«Наш герой сприймає історичну та політичну трагедію країни, де пройшла його юність, звідки було його перше кохання — як особисту. Вона змінює все його життя, і, врешті — кличе на власну смерть». Так висловилася композиторка Алла Загайкевич, авторка музики до опери «Вишиваний. Король України» (2021). Лібрето до опери написав Сергій Жадан.
Дія опери починається 1947 року в Лук’янівській в’язниці, де слідчий МДБ допитує Вільгельма Франца Йозефа Карла фон Габсбурґ-Лотрінґена, вихідця з імператорського дому, що став борцем за незалежність України.
Замолоду він захопився Україною та перейняв від українських вояків любов до Батьківщини й готовність самовіддано та жертовно служити для її майбутнього. «Я вважаю українців найкращими воїнами. Український воїн вірний до смерті», — зауважував він. Після закінчення Терезіанської військової академії Габсбург був призначений до 13-го полку уланів, що складався переважно з українців Золочівщини. Він заздалегідь опанував українську, здобув прихильність підлеглих — ба навіть сам заохочував їх до національних проявів. Тож прізвисько Василь Вишиваний сприйняв за честь і активно ним послуговувався. На дозвіллі архикнязь читав Франка, Федьковича, Стефаника, Шевченка, подорожував інкогніто Гуцульщиною, пізнавав край і людей. Під час Української революції встиг послужити і на Півдні України, поблизу Херсона. І писав вірші — присвятив своїм бойовим товаришам збірку «Минають дні» (1921).
Вільгельм фон Габсбурґ обстоював план реорганізації Австро-Угорської імперії з наданням автономії окремим народам, зокрема українцям. Ставши членом парламенту, познайомився з українськими політиками — Євгеном Петрушевичем, Костем Левицьким, Євгеном Олесницьким, Миколою Васильком. Завдяки протекції молодого архикнязя австро-угорський уряд почав більше уваги звертати на «українське питання». Десь в альтернативній реальності після Першої світової він очолив би Князівство Україна, чи став ясновельможним володарем суверенної держави, що так припала йому до серця.
У 1920-х роках, попри все, визвольні змагання не вважалися цілком програними — ті, хто опинився в еміграції, продовжували думати над долею України. Аби об’єднати розрізнені й пересварені між собою політичні сили, виникла ідея запропонувати керівництво державою Василю Вишиваному. Він видавався привабливим з усіх боків: вихідець зі славетного імператорського дому, патріот України з бойовим досвідом та симпатіями різних соціальних груп. Цьому проєкту не судилося бути втіленим. Однак Габсбурґ і далі був впливовою особою, очолював вільнокозацький рух і надихав інших не втрачати віри в майбутнє України — своїми творами, позицією й життєвим чином.
Зрештою він відійшов від політики, одружився, займався бізнесом. Закономірно відмовився від співпраці з нацистами, перебував під наглядом гестапо під час Другої світової. А 1947 року радянські спецслужби викрали його з британської зони окупації Відня, інкримінували шпигунство для західних держав-союзників СРСР за антигітлерівською коаліцією та зв’язки з ОУН. 51-річного Габсбурґа силоміць вивезли до Києва — не таку Україну він мріяв побачити. Вирок — 25 років — відсидіти не встиг, уже за рік його не стало.
Невідомо, де його могила, але образ Вільгельма фон Габсбурґа надихає сьогодні багатьох, хто так само захоплено відкриває для себе Україну і стає українцем свідомо, з вибору, й не відступає від переконань.
«Що тебе тримає, полковнику?» — запитує в інтро до опери «Вишиваний. Король України» співкамерник Габсбурґа, Людина в чорному.
«За мною стоять голоси. Стіна зі світла й музики. Тисячі голосів тих, хто піднявся і зважився говорити, тих, хто зважився бути собою, хто ризикнув заговорити про себе, хто добирав слова, називаючи вперше свою радість і віру. Ось вони ці голоси, що розламують темряву й забуття, чуєш, як вони ламають мертвий каркас історії? Доки вони лунають, доки їх чути в підвалах і коридорах, доки не втрачене все, промовлене ними, смерть відступає».
Пропонуємо почитати матеріали Тижня про рід Габсбурґів:
- Покликання варяга. Чому Вільгельма Габсбурґа розглядали, як «чужоземного королевича» для України
- В Австрії на Buch Wien представили переклад лібрето Сергія Жадана «Вишиваний. Король України»
- Габсбурґи й Україна напередодні розпаду імперії
- Співтворець сучасної Європи Отто фон Габсбург
А також книжку «Український патріот з династії Габсбургів» (Темпора, 2022) Тетяни Осташко і Юрія Терещенка.