З того моменту, як компанією Toshiba був створений перший інверторний кондиціонер, минуло понад 40 років. За цей час спліт-системи з регульованою потужністю підкорили спочатку японський ринок, а потім поширились по всьому світу. З кожним днем їх популярність зростає завдяки економічному енергоспоживанню та комфортній експлуатації, а асортимент стає все ширшим. При купівлі важливо обрати техніку надійних брендів, правильно розрахувати потужність, звернути увагу на термін гарантії, але це вірно для будь-якого кондиціонера. А при виборі інверторного кондиціонера варто врахувати ще кілька нюансів.
Чим вище клас енергоефективності, тим нижче витрати на кондиціонування
Клас енергоефективності – це відношення продуктивної потужності за холодом/теплом до споживаної потужності. Для визначення цього показника кілька раз протягом сезону в різних умовах вимірюють продуктивність кондиціонера та обчислюють сезонні коефіцієнти енергоефективності для режимів охолодження та обігріву, SEER і SCOP. Для інверторного кондиціонера мінімальний клас енергоефективності – А, до нього відносяться моделі із коефіцієнтом SEER в діапазоні 5,1-5,6, а SCOP – 3,4-4,0. Найвищим класом енергоефективності є А+++ (SEER – понад 8,5, SCOP – понад 5,1). Сама інверторна технологія вже забезпечує більш високу енергоефективність у порівнянні з традиційною, бо компресор більшу частину робочого циклу працює на низьких оборотах з мінімальним енергоспоживанням. Але є кілька способів, які дозволяють підвищити енергоефективність:
- двоступенева конструкція інверторного компресора. У таких компресорах здійснюється попереднє та остаточне стиснення фреону, знижуються втрати тиску та витрати енергії на його підтримання;
- інтелектуальні технології. Зокрема, якщо у кондиціонері є датчики присутності, система орієнтується на їх показники та переходить у економічний режим, коли всі люди залишають приміщення. А системи з інтелектуальним режимом розмороження активують підігрів зовнішнього блоку не за стандартним розкладом, а коли у цьому виникає потреба (за показаннями датчиків).
Інверторний кондиціонер можна взимку використовувати як основне джерело обігріву
Практично всі традиційні кондиціонери можуть працювати на обігрів у мороз до -7°С. У інверторних моделей нижня межа цього температурного діапазону істотно варіюється:
- якщо основна задача кондиціонера – охолодження повітря влітку, цілком достатньо моделі з базовими можливостями, роботою на обігрів при -15°С;
- такий кондиціонер також можна вмикати на обігрів восени та навесні. Використовувати його взимку припустимо в регіонах з м’яким кліматом або у комбінації з іншим джерелом обігріву, яке буде працювати у більш суворі морози;
- якщо кондиціонеру відводиться роль основного джерела обігріву взимку, доцільно обрати модель, спроможну працювати в цьому режимі при більш низьких температурах, і зважати на кліматичні особливості вашого регіону. Для більшості регіонів України оптимальним рішенням будуть інверторні кондиціонери зима-літо, що можуть забезпечувати обігрів в мороз до -25°С;
- -30°С – температура, при якій можуть працювати кондиціонери, розроблені для північних країн з суворими зимами. Вони мають удосконалену конструкцію та класифікуються як теплові насоси «повітря-повітря».
Який фреон краще
Сучасні кондиціонери заправляються двома марками фреону – R410a та R32. Вони однаково безпечні для озонового шару, але R32 – удосконалений холодоагент останнього покоління, що має низку переваг:
- робочі характеристики трохи кращі. Деякі виробники пропонують кондиціонери одної серії, що розрізняються між собою тільки фреоном, на якому працюють. У моделей на R32 потужність на пару десятих кВт вище;
- також використання цього фреону дозволяє трохи зменшити розміри компресора та зовнішнього блоку спліт-системи;
- потенціал глобального потепління у R32 менш виражений, тому виробники, що виконують директиви про захист довкілля, переходять на цей фреон. Оскільки усі кондиціонери потребують періодичної дозаправки, краще вже сьогодні обирати модель на R32, щоб у перспективі було простіше знайти фреон до неї.
Надійні бренди
Якщо відсутні обмеження бюджету, найкраще обирати інверторні кондиціонери японських брендів Mitsubishi Electric, Daikin, Mitsubishi Heavy. Вони високотехнологічні та дуже надійні, продаються з 3-річною гарантією. У середній ціновій категорії варті уваги інверторні кондиціонери найбільшого у Китаї та в усьому світі виробника, компанії Gree, а також продукція Cooper&Hunter, виробника, що пропонує дуже широкий вибір інверторних моделей.
Джерело: «Кондиціонери України».