Сьогоднішня тема — повітряна/ракетна війна, і я не можу не почати з роздумів про те, про що вже згадував улітку цього року, якщо не раніше.
Так, наразі п’ять чи більше країн-членів ЄС фінансують кілька великих проектів із будівництва заводів, що вироблятимуть зброю та боєприпаси в Україні. Однак через те, що основна маса політиків досі вагається і паралізована власною некомпетентністю (а звідси й нерішучість), ЄС поки що достатньо не наростив власну збройну промисловість і через це не може забезпечити інструменти, необхідні для захисту власних інвестицій в Україні, а також енергетичну систему, необхідну для їхнього функціонування. Іншими словами: заводи будуть побудовані, але їхня безпека, як і безпека енергопостачання для їхнього виробництва, нині під великим сумнівом.
І навіть якщо якась зброя постачається, то завжди «занадто мало і надзвичайно пізно». Наприклад, Нідерланди щойно поставили три пускові установки М901 для зенітно-ракетних комплексів (ЗРК) PAC-2/3 українським ВПС і ППО (насправді ПС ЗСУ; я пишу ППО для короткості). Канада поставила ще один ЗРК NASAMS. А ще хтось нашкрябав цілий ЗРК MIM-23 HAWK, який доставили в Україну через Польщу минулого тижня (до речі, є повідомлення, що MIM-23 складають щось близько третини арсеналу ПС ЗСУ!). І так, Німеччина планує поставити дві системи IRIS-T SLM і SLS до кінця року.
Але… ех… чому тільки зараз, а не кілька місяців тому?
І подивіться на таких славних членів НАТО, як греки: за французькою ініціативою (а як же інакше: Макрон і його німецькі друзяки досі мріють повторити війну 1918-1922 років), вони передають Вірменії свої С-300ПМУ1, Тор М1 і Оса-АК.
До того ж Афіни офіційно пояснили це рішення «великим тиском з боку опозиції і відсутністю ініціативи з боку західних союзників» — до речі, останнє мене зовсім не здивувало б.
Чому?
З тієї ж причини, з якої НАТО провалила чеську угоду про постачання зброї (двох мільйонів артилерійських снарядів) на початку цього року: бачите, власники і керівники «системи НАТО» прагнуть насамперед прибутку, замість того, щоб реально допомогти Україні перемогти у війні проти пудінга. І оскільки артснаряди «занадто дешеві» порівняно з тим, що може запропонувати власний оборонний сектор НАТО колись, у далекому майбутньому («Раптом колись це станеться. НАТО» — звучить майже як реклама)… вони блокують такі угоди.
…і якраз тоді ж представник Генерального штабу України Вадим Скибіцький повідомив, що росія за минулі кілька місяців накопичила понад 200 Х-101 і 300 ракет «Іскандер-М»…
…у той час як німецьким платникам податків навіть не повідомляють (наприклад, їхні славні ЗМІ) про те, що Volkswagen виплатив своїм акціонерам 5 мільярдів євро дивідендів іще в травні, а через кілька місяців «зрозумів», що мусить закрити три заводи і звільнити тисячі людей, бо йому не вистачає 4,5 мільярда євро… так само, як австрійським платникам податків ніколи не повідомляють, що КТМ збанкрутував після того, як на початку року виплатив своїм акціонерам рекордні дивіденди, а тепер не в змозі заплатити зарплатню працівникам…
Тобто це та сама політика короткозорої наживи і брехні, яка десятиліттями керує всіма аспектами суспільного життя на Заході. Роздає фантастичні обіцянки про те, що боротиметься з нелегальною імміграцією (спричиненою власним бажанням наживи), про те, що промисловість припинить скидати мільйони тонн токсинів у природу та забруднювати продукти, які ми споживаємо (а промисловість підкуповує політиків), про заміну викопного палива відновлюваним (це «неможливо», бо так сказала видобувна промисловість), про протидію «азіатській конкуренції» (шляхом банкрутства чи продажу власних високотехнологічних підприємств?) тощо-тощо-тощо.
Звичайно, щонайменше 2,5 з 5,3 читачів, які можуть це прочитати, зараз порадять мені не відволікатися і припинити розмови про політику, але ж так воно і є, і подобається вам це чи ні, це — «система Захід». Система, яка впливає на хід, засоби і форми повітряно-ракетної війни між росією і Україною (ба більше: навіть камуфляжні кольори і маркування задіяних літаків, БПЛА, ракет і наземної техніки де-факто продиктовані нею ж).
І ще одна деталька, перш ніж я продовжу: на додаток до своїх «гєраней-2», копій іранської (хо-хо!) розробки Shahed-136, росіяни запускають велику кількість «власних» ударних БПЛА «гербера». Переважно з компонентів, виготовлених у КНР. А тим часом Європарламент зараз НЕ збирається вводити економічні санкції проти КНР. Ні. Це зашкодило б бізнесу і прибуткам. Замість цього ЄП збирається ввести додаткові санкції проти Росії…
Тиждень повітряної війни, про який йдеться у цьому огляді, розпочався 22 листопада, коли Україна вразила безпілотником невідому ціль у районі Красногорівки, а росіяни підняли над Україною 114 ударних БПЛА. Славетні ПС ЗСУ заявили, що 64 було збито, 51 — заглушено, куди поділися ще чотири — «не з’ясовано». Зараз я знаю кількох українців, які аж киплять від «неправди ПС ЗСУ». Але ж Різдвяні свята вже майже на носі, тож чому б просто не купитися на ще одну брехню — цього разу «зроблену в Україні»?
