У Швейцарії 15−16 червня відбудеться Глобальний саміт миру, який ініціювала Україна. За словами Володимира Зеленського, участь у заході вже підтвердило 107 країн. Як пише видання Bloomberg, саміт буде спрямований на те, щоб прокласти шлях до залучення російських офіційних осіб до майбутніх переговорів. Хоча російські посадовці були виключені з формату на прохання Києва, у документі, з яким ознайомилося видання, ідеться, що припинення війни має відбуватися за участі всіх сторін. «Тому ми домовилися здійснити конкретні кроки, які можуть сприяти зміцненню довіри з подальшим залученням представників РФ», — написано в документі, який може бути змінений під час переговорів.
Водночас «формулу миру» Зеленського під час заходу скоротять до трьох пунктів. По-перше, мова про те, що об’єкти ядерної енергетики мають бути безпечними, а будь-яка загроза використання ядерної зброї є «неприпустимою». Атомні станції, включно із ЗАЕС, повинні працювати під контролем України й відповідно до принципів, визначених Міжнародним агентством з атомної енергії.
Другий пункт — продовольча безпека не повинна бути «озброєною» і має гарантувати вільне судноплавство в Чорному й Азовському морях. Україна обов’язково здобуває доступ до третіх сторін для своєї сільськогосподарської продукції. Третій пункт — усі військовополонені повинні бути звільнені, включно з усіма депортованими й незаконно переміщеними українськими дітьми та цивільними, яких мусять повернути в Україну.
Раніше журналісти Bloomberg повідомили, що дипломати зосереджуються на щонайменших цілях щодо саміту, щоб забезпечити участь Китаю та інших країн так званого Глобального Півдня. Як підкреслив канцлер Німеччини Олаф Шольц, водночас «ніхто не повинен мати перебільшених очікувань». «Ми не ведемо там переговори про закінчення війни», — сказав він. Видання додає, що, однак, ці пункти не відповідають українському плану миру, який передбачає повагу до територіальної цілісності й суверенітету країни, виведення російських військ, а також гарантії майбутньої безпеки держави.
«Путін зустрів би оплесками»: Байден не відвідає Саміт миру
Президент США Джо Байден не візьме участі в майбутньому Саміті миру, замість нього захід відвідають віцепрезидентка Камала Гарріс і радник з національної безпеки Джейк Салліван. Як пише видання Politico, українці сподівалися, що Байден з’явиться на саміті, враховуючи його плани відвідати святкування річниці висадки союзників у Нормандії та зустріч лідерів G7 в Італії за кілька днів до події.
Як заявив президент Зеленський, відсутність президента США Путін зустрів би «лише оплесками — особистими аплодисментами, стоячи». «Я вважаю, що для мирного саміту потрібен президент Байден, іншим лідерам потрібен президент Байден, тому що вони будуть дивитися на реакцію США», — сказав Зеленський на пресконференції в Брюсселі минулого тижня.
Раніше він також розкритикував Китай за спроби допомогти Росії зірвати захід. У Пекіні це заперечили й заявили, що Глобальний саміт миру не відповідає вимогам країни, які, зокрема, передбачають участь у ньому Росії. Як відзначив речник Державного департаменту США Метью Міллер, Китай міг би відіграти корисну дипломатичну роль на саміті, якби захотів.
Нагадаємо, раніше міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив, що Росія системно в усьому світі намагається зірвати Саміт миру. «Росія використовує три види протидії. Перший — дискредитація Саміту миру через розсилку листів, публічні заяви та закриті зустрічі, де Росія намагається переконати країни в його незначущості. Другий — спроби переконати окремі країни взагалі не брати участь у саміті. Третій — спроби переконати країни, що підтвердили свою участь, приїхати на максимально низькому рівні», — цитує заяву Кулеби МЗС України.
За словами міністра, найактивніше Росія намагається впливати на країни Азії, Африки й Південної Америки, утім українська дипломатія працює в усіх регіонах світу й успішно протидіє деструктивній діяльності Росії.