У Харкові стартує міжнародний мистецький проєкт «Відчуття безпеки»

14 Серпня 2024, 10:00

«Відчуття безпеки» (Sense of Safety) — міжнародний мистецький проєкт із серцем у харківському центрі сучасного мистецтва (ЦСМ) ЄрміловЦентр — триватиме з 29 серпня по 17 листопада 2024 р. В ньому візьмуть участь понад 30 митців, мисткинь з більш ніж 10 країн. Проєкт складається з однойменної виставки в ЄрміловЦентрі та серії міжінституційних заходів «Мости солідарності» (Bridges of Solidarity) у 12 країнах-партнерах. Проєкт виник у відповідь на жахливу ситуацію в Харкові, місті за 50 кілометрів від російського кордону, яке щодня зазнає обстрілів.Автор(к)и рефлексують про амбівалентність поняття безпеки, як відрізняється її сприйняття в залежності від оптики та контексту перебування людини.

Містом тяжіння, за задумом авторів концепції —  Міжнародної коаліції працівників та працівниць культури у солідарності з Україною, ЦСМ ЄрміловЦентру та кураторки Марини Конєвої — мав стати саме Харків. «Ми фокусуємось саме на Харкові, незламному місті фронтиру, де сьогодні точиться боротьба за демократичні цінності. Для нас це жест солідарності з харків’янами, адже віримо, що мистецтво може бути й терапевтичним інструментом, і шансом відчути безпеку, хоча б примарну» — йдеться у їх спільній заяві.

Символічно, що ЦСМ ЄрміловЦентр, розташований у підвальних приміщеннях Харківського національного університету імені Василя Каразіна, став місцем, де збереглося відчуття безпеки. «24 лютого 2022 року наш артпростір за добу став сховищем і точкою збору харківських митців та мисткинь: тут вони могли жити, спільно працювати або мати перепочинок. Ми були впевнені, що саме тут наші життя і свідомості будуть убезпечені. Так центр сучасного мистецтва став шелтером для мистецької спільноти Харкова, але й не припинив бути майданчиком культури та мережування», розповідає директорка ЦСМ ЄрміловЦентр Наталія Іванова.

У центральній виставці в ЄрміловЦентрі, яка триватиме з 29 серпня до 17 листопада, візьмуть участь понад 30 митців, мисткинь та мистецьких колективів з-понад 10 країн. Це Франсіс Аліс, Андреас Ангелідакіс, Олена Афанасьєва і Макс Афанасьєв, Бабі Бадалов, Сергій Братков, Стас Волязловський, Томас Гіршгорн, Юлі Голуб, Катерина Єрмолаєва, Анна Звягінцева, Тарас Каменной, Аліна Клейтман, Дмитро Коломойцев, Даніло Корреале, Юлія Костерева і Юрій Кручак, Владислав Краснощок, Віталій Кохан, Карен Лансел та Гермен Маат, Катя Лесів, Катерина Лисовенко, Лорен Лі Маккарті, Ірина Лоскот, Павло Маков, Борис Михайлов, Рона Мюлебах, Ахмет Оґют, Марк Пожлеп, Каріна Синиця, Надіра Хусейн, *foundationСlass, _mediaklub.

Всього ж в проєкті задіяно понад 70 учасниць/ків з 13 країн, включаючи авторок/ів робот та організаторок/ів подій,  кураторок/ів, партнерок/рів та менеджерської команди.

В арсеналі учасників/-ць проєкту — різноманітні медіуми: відео, живопис, фотографія, інсталяція, скульптура, партисипативні практики. Багато з робіт створені спеціально для простору. «Наша місія — пов’язувати різні контексти й досвіди, підкреслюючи, що війна в Україні — це не регіональна подія. Вона стосується кожного і кожної в глобальному масштабі, бо в сучасному світі все взаємопов’язане», — зазначають автор(к)и концепції проєкту зМіжнародної коаліції працівників та працівниць культури у солідарності з Україною.

Ідею взаємозалежності та взаємопов’язаності реалізовано через переосмислення самої виставки як медіуму за допомогою експериментальних форматів. «Мости солідарності», цикл супровідних подій в інших країнах, на думку авторок/-ів, сприятиме взаємній підтримці та розумінню. Кожна з 20 партнерських інституцій у 12 країнах проведе живий або віртуальний захід, ніби створюючи єдиний глобальний простір.

За задумом організаторів, відвідувачі/-ки у будь-якій локації проєкту зможуть осягнути безпеку не лише як відчуття, а, перш за все, як інфраструктуру турботи, як безпечне місце для комунікації, що підтримується вразливими тілами, зусиллями людей, спільнот і інституцій. Амбівалентність безпеки проривається через ідеї посттравматичного зростання та прагнення рутинних дій як набуття безпеки. Автори бачать виставку як тимчасовий безпечний притулок, що дозволяє нормалізувати повсякденне життя і подолати спричинену війною ізоляцію.

«Коли ти живеш у Харкові і розумієш, що за мить станеться вибух, то іноді робиш нелогічні вчинки: якось я по-дитячому накрилася ковдрою. Це не забезпечувало реального фізичного захисту, але, коли я згорнулася у позі ембріона в теплій затишній ковдрі, це допомогло мені знизити стрес, що в наших реаліях не менш важливо, ніж фізичний захист. Цей нічний досвід кураторська група затвердила як старт для розробки проєкту про амбівалентність відчуття безпеки», ділиться тим, як з’явилася ідея проєкту, його співкураторка Марина Конєва.

Інформаційним центром та інструментом навігації проєкту стане онлайн-платформа, що дозволить відвідувачам з будь-якій локацій досліджувати весь проєкт повністю, дивитися відеотрансляції як із ЄрміловЦентру, так і з партнерських інституцій та взяти участь в онлайн та офлайн майстер-класах, лекціях та дискусіях. «Ми об’єднуємо безпечні й небезпечні реальності, які розчиняються і переплітаються у гібридному форматі нашого проєкту, демонструючи взаємопов’язаність світу», — говорять автор(к)и проєкту.

Першими подіями проєкту стануть

– Воркшоп «ЕНЕРГІЯ = ТАК! ЯКІСТЬ = НІ!» та публічна лекція «Як можна поєднати аналоговий виставковий простір із цифровим світом?» від швейцарсько-французького митця Томаса Гіршгорна, відомого своїми роботами у жанрі інсталяції, — у ЄрміловЦентрі з 30 серпня по 01 вересня

– Маппінг, створений на основі малюнків харківської артстудії Aza Nizi Maza, на фасаді замку в Карлсруе, одного з найкрасивіших замків Німеччини — в межах програми Фестиваль світлових проєкцій на замку (Schlosslichtspiele).

 

ЦСМ ЄрміловЦентр, Харків, майдан Свободи, 4

Відкриття виставки 29.08.2024 о 18:00, вхід вільний

Робочий графік: 30.08 — 17.11. 2024, з вівторка по неділю 12:00 — 19:00, вхід вільний

+380 50 197 6229