Перемовини США і Росії: нові вимоги та боротьба з «подразниками»

18 Лютого 2025, 16:29

Сьогодні у Саудівській Аравії відбулися перемовини щодо війни в Україні за участі делегацій США та Росії. Напередодні Володимир Зеленський заявив, що українська сторона про них нічого не знала, і не визнаватиме жодних переговорів про Україну без України.

«Ми не можемо визнавати будь-які речі або домовленості про нас без нас. І ми не будемо такі домовленості визнавати. Напевно, там є двосторонній трек. І США мають на це право, якщо у них є двосторонні питання. Якщо чесно, вони і до цього про це говорили. Тільки тепер стали публічно говорити. Тоді це було як моветон — у час війни говорити з агресором», — заявив Зеленський.

Ця подія також викликала занепокоєння і в європейських союзників, які побоюються, що Дональд Трамп може пристати на умови Путіна.

Перемовини тривали понад чотири години. Як зазначив радник Путіна із зовнішньої політики Юрій Ушаков, який був долучений до делегації, переговори пройшли «непогано», а Росія і США, нібито, домовилися враховувати інтереси один одного. Також зазначають, що делегації провели «дуже серйозну розмову з усіх питань».

Крім того, державний секретар США Марко Рубіо та голова російського МЗС Сєргєй Лавров погодилися створити механізм консультацій, щоб подолати «подразники» у відносинах США та Росії. Країни також домовилися створити переговорні групи щодо припинення війни в Україні, заявила речниця Держдепартаменту Теммі Брюс.

Глава Російського фонду прямих інвестицій Кіріл Дмитрієв заявив про початок «дуже позитивного, конструктивного діалогу» і сказав, що тепер США і Росія «набагато краще розуміють одне одного». «На відміну від часів адміністрації Байдена, яка ніколи не намагалася почути позицію Росії, тепер були явні зусилля розпочати діалог, зрозуміти позицію Росії і обговорити ті питання, у яких ми погоджуємося», — сказав Дмитрієв.

Як пише Reuters, Москва також висунула нову вимогу до НАТО офіційно дезавуювати обіцянку членства, яку вона дала Україні у 2008 році.

«Критики кажуть, що команда Трампа, виключивши членство України в НАТО і заявивши, що бажання Києва повернути всі втрачені території є ілюзією, заздалегідь пішла на значні поступки. Американські чиновники кажуть, що вони просто визнають реальність», — зазначають журналісти.

Крім того, заступниця редактора Reuters з питань зовнішньої політики США Хюмейра Памук заявила, що учасники делегації ігнорували запитання журналістів про те, чи не відсуває Вашингтон Україну на другий план і яких поступок, якщо такі є, він проситиме у Москви.

«Після цього нас досить швидко вивели», — написала вона у мережі Х.

Тим часом, видання CNN пише про «відкриття небезпечного розлому», оскільки Дональд Трамп поспішає припинити війну в Україні. «Президент США прагне якнайшвидшого політичного тріумфу, щоб підкріпити свої претензії на Нобелівську премію миру. Але справедливе завершення конфлікту може не мати швидкого вирішення, оскільки він створює екзистенційні проблеми для України та європейської безпеки», — йдеться у статті.

CNN також зазначає, що Путін уже досягнув деяких своїх цілей ще перед тим, як сісти за стіл переговорів з Трампом.

«Президент США зруйнував статус Путіна як вигнанця на Заході, з ентузіазмом говорячи про можливість проведення самітів як у США, так і в Росії. Виключивши шлях до членства в НАТО для України і розгортання будь-яких американських військ для підтримання миру, адміністрація Трампа відмовилася від ключових потенційних джерел тиску», — наголошують журналісти.

Своєю реакцією на перемовини діляться і українські експерти та політики. Старший аналітик фонду «Повернись живим», головний консультант Національного інституту стратегічних досліджень Микола Бєлєсков написав, що адміністрація Дональда Трампа послала Москві низку сигналів із початку свого правління і хотіла перевірити, як їх зчитали росіяни.

«А саме, чи далі Москва стоїть на своїх максималістських вимогах чи готова до компромісів. Ось це і був сенс переговорів із точки зору американців. І тут цікаво, що власне американці почули від московитів. І які організаційні висновки зроблять США якщо Московія і далі стоїть на своїх максималістських вимогах. Відповіді на це побачимо дуже скоро», — написав він.

За словами політолога Сергія Тарана, назвав такий сценарій: припинення вогню, потім вибори, і вже потім — підписання мирної угоди.

«Спочатку Європарламенту від Німеччини Лагодинський (партія Союз 90/Зелені), а потім і Fox News підтверджують сценарій, який ми тут обговорювався ще на початку лютого. Ідея команди Трампа полягає в тому, щоби мирний процес розбити на дві частини — припинення вогню, а потім, вже після виборів, — підписання остаточної угоди вже новою владою, яка на це отримає мандат народної підтримки. Однак у цьому плані є дуже складна історія проведення виборів в умовах фактичного військового стану, що як мінімум вимагатиме поправок до законів, а як максимум, підриватиме демократичність і прозорість волевиявлення», — написав він.

Водночас нардеп Олексій Гончаренко, посилаючись на знайомих республіканців, заявив, що переговори не пройшли добре для росіян.

«Вони сподівались на одне, але отримали пропозицію в стилі Трампа. (Не в інтересах Росії). Тому росіяни взяли час на подумати. Саме тому і скоріш за все не буде зустрічі Путіна з Трампом наступного тижня. (Хоча на Мюнхені був настрій такий, що вже цього тижня мала бути зустріч). Трампу важлива швидкість. Путін вважає, що може почекати», — зазначав він.

Гончаренко також додав, що створення груп для переговорів — це не стиль Трампа, бо він не є прихильником бюрократії. 

«Але що точно кажуть мої співрозмовники і це важливо: якщо Росії не вдасться швидко домовитись, то з “друзів” вони перейдуть у вороги. Для Трампа це дуже просто.  Ну а тут треба нагадати, що “США — ще точно нічого не починали”», — наголосив нардеп.

читати ще