Луценко вказує, що стаття 127 Конституції прямо вказує на здійснення правосуддя професійними суддями, та у визначених законом випадках, народними засідателями і присяжними, а частиною 2 статті 129 Конституції встановлено, що судочинство провадиться суддею одноособово, колегією суддів чи судом присяжних.
«Таким чином за Конституцією невід'ємним правом народу України є право безпосередньої участі у здійсненні правосуддя, а кожної людини – можливість обирати справедливий суд», – говориться у клопотанні екс-міністра.
«Отже, я, Луценко Ю.В., маю право на розгляд кримінальної справи справедливим, безстороннім та незалежним судом, встановленим законом. Таким законом є Конституція України, що має найвищу юридичну силу, і положеннями ст.124, 127, 129 встановлює, що судочинство в Україні здійснюється судом присяжних», – сказано у клопотанні.
«Невиконання вимог Конституції України стосовно внесення змін до кримінально-процесуального закону протягом п'ятнадцяти років не може обмежити право, надане громадянину України Конституцією, на розгляд справи судом присяжних», – зазначає Луценко.
«Саме розгляд справи судом присяжних є безумовною та конституційною гарантією забезпечення права на справедливий суд, закріпленого в ст.5 Конвенції про захист прав людини і громадянина. Суд присяжних – це конституційне право народу брати участь у здійсненні правосуддя, яке не може бути обмежене будь-ким», – наголошує екс-міністр.
«Зважаючи на те, що ст. 218 КПК України визначено можливість обвинуваченому заявити клопотання про склад суду, який буде здійснювати розгляд його справи, те, що норми Конституції є нормами прямої дії, вважаю, що єдиним законним складом суду, який забезпечить справедливий та безсторонній розгляд кримінальної справи за обвинуваченням мене, Луценка Юрія Віталійовича, є суд присяжних», – сказано у клопотанні.
Також екс-міністр внутрішніх справ нагадує, що Україна 17 липня 1997 року ратифікувала Конвенцію «Про захист прав людини і основоположних свобод».
У ній у статті 6 закріплено, що «кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи у продовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав і обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення».
Сьогодні, 16 травня, дружина екс-міністра внутрішніх справ Юрія Луценка Ірина заявила, що стан її чоловіка погіршився. Вона, зокрема, виступає за оприлюднення органами прокуратури фотографії її чоловіка для підтвердження критичного стану його здоров'я.