Презентують проєкт деколонізації Одеси

15 Липня 2024, 11:00

Засадничою проблемою декомунізації в Україні, окрім опору на місцях, є відсутність стратегії, що має постати на місці знесених пам’ятників і поспіхом перейменованих вулиць. Тому особливий інтерес викликають проєкти, які пропонують це стратегічне бачення подальшого розвитку міського наративу.

Проєкт Odesa Decolonization провів аналітичне дослідження міського міфу Одеси та його наративів. Використовували різні методи, зокрема студії пам’яті. До роботи над дослідженням долучились літературознавці, історики, культурологи, кінознавці, соціологи.

У складі дослідницької групи протягом п’яти місяців працювали: Оксана Довгополова — професорка кафедри філософії Одеського національного університету імені Іллі Мечникова, співзасновниця платформи культури пам’яті Минуле / Майбутнє / Мистецтво; Олександр Бабіч – історик, керівник ГО «Суспільство та історична спадщина»; Ганна Мисюк — дослідниця історії одеської літератури; Тарас Гончарук — дослідник Південної України; Іван Козленко — культуролог, очільник ДовженкоЦентру (2011–2021); Зеєв Волк — дослідник одеської культури, науковий співробітник Музею Історії Тель-Авіва «Бейт Ха-Ір» й будинку-музею Хаїма Нахмана Бялика.

Результати дослідження «Одеський міський міф: наративи, структура, перспективи розвитку» будуть доступні на сайті проєкту.

Публічна презентація дослідження відбудеться в рамках події «Що Одеса може дати Україні і світу?» 18 липня в Києві. Презентація в Одесі запланована в середині серпня.

Організатори зазначають, що деколонізація охоплює не тільки переосмислення минулого та усвідомлення сьогоднішніх безпекових викликів, а й розуміння того, яким ми хочемо бачити своє майбутнє. Тож проєкт обговорює питання, як має звучати оновлений одеський міф. Зокрема йдеться про те, в чому сила та перспективність образу Одеси як поліетнічної, полікультурнаї, вільної від нав’язаних пропагандистських штампів та стереотипів.

Оксана Довгополова зауважує: «Саме від початку російсько-української війни (з 2014) Одеса продемонструвала, що вона визначилася з майбутнім. І саме зараз відбуваються потужні тектонічні зсуви, які дозволять Одесі позбутися нарешті образу міста-анекдота. Місто, в якому зустрічається море та степ, місто свободи, морська брама України, місто підприємців та меценатства — ось чим є Одеса».

У дискусії 18 липня планують взяти участь заступник Одеського міського голови Павло Вугельман, історик Ярослав Грицак, докторка філософських наук Оксана Довгополова, голова наглядової ради Українського культурного фонду Наталія Кривда, учасник Odesa Business Club Максим Михалочкін.

Для участі в київській події офлайн чи онлайн необхідно зареєструватися.

Нагадаємо, раніше ми писали про лідера української громади Одеси початку ХХ століття Михайла Комарова.

Читайте також: Комаров: упорядник доказів самостійності українців