Консервативна партія, перебуваючи в опозиції до лейбористського уряду, зробила суперечливий і сміливий вибір, обравши своєю очільницею темношкіру жінку нігерійського походження. Кемі Баденок здобула 131 тис. голосів однопартійників і стала першою темношкірою людиною (ба більше: приїхавши в Британію як іммігрантка) на чолі британської політичної партії.
Перед нею стоїть складне завдання — подолати розкол у партії між лівими і правими, а також внутрішню боротьбу, яка за останні кілька років зіпсувала партії репутацію. Баденок потрібно завоювати прихильність суперників, які претендували разом із нею на посаду лідера. Вона прийшла на зміну Ріші Сунаку, колишньому прем’єр-міністру індійського походження, який привів партію до катастрофічної поразки на виборах у липні.
Британія — унікальна країна, де на чолі однієї з найстаріших політичних партій Європи двічі поспіль обрано небілих політиків. Але коментатори попереджають, що Кемі Баденок, заміжня за білим шотландським банкіром із твердими позиціями в істеблішменті, зіткнеться з жорсткою опозицією не лише через свої непохитні консервативні погляди, але й через те, що деякі темношкірі і небілі британці звинувачують її в расовій зраді і називають чорним обличчям цінностей білого істеблішменту.
Першочерговим завданням Баденок буде об’єднати фракції всередині партії. Потім вона має зосередитися на опозиції лейбористському уряду, який перебуває при владі лише чотири місяці, але вже зазнає істотної критики через низку політичних хиб і непопулярну політику. За характером Баденок — відверта і рішуча. Колеги по партії часто називають її безцеремонною і грубою. Кажуть, це пояснюється її дитинством у Нігерії, де вона навчалася в школі в Лагосі. Народившись у Великій Британії (що дозволило їй отримати британське громадянство), Кемі Баденок провела перші роки в Нігерії, перш ніж разом із родиною переїхала до Великої Британії 1995 року, коли її батьківщину охопила політична криза. Баденок закінчила школу в південному районі Лондона і поїхала в університет на півдні Англії, де вивчала комп’ютерну інженерію.
Політичне життя Кемі Баденок почалося, коли вона працювала в банку, а потім у політичному журналі. Жінка дотримується традиційних поглядів і стверджує, що передвиборча кампанія відображала основи її майбутнього лідерства — особиста відповідальність, сім’я, правда, громадянство і рівність перед законом. Рішуче виступає проти політики woke молодих лівих і різко критикує екстремальні вимоги трансактивістів щодо можливості змінювати стать для підлітків. Також не підтримує радикальних вимог деяких темношкірих активістів. Баденок стала членкинею парламенту 2017 року і швидко завоювала прихильність багатьох високопоставлених членів партії. Була призначена до кабінету Бориса Джонсона молодшою міністеркою бізнесу і відповідала за політику рівності. Однак мало цікавилася економікою: її основна увага була зосереджена на расових і гендерних питаннях. Відвертість Баденок викликала суперечливе ставлення, оскільки вона не боялася висловлювати непопулярні та немодні думки. Вона розлютила багатьох темношкірих виборців, наполягаючи, що Британія не має таких расових проблем, як Америка на тлі руху Black Lives Matter в США.
Читайте також: Велике потепління: як новий британський уряд прагне «перезавантажити» відносини з ЄС
Здобувши перемогу й очоливши партію, Кемі Баденок дала зрозуміти, що її пріоритет — визнати помилки попереднього уряду консерваторів й оновити та освіжити ідеологічні засади торі. Як непохитна прихильниця правих поглядів, Баденок повинна буде повернути виборців, яких приваблює нова права партія «Реформувати Сполучене королівство», що на нещодавніх виборах відібрала в консерваторів багато голосів. Але варто також забезпечити умови для більш ліберальних консерваторів, розчарованих плутаною і правою політикою уряду Джонсона. Більшість із них голосували за центристських ліберальних демократів.
