«Найбільші світові компанії з управління активами вимагають від України, яка перебуває у стані війни з Росією, погасити свої борги, незважаючи на те, що країна відчайдушно потребує фінансування для забезпечення своєї оборони, а отже, і виживання, – повідомляє щоденний французький часопис Le Monde. – У 2022 році Україні надали дворічний мораторій на погашення державних облігацій на суму близько 20 мільярдів доларів (18,7 мільярда євро). Цей мораторій закінчується 1 серпня».
Видання уточнює, що власники близько 20 % цих цінних паперів, найбільші приватні кредитори, кілька тижнів тому сформували комітет для початку переговорів з Києвом. Йдеться про найбільший у світі керівник активами — американську структуру BlackRock, французьку Amundi (дочірня компанія Crédit Agricole і найбільший в Європі фонд з активами в 1 900 мільярдів євро в управлінні), а також – про Pimco, найбільший у світі фонд облігацій.
Перші консультації, що відбулись у червні, виявилися безрезультатними. Нині Україна витрачає на військові потреби близько 40 мільярдів доларів на рік, що становить 22 % її валового внутрішнього продукту. Реструктуризація боргів є однією з умов, висунутих Міжнародним валютним фондом (МВФ) для продовження виплати допомоги у розмірі 15,6 мільярдів доларів.
«Власники українських суверенних облігацій відхилили пропозицію українського уряду списати 60 % їхнього боргу, – повідомляє спеціалізована економічна газета Les Échos. – Кредитори не зачиняють двері для досягнення угоди, але, станом на сьогодні, готові максимум на 20 %. Міністерство фінансів України, за порадою Rothschild & Co, також планувало замінити існуючі облігації на нові з терміном погашення не пізніше 2040 року, з відсотковою ставкою не більше 1 % до 2027 року, а потім поступово збільшувати її».
«Час не чекає, – нагадує часопис Les Échos. – Україні необхідно зменшити свій борг, щоб фінансувати військові дії, підготуватися до реконструкції і, в найближчому майбутньому, отримати допомогу від Міжнародного валютного фонду. Очікується, що МВФ визначить свої умови до кінця місяця».
У свою чергу, Міжнародний валютний фонд готує надати Україні четвертий транш програми допомоги на суму 15,6 мільярда доларів, ухвалений у березні 2023 року в рамках великого міжнародного плану допомоги загальною вартістю 122 мільярди доларів. Попередній транш становив 880 мільйонів доларів.
Радіо Europe 1 цитує заяву МВФ, де зазначається, що «вміла політика, адаптивність домогосподарств та бізнесу, а також значна зовнішня фінансова допомога допомогли Україні зберегти макроекономічну та фінансову стабільність». Фонд також констатує «краще, ніж очікувалося, зростання у 2023 році та стійку активність української економіки у першому кварталі 2024 року». Згідно з останніми прогнозами МВФ, цього року вона зросте на 3,2 %. Отже, умови для переговорів з кредиторами в України не найгірші.
У той же час, МВФ наполягає на швидкій реструктуризації українського боргу. Le Monde посилається на джерело, близьке до переговорів, яке вважає, що Україна «зачинить собі двері для нових приватних інвестицій », якщо не розбереться з умовами погашення державного боргу.
«Міжнародний валютний фонд зробив реструктуризацію передумовою своєї підтримки, – уточнює французьке видання. – В обмін на 15,6 мільярда доларів – з яких було виплачено лише 5,4 мільярда – установа вимагає проведення певних реформ у сфері боротьби з корупцією, збору податків, а також контролю за державними рахунками. Україна взяла на себе зобов’язання скоротити борг до 82% ВВП до кінця 2028 року».
Точну дату нового раунду консультацій між кредиторами та представниками українського уряду відкриті джерела не повідомляють.