Дискусія про необхідність переходу Сил оборони до нового формату роботи й укрупнення з’єднань, які воюють на окремих ділянках фронту до розміру дивізій та корпусів, ведеться давно. Існуюча нині система, де найбільшим з’єднанням є бригада, в умовах сучасної війни неефективна. Лінія активних бойових дій на фронті становить понад 1000 кілометрів. Навіть добре укомплектована бригада, що нині рідкість, здатна тримати смугу оборони в кращому випадку до 20 км. В реальності ж, без так званих приданих підрозділів з інших армійських частин, навіть це часто є проблематично.
Спроби управління фронтом, шляхом створення оперативно-тактичних управлінь (ОТУ) в зоні відповідальності яких ділянки фронту приблизно як для корпусу і оперативно-стратегічних управлінь військами (ОСУВ), яким дають зону відповідальності рівня армії, також не спрацювали. Це не штатні підрозділи, а тимчасові. Їхнє командування – збірна солянка. Там відбувається постійна ротація офіцерського складу, що впливає на якість управління боєм таких великих підрозділів. Адміністративно війська й надалі входять у структуру окремих оперативних командувань (ОК), а вже ОК тимчасово, на час бойових дій, підпорядковують сили фронтовим ОТУ та ОСУВ.
Очевидно, що подальше зволікання із виправленням ситуації могло загрожувати ще більшими клопотами, ніж є сьогодні, тож вище військове керівництво таки зважилося на структурні зміни. Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський офіційно повідомив про початок переходу ЗСУ на корпусну систему управління.
«Враховуємо виклики часу, працюємо на посилення армії навіть у тих непростих умовах, що склалися. Триває реформа організаційної структури Збройних сил. Приступили до реалізації заходів з переходу на корпусну структуру», – написав сьогодні у фейсбуці Олександр Сирський.
Ця інформація звісно не стала несподіванкою. Про те, що ведеться робота над такими масштабними змінами було відомо ще з осені. А 28 січня президент Зеленський повідомив, що на засіданні Ставки обговорювалось формування корпусів у Збройних Силах України. «Є конкретика щодо цього. Будемо й надалі зміцнювати армію. Бойові бригади та правильний армійський досвід масштабуємо. На основі перших визначених бригад будуть можливі й інші системні кроки, модернізація армійської системи не має альтернатив».
Згідно з концепцією реформування та реорганізації Збройних Сил України їх планується перевести на систему управління «корпус-бригада». Корпус складається з декількох тактичних з’єднань, частин родів військ, спеціальних військ, органів управління та забезпечення. Це 4-7 бригад з розгорнутою мережею управління. Така система дозволить суттєво зекономити людський та матеріальний ресурс. Створення армійських корпусів обумовлювалося необхідністю мати з’єднання, здатні вирішувати бойові завдання на самостійному операційному напрямку. Армійські корпуси виникли з появою масових армій, коли збільшився просторовий розмах бойових дій та ускладнилося управління військовими формуваннями, що мають численний бойовий склад і різноманітне озброєння.