«Почуття спільної долі» та «інвестиція у власну безпеку»: що нові єврокомісари говорять про Україну?

3 Грудня 2024, 16:16

1 грудня розпочала роботу нова Єврокомісія. Вплив нових єврокомісарів, які вже переїхали до штаб-квартири відомства, буде величезним: протягом наступних п’яти років вони створять тисячі законодавчих планів і постанов, які визначатимуть життя Європи.

Зважаючи на війну в Україні, президентство Дональда Трампа у США, напруженість у відносинах з Китаєм, недостатню конкурентоспроможність Європи та невирішене питання міграції, нова Єврокомісія стикається з серйозними проблемами. Водночас баланс сил у Брюсселі змінився після європейських виборів у червні: християнські демократи тепер є силою, яка домінує у Брюсселі.

«Протягом кількох місяців за лаштунками ЄС точилася боротьба за те, які країни-члени та їхні комісари зможуть отримати найвпливовіші сфери відповідальності у новій Єврокомісії. Формально це вирішує одноосібно президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн. Однак політична реальність була іншою: глави урядів продовжували втручатися, щоб заповнити важливу для їхньої країни посаду комісара», — пише німецьке видання Die Welt. Наприклад, прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск самостійно вирішив, що його кандидат Пьотр Серафін має стати комісаром з питань бюджету.

Важливим акцентом у роботі нової Єврокомісії стане саме президентство Трампа, дехто у Брюсселі вже говорить про новий «поворотний момент». Так, після перемоги Трампа на виборах, Урсула фон дер Ляєн заявила, що хоче шукати діалогу та домовленостей з республіканцем щодо спірних питань.

«Виконавчій владі ЄС, відповідальній за відновлення конкурентоспроможності Європи, спершу потрібно буде з’ясувати, чи зможе вона посилити фінансову та військову підтримку України, якщо Трамп припинить допомогу США. І оскільки ЄС ризикує торговельною конфронтацією з Пекіном, йому, можливо, доведеться впоратися і з іншою конфронтацією — з Вашингтоном», — пише видання Bloomberg.

Очільники ЄС Кая Каллос, Антоніу Кошта і Марта Кос на залізничному вокзалі Києва. Україна, 1 грудня 2024 року

Нові єврокомісари: що відомо про їхню позицію щодо України?

Війна в Україні залишатиметься у фокусі нової Єврокомісії. За словами Урсули фон дер Ляєн, Європа повинна бути такою ж амбітною, наскільки серйозними є загрози.

«Щось не так у ситуації, коли Росія витрачає до 9 % ВВП на оборону, тоді як середній показник по Європі становить 1,9 %. На кордонах Європи вирує війна, і ми повинні бути готові до того, що чекає попереду, працюючи пліч-о-пліч з НАТО. Наші витрати на оборону мають зрости», — сказала вона членам Європарламенту, пише The Guardian.

Тож відповідними до пріоритетів нової Єврокомісії є і ключові призначення. Про підтримку України свідчить і позиція нових посадовців: наприклад, 1 грудня до Києва з офіційним візитом прибули президент Європейської ради Антоніу Кошта, верховна представниця ЄС з питань міжнародної політики та політики безпеки Кая Каллас і комісарка з питань розширення ЄС Марта Кос.

«Думаю, що дуже важливо приїхати сюди і почати наш мандат в Україні. Україна — це питання, яке ми повинні вирішувати на декількох рівнях під час нашого мандату, і це найбільша проблема безпеки, яку ми маємо зараз. Це також хороший меседж, що ми приїжджаємо сюди разом, щоб продемонструвати дух єдності», — заявила Кая Каллас, яку цитує італійська інформаційна агенція ANSA.

Серед останніх заяв посадовиці — неможливість виключити появу іноземних військ на території України. На її думку, «свою роль зіграти» могла б Європа, якщо вдасться домовитися про припинення вогню з необхідністю відправки військ.

«Вибір у цьому плані в будь-якому випадку залишається за Україною», — додала вона. Раніше Кая Каллас також заявила, що для ЄС підтримка України — це не благодійна допомога, а інвестиція у власну безпеку.

Тим часом, комісарка з питань розширення ЄС Марта Кос переконана, що головний пріоритет її посади — політично, економічно та фінансово підтримувати Україну, сприяючи її вступу до ЄС та допомагаючи у боротьбі з Росією.

«Моя мета — разом з Києвом працювати над реформами, не втрачаючи темпу у переговорах про вступ, і водночас працювати над відновленням  і відбудовою у співпраці з країнами Великої сімки та іншими партнерами», — заявила Кос під час слухань перед членами профільних комітетів Європарламенту, пише DW. За словами посадовиці, Євросоюз підтримує Україну не з відчуття страху чи необхідності, а через «глибоке почуття спільної долі».

Нову посаду комісара з питань оборони, як і передбачали, обійняв колишній прем’єр-міністр Литви Андрюс Кубілюс. Він опікуватиметься у ЄС, зокрема, питаннями щодо переозброєння.

Посадовець вже здійснив свій перший дзвінок на посаді: Кубілюс поговорив з міністром оборони України Рустемом Умєровим. «Це був гарний обмін думками про те, як діяти далі у питанні військової підтримки України. Спроможність України захищатися — це вагомий внесок у готовність Європи до найбільш екстремальних потенційних ситуацій військового характеру», — написав він.

На зображенні може бути: 4 людини та текст

Позиція Кубілюса щодо України беззаперечна. «Тим, хто стверджує, що Україна повинна погодитися з мирними умовами Путіна, я б запропонував розглянути можливість запропонувати йому територію своєї власної країни. Миру можна досягти лише за умови перемоги України та захисту її територіального суверенітету, а це можливо лише за нашої набагато більш тривалої підтримки», — заявляв він раніше в Європейському парламенті.

Важливу посаду для України обійняв і Дідьє Рейндерс, який став єврокомісаром з юстиції. За його словами, членство в ЄС може стати найкращою гарантією для її безпеки.

«Ми знаємо, що нинішнього рівня допомоги недостатньо, щоб переломити ситуацію на полі бою на користь України. Ми знаємо, що Росія поставила всю свою економіку на військові рейки і покладається на військову підтримку Північної Кореї та Ірану, а також на істотну допомогу Китаю», — заявив він, пише DW.

Єврокомісар також наголосив, що Євросоюз та його члени мають посилити допомогу Україні в усіх сферах — від військової до політичної та фінансової, надавши Києву усе необхідне для перемоги. Рейндерс також активно підтримував створення спецтрибуналу для Путіна та відстоює незворотність покарання злочинців.

Наразі заяви ключових єврокомісарів щодо України доволі оптимістичні. Втім, чи буде послідовною, а головне — рішучою, їхня підтримка і на діях, — покаже час.