Олександр Саєнко військовий експерт-аналітик НАКО (Незалежна антикорупційна комісія), полковник, військовий аташе у Франції (2011-2012), командир бригади (2022-2023)

Корупція, помножена пропагандою

22 Серпня 2024, 15:37

Цього тижня з-поміж топ-тем для медіа і соцмереж – обвинувачення на адресу представників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки. Спочатку в СБУ оголосили, що затримали двох очільників ТЦК та СП в Київській області (Бориспільського та Бучанського районів). А пізніше з’явилася інформація від ДБР щодо завершення досудового розслідування над посадовцем Приморського РТЦК та СП Одеси.  Фігуранти справ, за версією слідства, «заробляли» на ухилянтах.

Усі подібні справи – резонансні, і,  враховуючи суспільний інтерес – активно тиражуються медіа, читаються та обговорюються.  До початку повномасштабного вторгнення, увага аудиторії була прикута до митниці –  всіх цікавила корупція при ввезенні та вивезенні товарів. Митниця в уяві обивателя була тим страхітливим органом, який нищить українську економіку.  Із лютого 2022-го року акценти змінилися – і фокус змістився у бік ТЦК.  Ну і, будьмо відвертими, подібні затримання – це й піар для правоохоронних органів.

Однак уже в ті хвилини, коли ми читаємо новини  про «хабарника із ТЦК» –  починається перепакування цих новин російськими «іпсошними» фабриками, які прагнуть демонізувати ТЦК і зірвати мобілізаційний процес в Україні.  Пропагандисти особливо пильні до усіх дражливих для українського суспільства тем (а ТЦК – одна з них).

Вони уже рутинно або вигадують факти, або поєднують реальність з вигадкою. І там, де є певні реальні факти – розширюють їх до гротескних масштабів, спекулюючи на страхах людей, які бояться йти до армії. Змушуючи їх повірити в те, що у ТЦК «суцільна корупція», «простих людей відправляють на війну, а самі відсиджуються», «наживаються на війні».

Радянський Союз (а на сьогодні – і Росія) відрізнявся тим, що система органів державної безпеки ( нині – ФСБ) була досить потужною у розповсюдженні тих чи інших чуток серед населення. І є спеціальні підрозділи, які цим займаються. Зокрема – та чи інша агентура, яка є в Україні. Ця агентура обговорює корисні ворогу наративи у метро, тролейбусі, в автобусі, у черзі.

Причому такі наративи добре відпрацьовані ще із минулого року, тоді росіяни проводили потужну дезінформаційну кампанію проти центрів комплектування.  Це робилося через вкиди на сайти – одноденки, зареєстровані за кордоном. Інформація подавалася різна, але однотипна – та, котра мала емоційно збурити читача: так, наприклад новина про те що начальник Івано-Франківського ТЦК СП купив у Франківську квартиру за $31 мільйон.  Це повна нісенітниця: бо будь-яка людина, яка мислить критично і подивиться на вартість квадратного метра житла у цьому місті, то зрозуміє, що за $31 мільйон можна купити не одну квартиру.

Інший приклад – це купівля одним начальником ТЦК автомобіля за $8 мільйонів. Інформація абсолютно не знайшла свого підтвердження, але і не була спростована ні офіційними особами, ні Міністерством оборони,  ні Генеральним штабом. Тому  так у бекграунді у людей і залишилася. І подібні «інформаційні хвилі» посилюються щоразу, коли Україна має успіхи на полі бою.

Звісно, ніхто не заперечує той факт,  що існує певна корупція серед посадовців. Проте я знаю, що більшість людей, які працюють в ТЦК та СП —  патріотичні, абсолютно не корумповані. 80 % – це ті, які повернулися з фронту після поранень. І за своїми медичними та фізичними показниками, просто вже не зможуть  воювати. І тому їх розміщують на посадах ТЦК та СП.

Одним із способів боротьби із корупцією  свого часу була заміна всіх обласних керівників обласних ТЦК та СП. Відтоді жодного з них не було питань щодо корупції. А у тих справах, які зараз обговорюються медіа –  як правило, фігурують «не оновлені» начальники районних відділів. І треба розуміти важливий момент: цим арештам передувала велика  робота правоохоронних органів, і залученість з боку керівників обласних ТЦК СП. Без них цих затримань могло б і не бути.

Але як би наша держава не намагалася боротися із корупцією всередині ЗСУ,  дуже багато залежить і від цивільних українців. Бо корупція  зникає не тільки там,  де не беруть. А  там куди, не приносять.