Українське музичне ретро знову популярне

4 Серпня 2024, 10:08

Чи може пісня змінити світогляд цілого покоління? В Україні так сталося кілька разів: 1971 року вся країна наспівувала «Червону руту», а сьогодні українське ретро переживає другу хвилю популярності, вже у виконанні молодих співаків, у вигляді фільмів, театральних вистав та концертів-лекторіїв.

8 серпня у прокат виходить документальна біографічна драма «Яремчук: Незрівнянний світ краси». Фільм показує історію зірки української естради 1970-х Назарія Яремчука.

Фільм знято за ініціативи доньки співака Марії Яремчук. Спершу планувалося, що стрічка вийде на екрани у 2021, коли співакові виповнилося б 70 років. Згодом дата релізу зсунулася.

Особисті архіви Назарія Яремчука, включаючи його щоденники та листи, були надані родиною артиста і стали основою фільму. Для знаходження записів концертів і інтерв’ю звернулися до державних архівів. У фільмі звучать уривки з особистого щоденника співака. Штучний інтелект використали для створення звуку, який максимально наближений до справжнього голосу співака. Також у фільмі представлені спогади сучасників Яремчука та учасників ВІА «Смерічка».

Це далеко не єдиний сучасний проєкт, що працює з українською музичною спадщиною 1960–80-х.

Читайте також: Новий Івасюк: 40 років потому

Найчастіше в центрі уваги опинявся Володимир Івасюк — композитор і ще один учасник ВІА «Смерічка» разом з Назарієм Яремчуком і Василем Зінкевичем. Відбувалися концерти пам’яті Івасюка, де сучасні виконавці співали улюблені багатьма пісні. Ще 2002 року вийшов музичний альбом «Наш Івасюк» гурту «Плач Єремії». А цьогоріч з нагоди 75-ліття Володимира Івасюка львівський театр імені Марії Заньковецької анонсував прем’єру біографічного мюзиклу «Червона рута», 11 травня 2024 року відбулася прем’єра.

2021 року вийшов документальний фільм Віталія Бардецького й Олександра Ковша «Вусатий фанк», присвячений українському музичному феномену 1960–80-х. Українська музика того часу була яскравим прикладом поєднання світових трендів та національної самобутності. Українські музиканти, незважаючи на обмежений доступ до західної музики, майстерно вплітали елементи європейського та американського звучання у свої пісні. Водночас вони зберегли й розвинули унікальні традиції українського вокалу, створюючи багатоголосі аранжування.

Читайте також: Життя, варте вистави: 75-ліття Володимира Івасюка відзначать прем’єрою

Ще один проєкт, присвячений українському фанку, — Old School Ukrainian Funk. Він розпочався 2023 року в київських клубах, глядачів запрошували на концерт-перформанс за участі Альберта Цукренка та гурту «МОВА». Продюсерка проєкту Old School Ukrainian Funk Мар’яна Хемій пояснює нову хвилю інтересу так: «Через історично обумовлені причини українська культура неодноразово втрачала тяглість, кожне наступне покоління проходить шлях пошуку й відкриттів наново… У тих, хто застав музику 1970-х, вона, звісно, асоціюється з молодістю, свободою, чимось новим. Молоді ж сприймають її без цієї емоційної прив’язки, але здатні оцінити її високу естетичність».

На День незалежності 24 серпня відбудеться черговий концерт гурту «МОВА». Гурт відтворює композиції як максимально близько до оригіналів, так і у сміливих власних аранжуваннях.