«Британія повертається?», – з надією запитують французькі телеведучі у британських журналістів. Нова угода між ЄС та Великою Британією, що має бути невдовзі підписана, надихає французів та інших європейців на сміливі мрії. І нехай поки що йдеться лише про доступ флоту Євросоюзу до риболовецьких угідь Британії, важливий сам прецедент поступки. Французька преса пише про нову угоду про безпеку та оборону, яку підпишуть на саміті в Лондоні, що суттєво зміцнила б оборонні позиції Європи.
«Я хочу тісніших взаємин у сфері безпеки, оборони, торгівлі та економіки, – зазначив на пресконференції британський прем’єр Кір Стармер. – Мислення є важливим. Я вважаю, що ми маємо [з ЄС – Ред.] спільне бачення. Ми перебуваємо в новій ері безпеки та оборони».
«Ціль зустрічі у Лондоні – узгодити кроки на шляху до тісніших взаємин між Великою Британією та блоком 27 країн через п’ять років після їхнього бурхливого розлучення», – зазначає популярний французький тижневик Le Nouvel Obs. Поки що Стармер виключає повернення його країни до митного союзу та спільного ринку ЄС, проте висловлює готовність привести законодавство у відповідність до нормативних актів Євросоюзу.
Спільний саміт ЄС – Велика Британія відбувається вперше від 2020 року. Про те, що Брюссель покладає на нього великі надії, свідчить присутність на заході голови Європейської Ради Антоніу Кости, голови Європейської комісії Урсули фон дер Ляєн та очільниці європейської дипломатії Каї Каллас. Коли Сполучені Штати на чолі з Трампом більше не уособлюють безумовний захист, європейські держави шукають, як об’єднати зусилля, щоб бути разом сильнішими. Російська загроза, яку, нарешті, припинили визначати евфемізмами, спрацьовує як дієвий прискорювач.
«Лідер лейбористів вже заявив, що угода про безпеку з ЄС є одним із пріоритетів його уряду, – повідомляє телеканал Euronews. – ЄС також погодився, що в галузі оборони, з огляду на поточну геополітичну ситуацію, необхідна більш тісна співпраця з Великою Британією». Якщо угоду буде підписано, британці здобудуть для своїх компаній доступ до спільних оборонних проєктів у рамках Ініціативи з безпеки в Європі (SAFE) – механізму кредитування, який може мобілізувати до 150 мільярдів євро.
Попередньо учасники саміту в Лондоні планують оголосити про партнерство в галузі оборони та безпеки й підписати документ, що визначає спільне бачення основних глобальних викликів. Згідно з висновками французької преси, якщо в питаннях економічної співпраці та риболовлі ще не всі пункти остаточно узгоджені, у питаннях безпеки, в контексті російської агресії проти України, між ЄС та Великою Британією сформувався консенсус.
«Англійці, схоже, не проти створити разом з ЄС «наднаціональну інституцію», яка дозволить спільно закуповувати військову техніку», – інформує французька газета Le Figaro.
Система суто європейської безпеки поступово набирає конкретних обрисів. «Перезавантаження», про яке йдеться від початку повномасштабної війни, потроху стає новою геополітичною реальністю. Вимальовуються нові вісі військової співпраці, – і за переліком учасників «коаліції рішучих,» і за конкретними обсягами допомоги Україні.
Саміт у Лондоні — перший крок до відновлення довіри у партнерстві між Брюсселем та Лондоном, прагматичний та конкретний. Нові виклики вимагають нових рішень. Нова реальність створює попит на потужних гравців та амбіційні рішення. Велика Британія, незалежно від прізвища прем’єр-міністра, показала себе надійним та дієвим союзником України з перших днів повномасштабного вторгнення російської армії. Попри нюанси, в питаннях безпеки опозиція та влада цієї держави вміє знаходити спільну мову. Перефразовуючи Черчилля, спільна система європейської безпеки, що вибудовується просто зараз, має стати «завершенням нового етапу міждержавних взаємин, а не початком кінця». Європа має достатній потенціал, щоб стати сильнішою. Потрібні сміливість, політична воля та співпраця з українською армією, яка сьогодні платить за європейські ідеали свободи кров’ю своїх солдат.