Розрив із минулим: як Мерц дистанціюється від політики Меркель

23 Січня 2025, 13:27

Фрідріх Мерц, кандидат, який лідирує в перегонах за посаду наступного канцлера Німеччини, вибудовує свою кампанію як впевнену антитезу Ангели Меркель, фактично, змагаючись із своєю консервативною попередницею. Основна претензія полягає у тому, що її політична спадщина є перешкодою в їхній боротьбі з ультраправими.

Так, наприклад, на передвиборчому мітингу у німецькому місті Фленсбург антитеза Мерца передусім стосувалася питань міграції. Політик згадав, що за чотири роки Німеччина прийняла понад три мільйони мігрантів з «третіх країн», що перевантажить державу такими проблемами, як медичне обслуговування, шкільна освіта та житло.

«Ми можемо намагатися скільки завгодно, але ми не можемо це зробити», — заявив Мерц, зробивши найчіткішу контрцитату на слова Меркель «Ми можемо це зробити» 2015-го року, пише німецьке видання Die Welt. Тоді її заява символізувала «культуру гостинності» Німеччини, яка проявлялася у готовності прийняти кілька сотень тисяч шукачів притулку.

Однак бажання та мотив Мерца так рішуче дистанціюватися від Меркель цілком зрозумілий. Напередодні виборів, призначених на 23 лютого, Християнсько-демократичний союз бореться за те, щоб утримати консерваторів від переходу до ультраправої партії «Альтернатива для Німеччини». AfD зараз посідає друге місце з 21 % голосів після зростання підтримки протягом останніх тижнів, утім все ще значно відстає від консерваторів Мерца, які лідирують з 30 % голосів.

«Під час передвиборчої кампанії AfD доносила до виборців послідовну тезу: Мерц і Меркель зроблені з одного тіста. Наприклад, на з’їзді партії на початку місяця кандидатка у канцлери Аліса Вайдель присвятила значну частину своєї промови їхньому ототожненню, зображуючи Християнсько-демократичний союз як партію, що дозволила міграції та злочинності в Німеччині безконтрольно розгулювати», — наголошує видання Politico.

Крім того, важливо згадати, що тривалий час Мерц і Меркель були затятими суперниками, адже мали протилежні позиції щодо ведення політики та розвитку партії. Їхні непорозуміння спричинили внутрішньопартійну боротьбу, внаслідок чого Мерц програв і вибув із німецької політики на майже десять років.

Зараз, попри те, що Меркель більше не веде активної передвиборчої кампанії, вона сподівається, що Християнсько-демократичний союз і Християнсько-соціальний союз разом стануть найсильнішою політичною силою і що Мерц отримає мандат на посаду канцлера. Під час виступу у Дюссельдорфі вона також заявила, що дуже важливо, щоб у Німеччині відбулася зміна уряду, йдеться на сайті німецького телеканалу WDR.