Німецький історик: «Не можна дивитися на війну і водночас говорити, що існує велика російська культура»

26 Листопада 2024, 11:28

Німецький історик та експерт з питань Росії Карл Шльогель закликає Німеччину кардинально змінити свою політику щодо країни-агресорки і застерігає від наївності щодо майбутніх цілей російського диктатора Владіміра Путіна. «Росія — це ворог. Росія — це держава, яка розпочала війну в Європі, і німці повинні бути готові до цього. Це означає бути готовими захищати себе», — заявив він Німецькому агентству преси, пише видання Die Welt.

За словами Шльогеля, Німеччина вже перебуває у стані війни. «Війна не починається за одну ніч, є попередні етапи. Росія намагається “демонтувати” ЄС і спровокувати рух біженців, вісім мільйонів українців були змушені покинути свої домівки через російську агресію. Відбуваються постійні спроби втручання, акти саботажу, спроби інструменталізувати політичні партії, тобто AfD і Альянс Сари Вагенкнехт. Росія перевіряє, як далеко вона може зайти», — переконаний він.

Шльогель зазначив, що у Німеччині питання «війни і миру» буде центральним під час парламентської виборчої кампанії. Однак у країні серйозність ситуації і переломний момент ще не стали частиною суспільної свідомості.

«Натомість люди все ще вірять, що вони можуть якось уникнути цього конфлікту. Найкращий спосіб — це щоб Україна здалася, залишила нас у спокої і уклала мир. Це була б капітуляція України, яка зараз захищає не лише себе», — каже історик.

Шльогель також переконаний, що телефонна розмова між німецьким канцлером Олафом Шольцем і лідером Кремля Путіним була помилкою. «Шольц зателефонував з передвиборчих міркувань, щоб представити себе як канцлера миру. Тим самим він пішов назустріч Путіну, який через два дні здійснив найбільшу ракетну атаку на українські міста», — каже він.

Незважаючи на складну військову ситуацію в Україні, Шльогель не вважає ситуацію безнадійною. За його словами, найважливіше зараз — захистити Україну від повного знищення.

«Щодня і щоночі на українські міста падають бомби, знищуються засоби до існування, міста руйнують, готуючи їх до капітуляції. Це обурливо. І саме тому я вважаю, що постачання зброї, спрямованої на вихідні точки цієї агресії, вже давно назріло і є вкрай необхідним», — зазначає Шльогель.

«Путін не знає фіксованих кордонів»

Шльогель вважає цілком очевидним, що у певний момент відбудуться переговори. Проте питання полягає у тому, на яких умовах це станеться: на умовах диктаторського миру чи тих, які гарантують виживання і безпеку України.

Історик також не виключає подальшої агресії Росії проти інших держав. «Путін — майстерний хореограф і аналітик слабких місць іншої сторони. Я не вірю, що у нього є фіксований план, але він неодноразово говорив, що у російському світі немає фіксованих кордонів», — зазначає він.

Крім того, Шльогель скептично ставиться до ідеї, що Росія може перетворитися на ліберальну або орієнтовану на реформи країну після епохи Путіна. «Враження, що Росія ходить по колу і що насправді немає ніякого прогресу, зараз повернулося», — каже він.

При цьому російську культуру, якою досі захоплюється чимало людей на Заході, треба розглядати у новому контексті.

«Не можна дивитися на війну і водночас говорити, що існує велика російська культура. Російських митців також використовує агресор. Російській культурі знадобиться страшенно багато часу, щоб оговтатися від цього забруднення та інструменталізації війною, коли вона закінчиться — якщо закінчиться взагалі», — переконаний Шльогель.