18 вересня в Національному музеї історії України відбудеться презентація книжки «“Slavia Unita” в історії та культурі Київської митрополії кінця XVI–XVIII cт.» Ігоря Скочиляса (1967–2020). Це збірник статей історика Церкви, доктора історичних наук, професора Українського католицького університету, керівника Центру релігійної культури, ініціатора і натхненника дослідницької програми «Київське християнство». Професор Скочиляс передчасно відійшов у вічність внаслідок ускладнень коронавірусу.
Книжку опубліковано у Видавництві УКУ, упорядниками стали історики Оксана Вінниченко, Олексій Вінниченко, Ірина Скочиляс, Ярослав Федорук, Максим Яременко. Свою передмову Максим Яременко назвав «Від візитацій Львівської єпархії до моделі “київське християнство”: нотатки про дослідження Ігоря Скочиляса». У чотирьох розділах книжки розглянуто масові джерела до історії Церкви, Релігійне оновлення, поширення унії та модернізацію церковних структур, уявлення про сакральний простір та церковний адміністративний устрій, історію впровадження християнського привітання в Україні та інші теми.
Загалом видання пропонує новий погляд на ранньомодерну релігійну культуру в Україні. Роботи Ігоря Скочиляса охоплюють еклезіальну традицію східного християнства, розвиток унійних ідей та історію Київської митрополії. Професор аналізував джерела, що висвітлюють адміністративну структуру Київської митрополії, еволюцію церковних інституцій, поширення унії та явища культурно-релігійного життя на українських землях у XVI–XVIII століттях. Він звертав увагу на взаємозв’язки між релігійними практиками та суспільним життям, показуючи, як ці процеси формували регіональну ідентичність. Це включає переосмислення таких концепцій, як «Slavia Unita» та «київське християнство», що відкриває нові горизонти для розуміння становлення української духовності.
Читайте також: Контрольоване знання: якими були читацькі практики ченців у ранньомодерній Україні
Сьогоднішня презентація відбудеться за участі владики Йосифа Міляна, єпископа-помічника Київської архиєпархії УГКЦ, Ірини Скочиляс, провідної наукової співробітниці Львівського відділення Інституту української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського НАН України, Максима Яременка, завідувача кафедри історії Національного університету «Києво-Могилянська академія», історика Володимира Маслійчука, Івана Альмеса, директора Центру релігійної культури імені Ігоря Скочиляса. Модеруватиме зустріч історик Ярослав Затилюк.