Надія Баловсяк Доцент кафедри медіакомунікацій УКУ

AI-бум під мікроскопом. Про майбутнє штучного інтелекту, заробіток та ШІ-протистояння між Китаєм та США

Наука
9 Червня 2025, 12:09

Нові звіти аналітиків про штучний інтелект свідчать про бурхливий розвиток цього сегменту ринку, водночас прогнозуючи його потрясіння.

Відразу декілька аналітиків та дослідницьких центрів намагалися оцінити стан розвитку штучного інтелекту та дати прогнози щодо його впливу на життя, економіку та суспільство в майбутньому. Головними звітами щодо ШІ можна вважати аналіз Мері Мікер та Гарвардського університету.

Мері Мікер (Mary Meeker) — одна з найвпливовіших фігур у світі венчурного капіталу та технологічної аналітики, колись відома як авторка щорічних звітів про інтернет-тренди. Колишня аналітикиня Morgan Stanley, а згодом співзасновниця венчурного фонду Bond Capital, Мікер пропонує прогнози, які уважно вивчають інвестори, стартапи й уряди, адже вони часто передбачають ключові зсуви в індустрії. Раніше щорічні звіти були основою для ухвалення інвестиційних рішень, вибору шляхів розвитку бізнесів та формування стратегій цифрової трансформації.

Після останнього звіту про тренди, опублікованого у 2019 році, експертка взяла паузу і тепер повернулась із новим аналізом — цього разу він стосується штучного інтелекту. У 2024 році Мері Мікер представила звіт під назвою «AI & Universities — Will Masters of Learning Master New Learnings?», присвячений взаємодії штучного інтелекту (ШІ) та вищої освіти. Це був її перший великий документ після 2019 року, і він став важливим внеском у дискусію про трансформацію освіти в епоху ШІ. В ньому експертка писала про потребу університетам адаптуватися до змін, які несе штучний інтелект, та використовувати ШІ для покращення навчального процесу.

У звіті 2025 року, що вийшов наприкінці травня — набагато більшому та серйознішому документі — експертка аналізує стан розвитку ринку штучного інтелекту та зміни, які він несе для суспільства, технологічного ринку, політики й економіки. Дослідниця фіксує вибухове поширення технології ШІ та робить важливі висновки для інвесторів, політиків і звичайних людей. Цей звіт із 340 сторінок із графіками та їхнім аналізом — найбільш детальний на сьогодні аналіз стану ринку штучного інтелекту та спроба дати прогноз його майбутньому розвитку. Окрім цього документу, розвиток ШІ-ринку проаналізували дослідники з університету Гарварда та оформили його в щорічний The 2025 AI Index Report. Тиждень пропонує аналіз цих документів та ключові висновки з них.

Вибухове зростання ШІ

Аналітики засвідчують вибухове зростання штучного інтелекту, яке проявляється і в активності користувачів, і у використанні ШІ-інструментів бізнесом. Протягом двох років після появи ChatGPT наприкінці 2022 року кількість користувачів цього сервісу на місяць перевищила показник у 500 млн. Це є одним із найшвидших показників зростання популярності для споживчого застосунку. На початок червня 2025 року ChatGPT може похвалитися аудиторією у 800 млн користувачів. Так само активно ШІ запроваджує бізнес — за даними The 2025 AI Index Report, понад 80 % великих компаній звіту запровадили ШІ-рішення, а 65 % з них використовують саме генеративний ШІ у своїй роботі.

Порівняння показує, що 90 % потенційних користувачів ШІ-продуктів у світі було охоплено приблизно за 3 роки — для інтернету загалом на таке проникнення знадобилось 23 роки. Саме тому справедливим буде твердження про те, що «тенденції інтересу користувачів та використання ШІ зростають значно швидше», ніж будь-яка попередня технологічна хвиля

Але не лише впровадження ChatGPT показало вибухове зростання. Інші показники — збільшення використання, витрати на ШІ, капіталізація ринку — теж зростають прямолінійно із швидкістю, що перевищує зростання інтересу до будь-якого іншого попереднього сервісу чи технології.

Водночас експерти наголошують на безпрецедентній можливості охопити ринок із 5 млрд користувачів інтернету на сьогоднішній день, які підключені через мобільні пристрої. Все це говорить про те, що, попри шалені темпи зростання, ШІ ще не зіткнувся з проблемами росту й не вперся в стелю природніх обмежень. Усе це свідчить про те, що нові ШІ-програми та платформи можуть сягнути неймовірних показників за місяці або роки, а не за десятиліття.

