Румунський соціолог Джелу Думініке: «Росія може здобути несподіваного союзника в Східній Європі»

12 Травня 2025, 10:50

Румунський соціолог Джелу Думініке в інтерв’ю Тижню розповів про перебіг президентських виборів у Румунії, секрет успіху лідера ультраправої партії Джордже Сіміона, відставку прем’єр-міністра Марчела Чолаку, а також про те, як можуть змінитися румунсько-українські відносини після виборів.


— Лідер ультраправої румунської партії «Альянс за союз румунів» Джордже Сіміон і ліберальний мер Бухареста Нікушор Дан вийшли до другого туру президентських виборів. Згідно з результатами, між ними значний розрив — приблизно 20 %. Чи вдасться Нікушору Дану вирватися в лідери й чому?

— У другому турі боротьба буде дуже запеклою. Якщо у виборах не візьмуть участь дванадцять мільйонів людей замість десяти, як це було в першому турі, то не думаю, що Нікушор Дан зможе перемогти. Водночас я залишаюсь оптимістичним, оскільки люди не дуже активно голосували: явка виборців становила трохи більше як 50 %. Це було пов’язано з тим, що напередодні політична пропозиція була доволі низькою. Але я очікую, що люди прийдуть проголосувати в другому турі, зокрема тому, що Нікушор Дан — досить поміркований, якщо порівнювати його із Джордже Сіміоном. Тож боротьба не закінчена. Якщо говорити реалістично, то це буде дуже сильний бій, і не стане великою несподіванкою, якщо Сіміон урешті-решт таки переможе.

— Перемога Сіміона, за словами політичних оглядачів, може ізолювати Румунію, зруйнувати приватні інвестиції та дестабілізувати східний фланг НАТО. Крім того, сам Сіміон уже заявив, що в разі перемоги призначить прем’єр-міністром проросійського Келіна Джорджеску — політика, якому заборонено балотуватися через кримінальні звинувачення й зв’язки з фашистською організацією. У чому секрет успіху Сіміона? Чому румуни голосують за нього?

— Успіх Сіміона ґрунтується на низькій ефективності політичного класу. Протягом останніх десяти років у нас не було дуже добрих політичних ораторів. Наш колишній президент Клаус Йоганніс правив хаотично: спершу він виступав проти Соціал-демократичної партії, а потім привів соціал-демократів до уряду. Корупція на дуже високому рівні, ситуація з пандемією, потужна активність Росії в Румунії — усе це, а також політична атмосфера, яку ми мали, викликає думку, що популісти можуть прийти з добробутом.

Отже, більшість виборців Сіміона наймають лише для того, щоб вони голосували за одних і тих же осіб. Оскільки ліберали й соціал-демократи керують урядом протягом останніх років, то наразі немає вибору, альтернативи. Партія «Союз порятунку Румунії» хоч і продемократична, а мала багато внутрішніх суперечок.

Як наслідок, усі страхи й розчарування, які були в людей у Румунії, особливо в найбільш незахищених верств населення, каталізували популісти, як і скрізь. Тож, підсумовуючи, розчарування, дуже низькі показники традиційних партій, Росія, Сполучені Штати протягом останнього року й хвиля популістських рухів привели нас до цієї ситуації.

— Чи можливий на цьому тлі сценарій політичної ізоляції Румунії?

— Щодо потенційної ізоляції Румунії, то таке неможливо. Це питання, яке постане, напевно, якщо Сіміон переможе на виборах. Зверніть увагу, що дві наші сусідні країни — Україна й Молдова — оголосили його персоною нон грата, оскільки доведено, що він співпрацює з Росією. Це буде величезним шоком для нашого суспільства й поверне нас у сорокові роки, у час перед Другою світовою війною. У більш-менш таку ж ситуацію із сильними розбіжностями всередині суспільства, з напруженою політичною ситуацією, з активними російськими рухами тощо.

Інакше кажучи, Росія матиме величезного союзника в особі румунського президента. Але водночас сьогодні покладаємо надії на парламент. Хоча cоціал-демократи грають з обома групами — й з проєвропейськими, й із сувереністами, і, найімовірніше, у разі перемоги Сіміона Соціал-демократична партія приєднається до партії «Альянс за союз румунів», щоб сформувати новий уряд.

— Після першого туру президентських виборів про свою відставку й вихід Соціал-демократичної партії з керівної коаліції оголосив прем’єр-міністр Румунії Марчел Чолаку. Фактично в листопаді 2024 року він уже оголошував про свою відставку з посади лідера партії, але пізніше скасував її. Як ви розцінюєте це рішення Чолаку й чому коаліції не вдалось уникнути турбулентності?

— Це також є причиною того, що Марчел Чолаку нині йде у відставку. Він бачив перший тур, а відставка дає Соціал-демократичній партії можливість приєднатися до обох партій після другого туру. Отже, якщо переможе Нікушор Дан, то партія може приєднатися до проєвропейців, лібералів і «Союзу порятунку Румунії», а якщо переможуть сувереністи — до «Альянсу за союз румунів».

Тому сьогодні, на мою думку, це просто політичний крок для того, щоб убезпечити позиції своєї партії. Її сприймають як одну з найкорумпованіших партій Румунії, а людей, які керують нею, мають притягнути до відповідальності перед державним бюджетом.

— Багато заяв, зокрема й Сіміона, стосуються України: надання зброї, транзиту української сільськогосподарської продукції територією Румунії тощо. Як можуть змінитися румунсько-українські відносини після виборів?

— Україна постраждає, якщо президентом Румунії, якого оберуть через два тижні, стане Сіміон. Це очевидно, оскільки, згідно з конституцією, глава країни очолює Радбез Румунії, має провідну позицію в румунській армії. Водночас європейські партнери не сприймуть Сіміона дуже добре. Тож Україна матиме величезні проблеми. Ба більше, у своїх політичних програмах та офіційних програмах партії Сіміон декларує те, що він припинить приймати будь-яких українських біженців та утримуватиме їх на кордонах. І це не добре.

Наше демократичне суспільство, громадські організації та політичні партії реагують на те. Але, напевно, це буде величезний розворот румунської підтримки щодо українських справ. Очевидно, що Росія може здобути несподіваного союзника в Східній Європі на кордоні з Україною. І це зовсім не допоможе ні Україні, ні Європі.

читати ще