Голосування за проект відновлення Десятинної церкви зірвали представники УПЦ МП

17 Травня 2011, 18:42

«Треба було зірвати конкурс через неймовірні інсинуації. Це було дуже прикро і абсолютно нецивілізовано, це – неприпустиме лобіювання інтересів будівництва великого собору на цій території, що завело нас в глухий кут, бо погодитися з таким неправовим і недемократичним підходом до конкурсу неможливо», – зазначила Скорик.

За її словами, на головного архітектора Києва Сергія Целовальника під час телефонної розмови «наклали анафему».

Як повідомляє кореспондент Тижня, після трьохгодинної суперечки між членами журі результати голосування так і не оприлюднили. Хоча за неофіційною інформацією переміг проект, що передбачав консервацію залишків Десятинної церкви – спорудження скляного накриття фундаменту на рівні землі.

Утім, представники УПЦ МП вимагали, щоб на місці Десятинки був споруджений храм, проект якого, за словами кореспондента Тижня, дуже схожий на храм часів царської Росії.

За словами директора Інституту археології Національної академії наук України Петра Толочка, українські архітектори навіть спілкувалися з патріархом Московським та всія Русі Кірілом з цього приводу. На що патріарх, за словами Толочка, погодився з переконаннями архітекторів музеєфікувати залишки Десятинки, якщо вчені бачать в цьому потребу.

На засіданні конкурсної комісії розглядали 9 проектів. Зі слів Целовальника, на засіданні були присутні 13 з 15 членів журі , які проголосували, але через збої роботи лічильної комісії оголошення результатів не було здійснено. Він уточнив, що лічильна комісія складалася з 3 осіб.

Целовальник зазначив, що протягом кількох днів планується провести ще одне засідання комісії, де буде проведено відкрите голосування для запобігання лобіюванню чиїхось інтересів.

Нагадаємо, лічильна комісія журі, яке обирає переможця конкурсу на кращий проект музеєфікації Десятинної церкви, відмовлялася оголошувати результати голосування.

Як повідомлялось, що в лютому цього року оголошено бліц-конкурс на визначення кращої містобудівної, культурної, архітектурної та мистецької концепції консервації та сучасної музеєфікації автентичних залишків церкви Богородиці (Десятинної), пам'ятки археології національного значення «Місто Володимира – дитинець стародавнього Києва з фундаментами Десятинної церкви» із створенням архітектурного ансамблю з можливістю екскурсійного відвідування, відправлення релігійних потреб громадян та проведення протокольних заходів.

Раніше у ЗМІ з’явилась інформація про можливу побудову храму Української православної церкви Московського патріархату на фундаменті Десятинної церкви.

Нагадаємо, влада Києва оголосила конкурс на кращу концепцію відновлення Десятинної церкви з 25 лютого до 25 квітня 2011 року. Міністр культури Михайло Кулиняк заявляв, що на території залишків Десятинної церкви не планується будівництво нових церков, тільки музеєфікація залишків.

Але настоятель незаконно збудованої каплиці на Старокиївській горі Гедеон хвалився, що держава виділяє гроші на забивання бетонних паль в древній фундамент Десятинної церкви і запевняє, що «наверху» вопрос уже решен».

Головний архітектор Києва Сергій Целовальник гарантував, що над фундаментом Десятинної церкви нічого не буде побудовано.