Китай стрімко розширює дослідження океану у водах далеко за межами своїх берегів, відправляючи флот суден, дані яких дають Пекіну цінну військову розвідку, оскільки він розширює свій військово-морський потенціал і загрожує союзникам США, пише видання The Wall Street Journal.
Китайський флот викликав протести з боку Японії, Індії та інших країн, але це не завадило Пекіну розпочати тривалі місії з картографування дна. Дані, які вони отримують, можуть мати безліч застосувань — від науки до нової індустрії глибоководного видобутку, а захоплення китайським урядом цивільних досліджень у військових цілях загрожує американським союзникам.
Наприклад, протягом останніх тижнів два найсучасніших китайських дослідницьких судна — «Xiang Yang Hong 01» та новітній «Dong Fang Hong 3» — провели обшуки на величезних ділянках східної частини Індійського океану. Загалом китайські цивільні судна здійснюють експедиції по всьому світу, збираючи різноманітну інформацію — про течії, температуру, солоність тощо.
«Детальне сканування дна, наприклад, може надати інформацію про видимість морських мін і точність сонарів. Дослідження також можуть допомогти визначити, які корисні копалини можна видобувати. Пекін уже домінує у гонці за їхній видобуток, зокрема тих копалих, які є критично важливими для оборони, електромобілів та інших технологій, випереджаючи західні комерційні зусилля», — пише The Wall Street Journal.
Коли йдеться про глибоководний видобуток копалин, який зосереджений на невеликих породах на дні океану, що містять життєво важливі метали, такі як кобальт, мідь, марганець і нікель, згадують нещодавній інцидент з Новою Зеландією. Країна поскаржилася, що острови Кука, які покладаються на Нову Зеландію у своїй обороні та є багатими на кобальт, уклали партнерство з Китаєм за її спиною.
Так, головний розвідник Нової Зеландії Ендрю Хемптон попередив про ризики для безпеки, пов’язані з впливом Китаю у Тихоокеанському регіоні, і заявив, що його відомство посилить спостереження за островами Кука після того, як країна поглибила зв’язки з Пекіном.
«Китай хоче створити конкуруючі регіональні архітектури і розширити свій вплив на острівні країни Тихого океану, що створює ризики іноземного втручання і шпигунства. Він залишається складною проблемою для розвідки Нової Зеландії. Ми вважаємо важливим, щоб наші тихоокеанські партнери також знали про ці ризики», — сказав Хемптон, якого цитує видання Reuters.
Крім того, розуміння дна і того, як звук поширюється у воді на різних глибинах, має вирішальне значення для того, чи можна виявити підводні човни.
Водночас військово-морські сили США також проводять такі дослідження у військових цілях, хоча аналітики кажуть, що ці зусилля більш чітко відокремлені від наукових досліджень.
Згідно з конвенцією ООН, прибережні держави мають юрисдикцію над дослідженнями у своїх економічних зонах, які простягаються на 200 миль від узбережжя. США, які визнають, але не ратифікували конвенцію, стверджують, що військові дослідження не підпадають під її дію, а океанографічні кораблі ВМС США регулярно проводять дослідження поблизу Китаю.