Після місцевих виборів, які нещодавно відбулися у трьох німецьких землях, міністри-президенти Саксонії та Бранденбургу, а також голова Християнсько-демократичного союзу Тюрінгії висловилися за більш активну дипломатичну участь Німеччини у припиненні війни Росії проти України. «Ми хочемо, щоб Німеччина відігравала більш активну дипломатичну роль у тісній координації зі своїми європейськими сусідами та партнерами», — написали глави місцевих урядів Міхаель Кречмер (ХДС) і Дітмар Вайдке (СДПН), а також Маріо Фойгт, який претендує на цю посаду, у спільній статті для німецького видання Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Вони також заявили, що для того, щоб посадити Росію за стіл переговорів, потрібен сильний і єдиний альянс, утім «Німеччина та ЄС досі йдуть цим шляхом занадто нерішуче». Крім того, трійка політиків також посилалася на роль східних сусідів. «Нам, німцям, було би добре прислухатися до наших східних партнерів, таких як Польща та країни Балтії, щодо фундаментальних питань безпеки та миру», — написали вони.
Проте, як пише німецьке видання RedaktionsNetzwerk Deutschland, політики Польщі та країн Балтії дотримуються значно жорсткішого курсу щодо Росії, з боку якої вони відчувають пряму військову загрозу, виходячи з історичного досвіду, ніж Німеччина.
Утім зараз Кречмер, Вайдке та Фойгт значно залежать від підтримки Альянсу Сари Вагенкнехт (BSW) при формуванні коаліції після виборів у своїх землях. Для них це означає зайняти позицію проти запланованого розміщення більшої кількості американських ракет у Німеччині та не підтримувати поставки зброї Україні.
«Звичайно, я згодна не з усіма твердженнями. Але це, нарешті, диференційована стаття, яка насправді розповідає про те, як ми можемо закінчити війну, замість того, щоб завжди вимагати з високою моральною позицією більше зброї та військової перемоги для України, якої тепер усі знають, що не буде», — сказала Вагенкнехт про статтю виданню Der Spiegel.
Напередодні, у День німецької єдності, під час демонстрації за мир політикиня також закликала до переговорів з президентом Росії Путіним. «Мене так дратує, коли нам завжди розповідають про велику мораль і про те, що ми не повинні говорити з Путіним з моральних міркувань. Для мене кожен політик, який починає війну, є злочинцем. Але як щодо багатьох американських політиків, які відповідальні за багато-багато воєн протягом останніх років, у яких загинули мільйони людей? Хіба вони не злочинці?», — цитує її німецьке видання Frankfurter Rundschau.
Вагенкнехт також звинуватила німецький уряд у тому, що він сліпо слідує за тим, що говорить Вашингтон. «Ми знову стоїмо перед перспективою розміщення американських ракет середньої дальності у Німеччині. Боже мій, це безумство. Ми не повинні йти далі в цьому напрямку. Те, що відбувається, до біса небезпечно», — сказала вона.
Раніше Вагенкнехт заявляла, що Путін має рацію, коли відкидає розширення НАТО, пише The New York Times. За її словами, воно не забезпечило мир, а, навпаки, посилило конфронтацію.
Німецькі медіа припускають, що результати перемовин про утворення коаліцій матимуть негативні наслідки як для України, так і для Німеччини загалом, оскільки у Бундестазі обидві ключові партії підтримують Україну.
Як відомо, Вагенкнехт — колишня комуністка, яка майже 30 років була постійною представницею німецької ультралівої політики. Минулого року вона відійшла від партії Die Linke, в якій домінувала роками, і заснувала власну однойменну партію.