Профілактика сечокам’яної хвороби: поради від уролога

7 Жовтня 2024, 13:09

Профілактика сечокам’яної хвороби: поради від уролога

Кожна десята людина протягом життя стикається з камінням у нирках. Цей факт відносить сечокам’яну хворобу до найпоширеніших. На жаль, поки не існує гарантованого способу уникнути сечокам’яної хвороби, особливо у разі спадковій схильності. Проте є заходи, які допомагають суттєво знизити ризик утворення каменів у сечовивідних шляхах, про них розповідає досвідчений уролог у Києві.

 

Пийте більше води

Найкращий спосіб запобігти утворенню каменів у нирках – це вживання достатньої кількості води. Якщо ви п’єте мало, сеча стає концентрованою та набуває високого ризику утворення каменів, тоді як сеча нормальної концентрації вимиває солі, що утворюють каміння. Точна кількість залежить від умов та способу життя. Наприклад, у разі високої фізичної активності або в спекотні дні води потрібно більше. Урологи пропонують простий і надійний спосіб перевірити, чи ви достатньо п’єте: подивіться на колір сечі. Вона має бути блідо-жовтого кольору. Якщо сеча насичено-жовтого й тим більше темно-жовтого кольору, води недостатньо.

Вживайте достатньо продуктів, багатих на кальцій

Найпоширеніший тип ниркових каменів – це оксалатні камені, тобто камені з оксалату кальцію. Через це багато хто вважає, що слід обмежити надходження кальцію. Насправді кальцій організму вкрай потрібний, дієти з його обмеженням можуть призвести до розвитку остеопорозу, м’язових судом та навіть серцево-судинних проблем, а також підвищують ризик утворення сечокам’яної хвороби. Молоко, йогурт, сири – ці багаті на кальцій продукти обов’язково мають бути у раціоні. Однак з обережністю слід приймати біодобавки з кальцієм.

Скоротіть вживання продуктів, багатих на оксалати

Оксалати – це солі щавлевої кислоти. Зменшення в раціоні продуктів з високим вмістом оксалатів знижує ризик утворення каменів із оксалату кальцію. До таких продуктів належать шпинат, соя, какао, кава, ревінь, буряк, мангольд, арахіс тощо.

Вживайте менше натрію

Головним джерелом надходження натрію в організм є сіль. Раціон з високим вмістом солі підвищує ризик утворення каміння, тому що високий рівень солі в сечі перешкоджає зворотному всмоктуванню кальцію в кров. Занадто багато кальцію залишається в сечі, а це підвищує ризик його зв’язування з оксалатами та утворення каменів.

Не зловживайте мінеральною водою

Мінеральні та “лікувальні” води можуть бути настільки ж шкідливими, як і корисними. Враховуючи той факт, що структура каміння може відрізнятись (як і склад мінеральної води), деяким людям мінеральна вода буде приносити користь, а деяким шкоду. Якщо у Вас раніше було діагностовано сечокам’яну хворобу, то найкращим варіантом підбору мінеральної води для періодичного вживання буде консультація з лікарем.

Автор: Кіпоть Владислав Романович — лікар уролог, андролог.

Медичні центри «Мати та дитина»:

  • Київ, вул. Макіївська, 8
  • Київ, вул. Юрія Литвинського, 54/15
  • Київ, просп. Володимира Івасюка, 8, корп. 4
  • Житомир, вул. Велика Бердичівська, 43
  • Львів, вул. Замарстинівська, 85а
  • Київ, вул. Казимира Малевича, 83
Позначки: