Загалом українці мають в році 10 офіційних святкових і неробочих днів. Це за умови, що святкові дні не припадають на вихідний день тижня.
Згідно із Кодексом законів України про працю (ст.73), в Україні встановлено такі святкові: 1 січня – Новий рік, 7 січня – Різдво Христове, 8 березня – Міжнародний жіночий день, 1 і 2 травня – День міжнародної солідарності трудящих, 9 травня – День Перемоги, 28 червня – День Конституції України, 24 серпня – День незалежності України.
Крім того, робота також не провадиться в дні релігійних свят – один день (неділя) – Пасха (Великдень), один день (неділя) – Трійця.
Відповідно до ст.67 Кодексу, у випадку, коли святковий або неробочий день збігається з вихідним днем, вихідний день переноситься на наступний після святкового або неробочого.Таким чином понеділок після Великодня та Трійці теж є неробочими днями.
Кодекс також передбачає, що щорічна основна відпустка надається працівникам тривалістю не менш як 24 календарних дні за відпрацьований робочий рік, який відлічується з дня укладення трудового договору.
У сусідній Росії неробочих святкових днів 12. Це – Новорічні канікули (з 1 по 5 січня), Різдво Христове (7 січня), День захисника Вітчизни (23 лютого), Міжнародний жіночий день (8 березня), Свято Весни і Праці (1 травня), День Перемоги (9 травня), День Росії (12 червня) та День народної єдності (4 листопада).
У РФ також діє норма закону, якщо святковий день припадає на вихідний – він переноситься на наступний за вихідним робочий день.
В той же час ще один сусід України – Польща – має 9 святкових і неробочих днів: Новий рік (1 січня), Великдень, День Конституції 1791 року (3 травня), свято Війська Польського (15 серпня), День Всіх Святих і День поминання покійних (30 жовтня – 1 листопада), День незалежності (11 листопада), Різдво (25 і 26 грудня).
У Білорусі – теж 9 святкових неробочих днів – Новий рік (1 січня), Різдво Христове (православне Різдво – 7 січня), День жінок (8 березня), Радуниця (за календарем православної конфесії), Свято праці (1 травня), День Перемоги (9 травня), День Незалежності Республіки Білорусь (День Республіки – 3 липня), День Жовтневої революції (7 листопада) та Різдво Христове (католицьке Різдво – 25 грудня).
Разом з тим, британський часопис The Economist назвав найледачішою європейською країною Болгарію. У них 13 святкових неробочих днів у році. Однак в лідери країну вивели також приплюсовані лікарняні і відпускні дні.
Для порівняння, у Японії офіційно встановлено 14 святкових і неробочих днів. При цьому, якщо свято співпадає з недільним днем, то неробочим днем стає і понеділок. Так, японці відзначають Новий рік (1 січня), День заснування держави (11 лютого), День весняного рівнодення (20-23 березня – у один із цих днів), День зелени (29 квітня), День конституції (3 травня), День відпочинку (4 травня), День дітей, або Свято хлопчиків (5 травня), свято зірок (Танабата – 7 липня), День шанування старих (15 вересня), День осіннього рівнодення (21-23 вересня), День культури (3 листопада), Ситі Го Сан (15 листопада), День праці(23 листопада) та День народження імператора Акихито, що є здоровим(23 грудня).
Зазначимо, що на думку деяких українських політиків, українці забагато відпочивають. Так, заступник голови Верховної Ради Микола Томенко вважає за необхідне виключити День солідарності трудящих, який святкується 1-2 травня, з переліку державних свят. Таку ж думку поділяє урядовий уповноважений з питань дерегуляції господарської діяльності Михайло Бродський.