«Рідкісний наземний штурм» та «блискавичний удар»: що світові медіа пишуть про Курськ

8 Серпня 2024, 15:49

Російські телеграм-канали та ЗМІ рясніють заголовками про те, що ЗСУ нібито ведуть бойові дії на території Росії, зокрема йдеться про Курськ. Попри те, що українська влада ніяк не підтверджує цю інформацію, західні медіа активно коментують події. Що вони пишуть?


«Україна здійснила несподіваний прорив через російський кордон. Після просування українських військ до Курської області Росії в регіоні оголосили надзвичайний стан і посилили охорону АЕС», — пише німецьке видання Redaktions Netzwerk Deutschland. Журналісти додають, що напередодні українські війська за підтримки танків і артилерії перетнули кордон з Сумської області у районі Суджі і взяли під контроль кілька сіл.

Крім того, німецьке медіа наголошує, що одразу за кордоном під український контроль могла потрапити і газовимірювальна станція «Суджа». «Її використовують для транзиту російського природного газу через Україну до Словаччини та Австрії. У 2023 році таким шляхом до Європейського Союзу було транспортовано 14,6 мільярдів кубометрів природного газу, незважаючи на війну, яка триває», — пише Redaktions Netzwerk Deutschland.

Тим часом, видання The New York Times охарактеризувало бойові дії біля Курська як те, що  Україна «починає рідкісний транскордонний наземний штурм Росії». «Це не перший випадок, коли Україна влаштовує наземні атаки через кордон з Росією. Але в той час як попередні напади здійснювали озброєні групи російських вигнанців за підтримки ЗСУ, у нападі у вівторок, здається, були безпосередньо задіяні українські війська, за словами Пасі Паройнена з Black Bird Group, який аналізує кадри з поля бою», — йдеться у матеріалі видання.

Як пише The New York Times, військові аналітики стверджують, що атака могла бути спробою відволікти російські підрозділи від лінії фронту, таким чином зменшивши тиск на українські війська, які намагаються стримати наступ Росії. «Але вони додали, що російська армія має достатні резерви військ для участі в бойових діях, і що ця атака ризикує ще більше розтягнути сили України», — наголошує видання та додає, що за словами Паройнена, оперативно і стратегічно ця атака немає жодного сенсу і виглядає як «грубе марнування людей і ресурсів, які вкрай необхідні в інших місцях».

Водночас німецьке видання Bild не стримується у висловлюваннях щодо подій на території Росії. «Шок і несподіванка! Українська армія блискавично перетнула кордон з Росією і наступає на міста і села. Російські війська оточені і ведуться запеклі бої», «Україна вторгається в Росію! Йдеться про найбільшу транскордонну атаку з початку війни!», — пишуть журналісти.

Видання The Washington Post зазначає, що у разі підтвердження транскордонна акція стане однією з найбільших в Україні з моменту повномасштабного вторгнення Росії в лютому 2022 року та безпрецедентною з точки зору розгортання українських військових підрозділів.

«Навіть якби Росія виділила резерви для стабілізації нового фронту, враховуючи її величезну живу силу та відносно невелику кількість українських сил, задіяних в операції, це, ймовірно, не мало б довгострокового впливу. Проте ця операція може підвищити моральний дух українців у той час, коли сили Києва стикаються з безжальними нападами Росії, і очікується, що вони зіткнуться з новими протягом наступних тижнів», — йдеться у матеріалі.

Французьке медіа France 24 пише, що бої навколо Суджі відбуваються на «вирішальному етапі конфлікту, найбільшої сухопутної війни в Європі після Другої світової війни». «Київ стурбований тим, що підтримка США може впасти, якщо республіканець Дональд Трамп переможе на президентських виборах у листопаді. Трамп заявив, що припинить війну, і як Росія, так і Україна прагнуть отримати якомога сильнішу позицію на полі бою», — переконує медіа.

У той же час події поблизу Курська коментують і західні посадовці. Як пише видання Reuters, речниця Білого дому Карін Жан-П’єр заявила, що Сполучені Штати не знали про операцію заздалегідь і додала, що Україна має право захищатися від Росії. «Треба пам’ятати, що в цьому регіоні (біля Курська, — Ред.) є російські війська. Вони там перебувають, атакують з цього регіону Україну. Не можна про це забувати», — наголосила вона.

Водночас речник Державного департаменту США Метью Міллер заявив, що правила США щодо використання Україною американської зброї залишаються в силі, а дії України «не є порушенням їхньої політики». «Ми підтримуємо зв’язок з українцями щодо цієї операції. Доречно, щоб вони говорили про це публічно, а не ми», — сказав він.

Наразі українська влада утримується від коментарів. Утім деякі українські військові експерти переконані, що операція є виправданою. Зокрема військовий оглядач, координатор групи «Інформаційний спротив» Костянтин Машовець підкреслив, що за дві доби ЗСУ захопили більшу територію, ніж росіяни на Харківщині за півтора місяця.

Суджа

«Судячи із розмаху та інтенсивності української операції, рано чи пізно, противник буде вимушений потягнути туди й війська з інших операційних напрямків (а цілком можливо — й залишки своїх стратегічних резервів, приготованих ним на серпень-вересень). Навіть, з цієї точки зору, операція ЗСУ у прикордонні Курської області вже є виправданою. Але, мені “чомусь” здається, що це ще навіть “не середина партії” й найближчим часом, у нас з’явиться новий операційний напрямок», — написав він.