23 листопада
Україна ATACM-сом уразила РЛС 92Н6Е і дві пускові установки ЗРК С-400 біля села велике жирово в курській області (1490-й зенітно-ракетний полк), а також щось невідоме в районі ростова-на-дону. Як ми побачимо далі, ЗСУ таким чином почали «буріння коридору» в російському повітряному просторі, щоб уможливити численні подальші атаки.
Того ж ранку росіяни підняли в повітря над Україною 73 ударні БПЛА, 50 було збито, 19 — заглушено.
25 листопада
Україна завдала удару по аеродрому курськ-східний/халіно щонайменше шістьма, можливо, вісьмома ATACM-сами. Точні масштаби пошкоджень невідомі.
Крім того, українські БПЛА завдали ударів по системах ППО в районі курська, заводу «Тайфун» (електротехніка) і нафтобазі АТ «Калуганефтепродукт» в калузі (загорілося три або чотири резервуари). Росіяни повідомили, що місто зазнало удару трьома БПЛА, і що всі три було збито, їхні уламки впали на територію промислового об’єкта, спричинивши сильні пожежі…
Не можу не запитувати себе: хто в росії досі на це купується? Ще у 1980-х роках росіяни чудово вміли «читати між рядків» радянських пропагандонів…
Пожежа на території нафтопереробного заводу в калузі:
За повідомленням ПС ЗСУ, росіяни запустили по Україні 145 ударних БПЛА, з яких 71 було збито, 71 – придушено (з них 38 полетіли на білорусь?). Окрім цього, протягом дня росіяни випустили 2 «іскандери-М»; підрозділи Південного командування ПС ЗСУ заявили, що збили один з них, а також 5 БПЛА.
26 листопада
Україна вжарила дронами по ростову-на-дону (імовірно, по системах протиповітряної оборони) та нафтогазовому об’єкту у місті салават (башкортостан), що приблизно у 1200 км від України.
росіяни запустили по Україні 188 дронів, а також 4 «іскандери-М». У ПС ЗСУ повідомили про збиття 76 і локаційну втрату 95 дронів. Збити чотири «іскандери-М» не вдалося.
27 листопада
Близько 40 українських БПЛА, ракети з ЗРК С-200 (у режимі «земля-земля») та ракети класу «повітря-земля» Storm Shadow вдарили по авіабазі «бельбек» в окупованому Криму. Мабуть, саме під час цієї атаки була виведена з ладу російська РЛС 48Я6-К1 «подльот» (на фото нижче показано, як приблизно вона виглядала). За даними росіян, ще 10 українських БПЛА були збиті в районі ростова-на-дону.
Загалом росіяни випустили по Україні 89 ударних БПЛА з району приморсько-ахтарська. За ними послідували 85 крилатих ракет Х-101 і «калібр», 3 високоточні ракети Х-59/69 і 3 С-300 чи БМ-30. ПС ЗСУ прозвітували про збиття 76 крилатих ракет, усіх трьох високоточних ракет та 48 ударних БПЛА (ще 62, за даними ПС ЗСУ, були придушені, п’ять з них повернулися на росію).
У цьому відео – більше інформації
28 листопада
Вишестоящі органи в москві заявили про відбиття українського удару і збиття 25 дронів: 14 у краснодарському краї, 6 – над брянськом, 3 – над Кримом і 2 – над ростовом.
За даними українських джерел, росіяни загалом випустили близько 120 крилатих ракет і 90 ударних БПЛА «шахед», що зробило цю ракетну атаку по Україні однією найбільших на сьогодні.
ПС ЗСУ казали про збиття 76 крилатих ракет, 3 Х-59/69 і 35 дронів – і дійсно: в українських соцмережах перепощують чимало ось таких і їм подібних фотографій:
Багато з цих крилатих ракет були оснащені касетними боєголовками, тож роззброїти їх або ж просто розчистити їх уламки становитиме завдання з зірочкою на декілька днів. Більше того, деякі з них таки знайшли свої цілі: за словами міністра енергетики України, це був «масований удар». Відомо, що під атакою перебували Луцьк, Волинь, Сумщина, Харківщина, а в Одеській області – підстанція Усатове.
А військовослужбовці 14-тої окремої механізованої бригади тим часом підбили російський ЗРК «тор» .
Підсумок: нічого «несподіваного». Українці завдають ударів по російським системам ППО, авіабазам і нафтобазам, росіяни «мстяться» українській енергетиці, намагаючись унеможливити в Україні «нормальне», організоване цивільне життя.
Звісно, для нас тут, на «Заході», це «несправедливо». Для українців же це не інакше як варварство, бо багато з них – особливо люди незаможні, які не можуть собі дозволити купити генератори, щоб зігрітися, – готуються мерзнути цієї зими. Середньовіччя якесь.
Але, дорогі «західники», пам’ятайте: щось подібне росіяни зробили з мільйонами мирних людей, які живуть у контрольованих повстанцями частинах Сирії, ще у 2015-2016 роках. Тобто, «захід» точно так само багато років тому дозволив їм вирізати тисячі й провести етнічні чистки мільйонів людей (що, своєю чергою, «створило цю кризу біженців»). Якщо росіяни мають такий «прецедент» – то у чому ми їх звинувачуємо?
Переклад: Катерина Соболева, Антоніна Ящук
Редакція: Ростислав Семків
Оригінал