Девід Тафурі: «Необхідно посилити тиск на Росію, перш ніж Путін буде готовий піти на поступки»

23 Травня 2025, 11:47

Юрист-міжнародник, спеціаліст із зовнішньої політики, колишній співробітник Державного департаменту США Девід Тафурі розповів Тижню про переговори щодо війни в Україні, санкції проти Росії з боку Сполучених Штатів, а також про рейтинги Дональда Трампа і кризу Демократичної партії.


— Кілька днів тому відбулася безрезультатна розмова між американським та російським президентами. Раніше також віцепрезидент США Джей Ді Венс заявив, що переговори щодо війни в Україні зайшли у глухий кут. Які варіанти виходу з цієї ситуації зараз можливі?

— На мою думку, необхідно посилити тиск на Росію, перш ніж Путін буде готовий піти на поступки, потрібні для досягнення умов припинення вогню, які були б справедливими щодо України. Сполучені Штати і Європа можуть чинити цей тиск двома основними способами. По-перше, це надання зброї та проведення тренувань, яких потребують Збройні сили України, у більшій кількості. По-друге, запровадити нові санкції проти Росії, включно з вторинними санкціями, про які згадував президент Трамп, і забезпечити виконання цих санкцій у всьому світі.

— На одній з останніх пресконференцій у Білому домі Трамп зазначив, що Сполучені Штати не будуть вводити санкції проти Росії, бо нібито є шанс на прогрес. За яких умов Трамп буде готовий піти на такий крок?

— Це незрозуміло. Іноді Трамп порушує питання про введення вторинних санкцій, щоб ще більше обмежити можливості Росії продавати свою нафту. Це робити необхідно, щоб РФ не продовжувала вкладати отримані гроші у військову сферу. В інших випадках він говорить, що США і Росія можуть торгувати разом, а це вимагатиме зняття тих санкцій, що вже існують.

Будемо сподіватися, що якщо переговори про припинення вогню проваляться, то Трамп звинуватить у цьому Росію і, як наслідок, розгляне можливість запровадження нових санкцій проти неї. Спостерігатимемо.

— Рейтинг Трампа, згідно з останнім опитуванням видання Reuters, становить 44 %, у квітні він був на рівні 42 %. Раніше у США також проходили мітинги проти політики чинної американської адміністрації. Чи можуть вони мати якийсь вплив? І що загалом може вплинути на зміну риторики Трампа?

— Рейтинг Трампа впав після того, як оголошені ним світові тарифи призвели до падіння фондового ринку та інших економічних показників. Він дещо покращився після того, як американський президент скасував і призупинив тарифи. Вважаю, що популярність Трампа і надалі буде пов’язана саме з показниками американської економіки.

— Демократична партія протягом останніх місяців переживає кризу. Тільки 7 % виборців стверджують, що ставляться до неї «дуже позитивно» — а це історично низький рівень. Чому Демократична партія ніяк не подолає цю кризу й так слабко реагує на заяви Трампа?

— Демократи не були готові до поразки на виборах, які відбулися у листопаді минулого року. Це, а також призначення Трампом трьох суддів Верховного суду під час першого терміну, призвело до того, що демократи не контролюють ані Білий дім, ані Сенат, ані Палату представників, і не мають підтримки своєї політики з боку Верховного суду.

Отже, демократи розумно залишаються осторонь і дозволяють Трампу показати, що його політика зробить для Америки. Я очікую, що вони проведуть реорганізацію і висунуть нових лідерів протягом наступного року, щоб підготуватися до проміжних виборів у 2026 році.

читати ще