«Все виглядає дуже підозріло, – каже в розмові з «Тижнем» Максанс, паризький фахівець з IT технологій. – Ми раптово дізналися, що в Павла Дурова є французький паспорт. Отже, він є нашим громадянином, який не може жити поза законом лише тому, що він — власник потужного міжнародного підприємства, популярного в усьому світі. Тут — правова держава. Французькі силовики давно косо дивляться на цей месенджер, що дозволяє безпечно спілкуватись терористам, педофілам та іншим небезпечним злочинцям. Дуров посилається на принцип свободи слова, але не можна дорівнювати активістів, які борються за демократію, та тих, хто має протилежні цілі. Також, що треба знати: повідомлення в телеграмі не шифруються так, як у сигналі, отже, можна легко припустити, що якби французькі силовики дійсно хотіли зламати доступ до того чи іншого акаунту в телеграм, вони не змогли б досягти цілі. Отже, арешт виглядає насамперед політичним кроком. Якби ми нині не мали настільки конфліктних взаємин з Росією, навряд чи це затримання відбулося б. Воно виглядає також як привіт Ілону Маску, який місця собі не знаходить через арешт колеги».
«Дуров хоче себе подати як захисник цілковитої свободи, – каже Рено, журналіст, який спеціалізується на міжнародній політиці. – Але подивимося уважніше: його провідний офіс знаходиться у Дубаї, його платформа може використовуватись у Росії, а якщо це так, всі заяви про вірність свободі слова лунають непереконливо. Москва знаходить свій інтерес у тому, що Telegram доступний мешканцям країни та активно використовується ними. Отже, треба добре читати між рядками. Все значно складніше, ніж виглядає на перший погляд. Симптоматично, що на захист Павла Дурова оперативно висловилися як високі російські чиновники, так і представники так званих ліберальних кіл РФ».
Варто додати, що французи не користуються телеграм настільки ж активно, як українці. Жодне міністерство або відомство не має офіційних каналів у застосунку, аналогічно в ньому не представлені великі, якісні медіа. Додаток швидше використовується для листування між друзями. Відтак у Франції арешт власника структури не спричинив такої бурхливої реакції, як в Україні.
«Самопроголошений лібертаріанець, пан Дуров каже, що виступає проти будь-якої «цензури», а його додаток лише дуже незначною мірою зважає на судові накази та вимоги закрити акаунти або дискусійні групи. Багато користувачів скористалися цією ситуацією: кількох хвилин пошуку в телеграмі достатньо, щоб знайти тих, хто продає наркотики або фальшиві документи, пропагує тероризм або шахрайство з криптовалютою, – зазначає впливовий французький щоденний часопис Le Monde. – Саме за відмову від співпраці та погану модерацію свого додатку пан Дуров став об’єктом ордеру на арешт у Франції: Ofmin, який відповідає за боротьбу з насильством над неповнолітніми, непомітно розпочав розслідування розповсюдження дитячої порнографії в телеграм. Згодом до цього розслідування приєдналася низка слідчих служб, включаючи Національний кіберпідрозділ французької жандармерії та ONAF, Національне управління по боротьбі з шахрайством французької митної служби, яке також відповідає за поліцейське утримання під вартою».
Провідний економічний часопис Les Échos називає Дурова «зловісним російським власником платформи телеграм». У неділю ввечері поліція продовжила термін його утримання під вартою. Як повідомляє AFP, воно може тривати максимум 96 годин. Після закінчення цього терміну Павло Дуров може бути звільнений або постати перед судом. Les Échos цитує Жюльєна Носетті, дослідника з Французького інституту міжнародних відносин (Ifri), що спеціалізується на Росії та технологіях: «З часів терактів у Франції 2015 та 2016 років стало зрозуміло, що телеграм грає очевидну визначну роль у поширенні пропаганди, вербуванні та фінансуванні тероризму».
Часопис Les Échos наголошує, що «зловісна репутація» Дурова стоїть на перешкоді монетизиції його підприємства на біржах світу. «На тлі конфлікту між Україною та Росією не всі повірили в незалежність бізнесмена, який виїхав до Дубаю. Хто б повірив, що він міг би досягти успіху в Росії без зв’язків з владою? Телеграм також є основним каналом поширення російської дезінформації на сторінках, що можуть гуртувати тисячі людей».
Французи спостерігають за розвитком подій довкола арешту Дурова з цікавістю, але без ажіотажу. Свобода слова не дорівнює свободі злочинних дій та безвідповідальності, вважає чимало мешканців країни, що пережила не один смертоносний теракт.