Алла Лазарева головна редакторка «The Ukrainian Week, Edition Francaise», керівниця напрямку іномовлення, власна кореспондентка «Тижня» у Парижі

Росія збільшує медійну присутність та вплив у Африці

21 Липня 2025, 11:10

Численні західні медіа вказують, що РФ активно збільшує свій вплив у Африці не тільки напряму – через філії RT та проксі-сайти, але також шляхом дезінформації та залякування місцевих мешканців. Мета – доступ до багатих земельних ресурсів та витіснення західного бізнесу з африканського ринку. Москва діє підступно, часто – чужими руками, а точніше – голосами тамтешніх популярних блогерів.

Дезіре – молода журналістка з Конго, яку російські «ввічливі люди» погрожували відвезти «на прогулянку». Її виступ на фестивалі журналістики у французькому містечку Кутюр-на-Гароні запам’ятався прикладами російських технологій впливу. «Є така тяжка хвороба – мавпяча віспа, – розповіла вона. – Це – інфекційне захворювання, що спричинило епідемії в багатьох державах Центральної Африки. Але найбільше постраждала моя країна, Конго, де зареєстрували найбільшу кількість смертельних випадків. Так от, один популярний блогер з Того, його звати Егунчі Беханзін (Egountchi Behanzin), має персональну відповідальність за ці сумні цифри, або бодай співвідповідальність. Він казав у розпал епідемії з усіх своїх пабліків, нібито цей вірус штучний. Радив не вакцинуватись, не йти до лікарень, а натомість звертатись до шептунів. Казав, буцімто європейці навмисне запустили вірус віспи на нашому континенті, щоб збільшити прибуток своїх фармацевтичних лабораторій. Згодом він пішов ще далі та став казати, ніби вірус мавпячої віспи провокує безпліддя, а відтак білі європейці буцімто штучно зменшують чорне населення планети. Чи варто окремо наголошувати на тому, що чимало людей загинули саме тому, що звертались до чаклунів, які знімають вроки, замість державних лікарень?»

Егунчі Беханзін має в інстаграмі 15,4 тисяч фоловерів. Він позиціонує себе «панафриканським лідером» та не приховує своїх відвертих симпатій до Москви. Кілька днів тому він розмістив фото з Леонідом Слуцьким – головою комісії з іноземних справ у російській Думі. «Франція – це держава терорист», – заявив він в іншому дописі, чим довів, що поплутав береги зовсім не випадково. «Нас запросили до Владівостоку, на економічний форум!», – радіє він на фоні відповідного банера. По поверненні додому, свіжий та відпочилий, блогер заповзявся лякати африканців «небезпечною» західною вакциною проти малярії. І нехай жодне з припущень не підтверджено фактами: повідомлення активно розганялись по соціальних мережах, часто з однаковими текстівками, які можна було побачити і на офіційних ресурсах рупорів Кремля, і на сторінках впливових проросійських діячів Африки.

Отже, у чому полягала економічна співпраця? У 2023 році інформаційний бюлетень Africa Confidential поширив документи, оприлюднені колишнім агентом групи Вагнера. Згідно з ними Беханзін, а разом з ним ще декілька викривачів підступного Заходу, отримували гроші від російських організацій.

«У нас багато забобонних людей, – розповіла журналістка з Конго. – Росія діє дуже цинічно саме через них: вона використовує страхи довкола теми здоров’я, а також – грає на давніх африканських образах на західних колонізаторів. Цей коктейль подають публіці переважно опосередковано, у «співпраці» з деякими африканцями, такими, як Беханзін. Це робиться, щоб інформація сприймалася органічно, бо скрізь у світі своїм вірять легше та швидше».

У розвиток теми, аналітичний сайт ADF цитує дослідника Центру стратегічних студій Африки Марка Дюерксена. Вчений вважає, що подібні інформаційні маніпуляції на медичні теми є сталою технологією, до якої вдаються росіяни в Африці. «Це ускладнює роботу системи охорони здоров’я на континенті, – зазначає він. – Через ці страхи менше людей звертатимуться до лікарів та користуватимуться  медичною допомогою».

Африка і Росія мають давню історію взаємин: під час деколонізації СРСР активно підтримував комуністичні рухи континенту, – передовсім, щоб відтіснити західні держави від видобутку рідкісних та стратегічно важливих корисних копалин в Африці.

Не так давно, щоб африканці не почали масово здогадуватися про справжні цілі російських друзів, Москва відрядила на континент найманців ПВК Вагнера. Зміна влади в Буркіна-Фасо, Малі та Нігері не обійшлася без військової підтримки підлеглих Прігожина. Численні дослідження сходяться на думці, що після його смерті російська активність в Африці не зменшилась.

Сьогодні роспропаганда транслюється у більш ніж 40 країнах Африки шістьома мовами, – попереджає український ГУР. Нещодавно ворожі ЗМІ «зайшли» в Анголу та Мозамбік. До кінця року планується запуск мовлення в Ефіопії. «Присутність RT на континенті зростає. Лише за два роки кількість африканських телеканалів-партнерів збільшилася з 30 до 60», – наголосив речник ГУР МО Андрій Юсов. Росіяни також здійснюють навчання африканських журналістів – за своїми специфічними «стандартами». Результатом їхнього впровадження є, наприклад, те, що Дезіре, про яку йшлося на початку публікації, змушена писати виключно під псевдонімом.

«Військове втручання, антизахідна пропаганда, захоплення ресурсів: останніми роками Росія збільшує свою активність на африканському континенті», – робить висновок франко-німецький телеканал ARTE. Дезінформаційні кампанії росіян сіють тривогу та підривають довіру до урядових інституцій. Не треба думати, що йдеться про ноу-хау. За часів Холодної війни Кремль активно розганяв фальшивку про вірус СНІДу, який нібито був штучною «етнічною зброєю», яку Захід застосував проти африканців. Навіщо вигадувати щось нове, коли звичні методи спрацьовують?

читати ще