Велике ШІ-зростання потребує великих грошей

Аналітики підкреслюють зростання інвестицій у штучний інтелект. Провідні технологічні компанії США (Apple, NVIDIA, Microsoft, Alphabet, AWS, Meta) разом витратили на ШІ близько $212 млрд у 2024 році. Це на 63 % більше, ніж на рік раніше. При цьому основні статті витрат — це розбудова хмарної інфраструктури та ШІ-інфраструктури із одночасними витратами на навчання ШІ-моделей. Технологічні компанії перерозподіляють вільний грошовий потік на дослідження та розробки в галузі ШІ, а також на придбання нових гравців ринку. Крім того, фінансування стартапів у сфері генеративного ШІ зростає: у 2024 році у цю галузь вклали $33,9 млрд приватних коштів — майже на 19 % більше, ніж у 2023 році.

Кількість нових розробників в екосистемах інструментів ШІ також швидко зростає. При цьому стартапи ШІ «особливо агресивні» щодо інновацій та фінансування — наприклад, десятки нових компаній ШІ досягають високих річних показників доходу набагато швидше, ніж їхні колеги з епохи зародження інтернету. Усе це зрештою призводить до гонки озброєнь — необхідності дедалі більших затрат на дата-центри, чіпи та навчання моделей.

З іншого боку, перспективність штучного інтелекту як сегменту ринку демонструє оцінка багатьох успішних ШІ-компаній. Провідні стартапи у сфері штучного інтелекту, такі як OpenAI, xAI та Anthropic, досягли сукупної оцінки приблизно в $400 млрд. Це відображає впевненість інвесторів у трансформаційному потенціалі штучного інтелекту.

Доходи проти витрат: ШІ вимагає вкладень і не генерує достатньо прибутку

Незважаючи на зростання інтересу, ШІ-сервіси сьогодні часто працюють зі збитками. Особливо це актуально для провідних американських моделей ШІ. Для них витрати на обчислення у 2022 році, наприклад, на навчання одного токена, перевищували доходи (токен — це частинка тексту, яку штучний інтелект (як-от ChatGPT) використовує для обробки інформації. Щоб розуміти запити, ШІ потрібно прочитати багато текстів, які розбиваються на токени й аналізуються. Що більше токенів «знає» ШІ, то краще він може відповідати на запити юзерів). Витрати на навчання токенів експерти оцінила в $5 млрд, а дохід від цих моделей — у $3,7 млрд. Водночас вартість навчання передових моделей штучного інтелекту зросла у 2400 разів за останні вісім років, що робить цей бізнес капіталомістким заняттям, доступним лише для тих компаній, які можуть собі дозволити це фінансово. Тож більшість нинішніх лідерів у сфері ШІ поки не заробляють.

Витрати на створення самих моделей теж зростають: на підготовку GPT-4, наприклад, пішло біля $78 млн обчислювальних ресурсів (порівняно з $191 млн на Google Gemini Ultra). Водночас знижується вартість роботи ШІ-систем: за даними AI Index, витрати на виконання типового завдання знизилися в понад 280 разів лише за два роки, а енергоефективність обчислювальних кластерів зростає приблизно на 40 % щороку.

Найвідоміші ШІ-стартапи разом генерували близько $12 млрд річного доходу, але потребували величезного фінансування у розмірі $95 млрд, головно на навчання моделей. Це теж викликає занепокоєння щодо їхньої прибутковості. Наразі навчання великих моделей стало надзвичайно дорогим (до $1 млрд на модель) — «безпрецедентним» в абсолютному вираженні. Однак прибуток від одного токена (одиниці виміру запитів користувачів) впав приблизно на 99 % за останні два роки. Це означає, що заробітки від ШІ зменшилися, навіть попри те, що навчання моделей і далі залишається дорогим.

Водночас скорочення витрат на навчання токенів та підвищення ефективності графічних процесорів (тобто швидкість навчання токенів) є гарним знаком для масштабування ШІ у майбутньому. Проте поки що галузі нікуди не подітися від великих затрат на навчання та покращення моделей, що теж спричиняє ситуацію, коли багато ШІ-бізнесів ще не є прибутковими

Таким чином, нинішній стан розвитку ШІ, коли лідери витрачають гроші швидше, ніж заробляють на технології, свідчить про те, що на ринку можливі серйозні потрясіння. На практиці лише кілька моделей/компаній можуть вижити в довгостроковій перспективі.

Конкурентне середовище та глобальна динаміка

Важливим трендом останнього року розвитку ШІ-ринку стала зміна географії технологічного лідерства. У 2025 році США контролюють 83 % із 30 найдорожчих технологічних компаній світу (проти 53 % у 1995 році), і багато новачків у цьому списку пов’язані саме з ШІ. Паралельно багато країн та компаній інвестують у розвиток власних ШІ-моделей та інструментів, причому найголовнішим конкурентом США наразі є Китай. Поки лідерство США є стійким, проте ситуація може змінитись.

