— Чи є вільний столик? — запитую в кафе неподалік офісу.
Очима й сама шукаю куточок, куди прилаштуватися з ноутбуком. Тут є світло, вайфай і працює кондиціонер — неабияка розкіш нині.
— Ні, на жаль, немає, — відказує офіціант. — Та й надворі все зайнято, вибачте.
Озираючись, помічаю, що не тільки я шукаю місця попрацювати й пообідати одночасно. Цікавість до закладів з безплатним вайфаєм і можливістю зарядити телефон чи ноутбук зросла від початку впровадження графіків вимкнень електроенергії.
Минулого тижня українцям знову довелося згадати, що таке працювати, та й, зрештою, жити за графіками. Люди дістали зі своїх засіків ліхтарики, світлодіодні лампи, генератори, зарядні станції, невеличкі плити (їх ще називають туристичними), які функціонують від газових балонів. Пам’ятаєте, який ажіотаж і ціни були на них узимку 2022-го? Щоправда, якщо тоді людей переважно лякало досі не відоме слово «блекаут», то тепер більшість (щонайменше серед моїх знайомих і друзів) каже про вимкнення світла як про ще один виклик, з яким, без сумніву, ми впораємося.
Це ще один доказ того, що наші люди незламні. Здатні бачити нові можливості навіть у проблемах, які лавиною котяться на них. Дехто скаже, що коли немає електропостачання вдома чи в офісі, то це шанс попрацювати деінде. Інші використають цей час, щоб нарешті дочитати книжку, від якої постійно щось відвертало увагу, чи довше побути з рідними. Зрештою, це можливість по-новому спланувати день (відповідно до графіків знеструмлень) і побачити більшу продуктивність, ніж мали раніше. Є ті, хто відтепер більш раціонально підходить до закупів. Наприклад, купує мінімальну кількість потрібних продуктів, щоб ті не зіпсувалися, якщо раптом довго не працюватиме холодильник. Не раз чула історії про те, як після неочікуваного довгого знеструмлення людям доводилося викидати зіпсовані продукти.
Мені найбільше полюбився графік, коли світло зникає ввечері, приблизно о 21-й. Ти вдома й розумієш, що кілька годин без світла перед сном допоможуть відпочити після напруженого дня. Веду до того, що більшість українців завжди вірить у краще й намагається бачити світло в темряві.
Якщо ж говорити без зайвого романтизування, то проблеми ми справді маємо. Усі (сподіваюся, що на десятий рік російсько-української війни таки всі) розуміють, що єдиним винуватцем, зокрема й наших знеструмлень, є росія. Ця країна й далі знищує все те, що раніше здавалося безумовним благом. Основна мета — ще більше нашкодити й зруйнувати. Одночасно з ракетними атаками на об’єкти критичної інфраструктури ціляться по житлових будинках, обстрілюють торгові центри на вихідних, спалюють друкарні, щоб якомога менше людей мали доступ до української книжки.
Утім, українці досі не розуміють перспектив цієї зими. До чого ж нам готуватися? Днями в британському виданні Financial Times з’явилася інформація, мовляв, українцям треба готуватися, що взимку електропостачання буде кілька годин на добу. Згодом Міненерго України такі повідомлення назвало дезінформацією. Щоправда, і це аж ніяк не причина розслаблятися. Маємо розуміти, що легко не буде, зокрема й узимку. Маємо бути готовими швидко ухвалювати рішення й змінювати плани, бо головне — вистояти всупереч діям ворога. Тож заряджаймо телефони, жертвуймо кошти на армію, адже Збройні Сили — то гарантія нашої безпеки, і не зраджуймо собі — усе ж таки спробуймо побачити світло в темряві.