Найвизначніші світові літературні події за останні 5 років

3 Серпня 2024, 09:36

Нещодавно The New York Times визначив найважливіші події в літературному світі за останні 25 років. І хоч список у них, як це з цим виданням часто стається, виявився дещо америкоцентричним, проте саме події найновіших п’яти років, як на мене, є дуже знаковими і дійсно показують найголовніші тенденції культури.

Отже, які ж саме люди і справи визначають найновіший світовий культурний простір:

2020

— Колсон Вайтгед став лише одним із чотирьох авторів, які коли-небудь отримували дві Пулітцерівські премії, коли «Нікелевим хлопцям» присуджують цю нагороду. Українською перекладено обидва його премійовані романи: і вищезазначений («книголав», 2022), і «Підземна залізниця» («Book Chef», 2017).

— Пандемія йде на користь книжковому бізнесу: Продажі друкованої продукції зросли майже на 8 відсотків у 2019 році.

— «Американський бруд» — гучний роман про мексиканських мігрантів, написаний Джанін Каммінс, —викликає палкі суперечки про культурне привласнення: Хто має право розповідати чиї історії? Українською виходив в 2020 році в видавництві «Vivat».

— Книжки про Дональда Трампа та його адміністрацію домінують у списках бестселерів. «Політичні книги в цілому працюють більш-менш пропорційно до того, наскільки поляризованою є постать, навколо якої вони обертаються», — пояснює Імон Долан, редактор видавництва «Simon & Schuster».

2021

— Посилаючись на расові та етнічні стереотипи, які є «образливими і неправильними», спадкоємці доктора Сьюза вилучають з продажу шість його дитячих книжок, зокрема «І подумати тільки, я бачив це на вулиці Малберрі».

— Аманда Ґорман (нар. 1998), щойно після свого сольного концерту на інавгурації президента Байдена, стає першою поетесою, яка виступила на Суперкубку.

2022

— Через 30 років після того, як іранський аятола Рухолла Хомейні видав фетву із закликом до смерті Салмана Рушді за роман «Сатанинські вірші», чоловік, озброєний ножем, нападає на автора на сцені під час літературного заходу в Нью-Йорку. В квітні 2024 року Рушді випускає про ці події мемуари із назвою «Ніж».

— TikTok стає потужним рушієм продажів художньої літератури, просуваючи кількох авторів, зокрема Колін Гувер, на вершини списків бестселерів. «Український тиждень» писав про це в статті «Букток як новий формат взаємодії читачів із книжкою».

— Спроби заборонити книги зростають, подвоюючись з 2021 року. Найзабороненіша книжка —«Гендерний квір» (2019) Майї Кобабе.

— Аудіокнижки — сегмент видавничої індустрії, який найшвидше зростає, приносячи 1,8 мільярда доларів.

2023

 — Мемуари принца Гаррі «Запасний» — найпродаваніша нехудожня книга всіх часів — дає американцям можливість зазирнути у неймовірно неблагополучну сім’ю, а також пройти експрес-курс з британізмів. В Україні виходили в видавництві «Лабораторія».

— Класичні романи таких авторів, як Агата Крісті, Ян Флемінґ, Роальд Дал і Джорджетт Геєр, редагують з метою вилучення образливої лексики.

2024

— Перед смертю у 2014 році Ґабріель Ґарсія Маркес попросив знищити свій останній роман «Зустрінемося у серпні». Його сім’я все одно вирішила його опублікувати. А українське видавництво «Фоліо» — перекласти і видати, якраз у серпні.

— Видавці, які борються з появою генеративного штучного інтелекту, наголошують, що індустрія повинна зрозуміти, як його використати, і якнайшвидше. Видавець «Simon & Schuster» Джонатан Карп порівнює його не зі слоном у кімнаті, а з «цикадою у світі»: «багато дзижчання і шуму, очевидно, що права порушуються, і наші книжки, наші автори — це цеглинки»).