«Компроміс» — не те слово, що асоціюється з Баденок, але лідерка пообіцяла дослухатися до всіх поглядів і залучити до свого тіньового кабінету високопоставлених парламентаріїв з усіх фракцій, зокрема своїх суперників, які зазнали поразки в боротьбі за високу посаду. Це буде нелегко. Баденок муситиме переконати свого головного суперника, Роберта Дженріка, прийняти посаду тіньового міністра в її команді. Але він уже погодився стати речником консерваторів із питань правосуддя.
У сфері міжнародних справ Баденок не має великого досвіду, але активно виступає за НАТО і традиційні британські альянси, особливо НАТО і тісні відносини зі Сполученими Штатами. Нова лідерка мало говорила про британську підтримку України, але, поза сумнівом, займе рішучу позицію і вимагатиме максимальної підтримки Києва, включно з постачанням сучасного озброєння і допомоги.
Оскільки Баденок переконана в необхідності зміцнення британської оборони і збільшення оборонного бюджету, то буде підштовхувати лейбористський уряд Кіра Стармера до такої ж жорсткої позиції щодо Москви і підтримуватиме політику лейбористів, спрямовану на допомогу Україні.
На тлі результатів виборів у США такий підхід набув ще більшого значення, особливо враховуючи послаблення в більшості країн Європи готовності до потужної військової підтримки України.
Баденок мало говорила про кризу на Близькому Сході — чутливе і суперечливе питання серед молоді й британських мусульман. Але і тут лідерка торі швидше за все дотримуватиметься консенсусної політики Британії, закликаючи Ізраїль до стриманості, припинення бойових дій в Газі і мирних переговорів.
Прихильники порівнюють виважений тон і аутсайдерство Баденок з Марґарет Тетчер. До того ж Кемі Баденок так само відверта й прямолінійна, як і знаменита «залізна леді». Як і Тетчер, Баденок звинувачує державну службу і бюрократів у спротиві змінам. Вона написала памфлет Conservatism in Crisis: Rise of the Bureaucratic Class («Криза консерватизму: розквіт бюрократичного класу»). Її позиція перегукується з думкою багатьох правих про те, що Британію стримує «згусток» — липка суміш ліберальних груп інтересів, що перешкоджають політиці міністрів-консерваторів. До таких груп належать згодливі юристи приватного сектору, захисники прав людини, адміністратори університетів і «зелені» лобісти. На думку Баденок, це вороги старого середнього класу підприємців. Приблизно так само Дональд Трамп відгукується про ліберальний істеблішмент в Америці.
Погляди Баденок випливли на поверхню на тлі побоювань багатьох виборців, що новий лейбористський уряд намагається впроваджувати старомодну політику з високими податками і великими витратами, націлену насамперед на заможних британців і їхні бізнес-інтереси. Партія щойно представила річний бюджет, де підвищено податки для роботодавців та податок на спадщину. Таким чином Британія виходить на найвищий рівень оподаткування (38,2% ВВП) із часів Другої світової війни. Жорсткий бюджет відразу послабив підтримку уряду, особливо серед бізнесменів, які стверджують, що немає політики, спрямованої на сприяння зростанню чи розвитку економіки. Тож Баденок надалі має більше зосереджуватися на економіці, критикуючи прем’єр-міністра в парламенті. А в цій сфері вона ще не має великого досвіду.
Як і у США, британська політика нині позначилася культурними війнами та суперечками про різноманітність, расові та сексуальні теми, історію Британії, а також звинуваченнями в дискримінації. Баденок не має на це часу. Вона засуджує твердження про те, що багатство Британії зумовлене колоніалізмом, імперіалізмом чи привілеями білої раси. Такі традиціоналістські погляди, несподівані з вуст темношкірої жінки, справляють сильне враження.
Значна частина країни досі мало знає про Кемі Баденок. Їй закидають інертність і брак уваги до деталей у складних питаннях. Їй доведеться діяти швидко, щоб утвердити свою владу в партії і повернути підтримку виборців після найбільшої поразки в історії торі. Багато хто за кордоном уважно спостерігатиме за новою лідеркою. Зрештою після наступних виборів вона може стати прем’єркою. До виборів ще п’ять років, але в цьому непевному світі може статися що завгодно.