Адже не варто забувати, що інші країни також можуть бути зацікавленими в отриманні цих талантів. Уже сьогодні на ШІ-ринку з’являються економічно ефективні конкуренти, до прикладу, китайська DeepSeek, яка взимку 2025 року представила дешевші та ефективніші моделі штучного інтелекту. Цей крок став серйозним викликом для домінування Америки на ринку штучного інтелекту та загострив глобальну конкуренцію.

У конкуренції за лідерство в ШІ досі домінують США. За підрахунками The 2025 AI Index Report, у 2024 році американські організації випустили 40 важливих ШІ-моделей, тоді як Китай — 15, а вся Європа загалом — лише 3. США також інвестують у ШІ помітно більше: приватні інвестиції там сягнули $109,1 млрд у 2024-му (у Китаї — близько $9,3 млрд). Китай активно наздоганяє: його ШІ-моделі дедалі ближчі за продуктивністю до західних аналогів при значно менших витратах на навчання, а державні програми (наприклад, $47,5 млрд на підтримку власного виробництва напівпровідників) створюють сприятливий клімат для розвитку галузі.

Вплив на робочу силу та освіту

Дослідники відзначають помітний вплив ШІ на робочу силу та суспільство — різким зростанням кількості оголошень із вакансіями, які вимагають навичок штучного інтелекту. До прикладу, в США таке зростання за останні 7 років (з 2018 року до квітня 2025 року) склало 448 %. Водночас кількість оголошень про вакансії в сфері ІТ, не пов’язаних зі штучним інтелектом, скоротилася приблизно на 9 %.

Дослідження продуктивності, показують, що співробітники служби підтримки клієнтів, які використовують штучний інтелект (наприклад, інструменти Copilot), виконують більші об’єми роботи за годину, ніж ті, хто цього не робить. Саме тому вже сьогодні штучний інтелект змінює ринок праці та вимоги до кваліфікації та водночас підвищує рівень доступу до знань у всьому світі.

Проте такі зміни вимагають і відповідних змін у кадрах. Компанії очікують, що деякі професії зникнуть, а значну частину працівників потрібно буде перепідготувати під нові завдання. Наслідком стане масове перепрофілювання кадрів, що може бути реалізоване програмами перепідготовки персоналу.

У звіті наголошується на необхідності партнерства між технологічною галуззю та університетами. Мікер виступає за те, щоб університети впроваджували технології штучного інтелекту для покращення навчального досвіду та підготовки студентів до роботи на базі штучного інтелекту. Вона пропонує викладачам перейти на роль, подібну до тренерів, які скеровують студентів персоналізованими шляхами навчання за допомогою інструментів штучного інтелекту.

Суспільство та регулювання ШІ

Важливим уточненням є те, що, на відміну від попередніх технологічних бумів, сьогоднішня хвиля ШІ відбувається на тлі інтенсивного регуляторного контролю та етичних дебатів щодо розвитку цієї технології. Експерти одностайні в тому, що кроки, зроблені протягом наступних п’яти років, матимуть вирішальне значення для визначення глобального балансу сил у сфері штучного інтелекту та не виключають, що у випадку неправильних рішень з боку американської влади США можуть втратити лідерство в цьому сегменті ринку.

Бурхливий розвиток ШІ породжує як оптимістичні очікування, так і потенційні ризики. Згідно з аналізом PwC, за найсприятливішим сценарієм відповідального впровадження штучного інтелекту він може додати до 15 процентних пунктів до темпів зростання світового ВВП у найближче десятиліття. Це майже 1 п. п. щороку, що зіставно зі збільшенням економічного зростання, яке принесла промислова революція у XIX столітті. Водночас PwC попереджає: якщо суспільна довіра та регуляторна готовність будуть нижчими, приріст може скласти лише 8 % або навіть 1 % за песимістичніших умов.

Головний висновок, до якого дійшли експерти, полягає ось у чому. ШІ переходить у фазу масового розповсюдження і поступово змінює світову економіку. Його здатність прискорити інновації й підвищити продуктивність уже доведена численними дослідженнями. Проте подальший успіх залежить від того, наскільки ефективно суспільство зможе управляти цим процесом — вирівнювати доступ до технологій, захищати людей від зловживань і забезпечувати прозорість алгоритмів. Саме такі комплексні виклики — в центрі уваги світової спільноти, яка готується до майбутніх етапів «AI-революції».

читати ще