Павло Дуров, власник соцмережі телеграм, укотре посварився з французькими спецслужбами. Ну як посварився? Виступив із заявою, що нібито французькі силовики вимагали від нього «цензурувати консервативні голоси в Румунії», не надавши відповідних доказів. Водночас, Дуров, який має, зокрема, й французьке громадянство, досі перебуває під суворим судовим контролем і не може покинути територію країни без згоди суду. До прикладу, 12 травня йому було відмовлено в поїздці до Сполучених Штатів у бізнесових цілях.
«Чому ж, якщо пан Дуров дійсно навесні був об’єктом, як він стверджує, незаконного тиску, він чекав, щоб повідомити про це у день другого туру президентських виборів у Румунії, коли перші опитування на виборчих дільницях проголосили перемогу проєвропейського кандидата?», – замислюється щоденний французький часопис Le Monde. – Момент, обраний паном Дуровим, який міг спонукати «антисистемних» виборців прийти на виборчі дільниці, надає його повідомленню всіх ознак спроби вплинути на результат голосування».
Видання Politico припускає, що «російський підприємець відчуває все більше розчарування від судового процесу, що ведеться проти нього у Франції».
Генеральний секретаріат зовнішньої безпеки Франції (DGSE) не забарився із заявою, котра спростовує заяви Дурова. «Упродовж останніх років наша служба неодноразово була змушена вступати в прямий контакт з Павлом Дуровим, щоб нагадати йому про його обов’язки щодо запобігання терористичним загрозам та дитячій порнографії», – йдеться у пресрелізі структури, яка не часто звертається до преси із заявами.
Цікава вимальовується симетрія. Конституційний суд Румунії скасував перший тур президентських виборів саме через іноземне втручання до виборчого процесу на користь до того нікому не відомого крайнього правого кандидата Каліна Георгеску. Свідчення цьому – масштабна кампанія в тіктоку, яку оркеструвала батьківщина власника мережі телеграм Павла Дурова. Сам він не раз відхрещувався від співпраці з російськими спецслужбами. Але як так вийшло, що під час другого туру, коли ще тривало голосування, Дуров виступив із викривальними заявами на адресу французів, котрі, ймовірно, зовсім випадково, повністю збігаються з інтересами Кремля?
Також, напевне, зовсім ненавмисне його висловлювання миттєво підхопили прокремлівські сайти, зокрема, такий сумнозвісний ресурс як «Страна.ua». «Дуров готовий приїхати до Румунії, щоб допомогти румунській демократії!», – зрадів пропагандистський майданчик, а разом з ним – «Правда.Ру» й інші.
Біда з цими збігами! Журналістка Анастасія Кириленко нагадує на своїй сторінці у фейсбуку, що не так давно Павло Дуров зустрічався в приватному готелі-замку в Біарріці з Анною Новіковою, засновницею прокремлівської організації «SOS Донбас». Мила дама бореться з «укронацистами» та «французькими найманцями в Харкові», організує марші «Безсмертних полків» у Франції та туристичні подорожі до Сибіру. Про що могли говорити два уродженці Росії? Не інакше як про Пушкіна з Достоєвським. А ви що подумали?
Разом з тим, Financial Times повідомляє, що прибуток телеграму зріс до 540 мільйонів доларів, попри проблеми власника з французьким судочинством. «Дубайська група повідомила інвесторам, що у 2024 році виручка досягла 1,4 млрд доларів, порівняно з 343 млн доларів роком раніше. Компанія також перейшла від збитків у 173 млн доларів у 2023 році до свого першого річного прибутку, – уточнює масмедіа. – Результати свідчать, що телеграм частково зріс завдяки збільшенню кількості платоспроможних споживачів та прибуткам від криптовалюти».
Аудиторія мережі – понад мільярд активних користувачів на місяць в усьому світі та вивчає можливість розмістити на ринку свої акції. Підприємство повністю належить Павлу Дурову. 40-річний підприємець сподівається розвивати свій бізнес та запевняє клієнтів у надійності мережі. Але чи є підстави йому вірити? Скажи мені, хто твій ворог, і я скажу тобі, хто ти. Згідно з недавнім опитуванням Всеросійського центру вивчення громадської думки (ВЦВГД) від 19 травня, більшість опитаних росіян вважають головним союзником Росії Китай (65 %), а головним її ворогом – Францію (48 %). Треба ж такого, Дуров вирішив демонстративно повоювати саме з французькими спецслужбами. Якось не щастить цьому правдолюбу з Петербургу на збіги…