Безглузда дискусія на тему, чи має право жертва бити нападника палицею, яку надали стурбовані добродії, на всю силу чи лише на пів сили, схоже, добігає кінця. Дедалі більше партнерів України публічно підтверджують, що не проти, щоб українці повноцінно використовували надану зброю, зокрема й для ударів по Росії.
До тих, хто адекватно підтримує право України на захист і не проти використання своїх снарядів, ракет та інших подарунків для атак на країну-агресора, належать: Франція, Литва, Латвія, Канада, Швеція, Естонія, Польща, Фінляндія, Чехія, Велика Британія та Нідерланди. Деякі із цих країн ніколи й не обмежували використання наданої зброї. Зокрема, як заявив генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ, Велика Британія взагалі не обмежувала можливості ударів по території РФ ракетами Storm Shadow. Але головними противниками таких ударів завжди були США та Німеччина. А саме вони часто задають тон у шляхетному товаристві, яке допомагає Україні.
І от крига скресла навіть тут. США таки дозволили Україні використовувати американську зброю для ударів по території Росії — щоправда, з обмеженнями. Як заявив прессекретар президента України Сергій Никифоров, Україна почала отримувати позитивні сигнали з дипломатичних каналів про обмежене використання американської зброї в прикордонному з Харковом регіоні. Це також підтверджують деякі американські медіа. Водночас аналітики американського Інституту вивчення війни зауважують у своєму звіті, мовляв, поки що «незрозуміло, як далеко в Білгородській області США дозволяють українським військам завдавати ударів зі зброї, наданої США, і чи дозволять Україні завдати ударів по зосередженню російських сил та техніки у Курській і Брянській областях».
Утім, це уже й не дуже важливо. Принциповий дозвіл є. А куди воно полетить, залежатиме від українських операторів. Слідом за США аналогічний дозвіл дала й Німеччина.
Речник німецького уряду Штеффен Гебештрайт розповів, що Німеччина домовилася з Україною про використання німецької зброї «відповідно до міжнародного права» для захисту від російських ударів, які завдають із прикордонних територій РФ поблизу Харківщини.
Можна й не сумніватися, що до таких кроків США та Німеччину підштовхнули дії самої Росії, яка останнім часом безжально бомбить Харків і навмисне показово вражає саме цивільні, а не військові об’єкти.
І єдиним, кого не змогли розчулити жахливі повідомлення, відео та світлини із численними жертвами мешканців Харківщини, виявився Ватикан. Державний секретар цієї набожної країни кардинал П’єтро Паролін виступив із засудженням надання західними країнами дозволів для України використовувати передану ними зброю для ударів по російській території, бо це спричинить «неконтрольовану ескалацію». Цілком імовірно, що заїжджену катеринку на ватиканському пагорбі запущено не просто так. У цьому проглядаються не лише російські вуха, а й російський страх — і це добре.
А втім, Ватикан не виробляє ракет, якими можна бити по Москві, і не надає їх Україні, тому на його стурбованість навряд чи варто зважати. А хто ще невдовзі приєднається до шляхетного товариства адекватних, а не стурбованих партнерів України, скоро побачимо. Далі буде.