Угорщину бойкотуватимуть. Причина — безпрецедентна миротворча активізація Орбана

16 Липня 2024, 15:42

1 липня 2024 року, коли Угорщина прийняла від Бельгії головування в Раді ЄС, її прем’єр-міністр Віктор Орбан уявив себе видатним миротворцем. Провів «мирні місії» до Києва, Москви, Пекіна, Вашингтона, а на завершення поклав на стіл лідерів ЄС свій «мирний план» щодо війни Росії проти України.

Усе б нічого, але ці мирні ініціативи виявилися трохи з душком. Чи то кремлівським, чи то пекінським. У будь-якому разі ініціатива переважно карається, тому завжди варто подумати, перш ніж лізти зі своїми порадами, якщо тебе про це ніхто не просив і ніхто не уповноважував.

І от тепер 63 депутати Європарламенту звернулися до президентки Європейської комісії Урсули фон дер Ляєн, президента Європейської ради Шарля Мішеля та голови Європарламенту Роберти Мецоли з вимогою позбавити Угорщину права голосу в ЄС після поїздок її прем’єр-міністра до Росії та Китаю.

Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан «уже завдав значної шкоди, використовуючи та зловживаючи роллю Голови Ради», — заявили європарламентарі. Він «здійснив кілька дипломатичних візитів, зокрема щоб відвідати Путіна в Росії та Сі Цзіньпіна в Китаї, під час яких він навмисно спотворив свої повноваження», — написали законодавці та закликали парламент відреагувати відповідно. Лист підтримали члени Європарламенту низки країн і парламентських груп, разом з EPP, Renew, Left і Greens.

Реакція Президентки Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн також не забарилася. Вона закликала бойкотувати головування Угорщини в Раді та заявила, що комісари більше не братимуть участі в неформальних зустрічах міністрів під керівництвом нинішнього головуючого в Раді ЄС. На що уряд Угорщини в особі міністра у справах ЄС Янош Бока, обурено відреагував: «Комісія ЄС не може обирати установи й міністрів, з якими вона хоче співпрацювати. Чи всі рішення Комісії базуються на політичних міркуваннях?».

Підґрунтям рішення фон дер Ляєн є неузгоджена з ЄС поїздка Орбана за кордон через кілька днів після початку головування Угорщини в Раді ЄС. Орбан зустрівся з главою Кремля Владіміром Путіним у Москві та влаштував це як «мирну місію» для розв’язання конфлікту в Україні. Пізніше він вирушив до Пекіна для переговорів з главою держави та лідером партії Китаю Сі Цзіньпіном і до США для зустрічі з колишнім президентом США Дональдом Трампом. Ці поїздки зустріли в ЄС з великим невдоволенням, особливо тому, що Кремль зміг використати візит до Москви для своєї пропаганди, а Орбан під час поїздки не представляв чітко позицію ЄС щодо політики України.

Європейська комісія кілька разів дала зрозуміти, що Орбан не діє від імені міжнародної спільноти, була також критика з боку МЗС, а Литва та Швеція оголосили, що тимчасово не відправлятимуть міністрів на зустрічі в Угорщину. Дії Угорщини є шкідливими та повинні мати наслідки, заявила нинішня міністерка ЄС із питань ЄС та призначена на посаду комісара ЄС Джессіка Росвалл. За словами Росвалл, так само на дії Угорщини хочуть відреагувати Фінляндія, Естонія, Латвія, Литва й Польща.