У Європі розмірковують про «Залізний купол», утім НАТО має лише 5% засобів ППО, необхідних для захисту східного флангу

30 Травня 2024, 17:22

Упродовж останніх тижнів, особливо з огляду на нищівні повітряні атаки Росією міст Сходу України, зокрема Харкова, європейські політики активніше заговорили про потребу створення «Залізного купола» для Європи. Так, минулого тижня премʼєр-міністр Польщі Дональд Туск заявив в інтервʼю польському телеканалу TVP, що Європа може дозволити собі мати «Залізний купол», який можна порівняти з ізраїльським. «У нас є всі технологічні та фінансові можливості для цього», — підкреслив він. На думку польського премʼєра, аби ці думки стали реальністю, європейським політикам слід почати вести переговори вже зараз. «Це вимагає координації на політичному рівні, тобто ми визнаємо, що купол має бути над Європою, а не так, що німці мають свій купол, а французи свій. Це також потребує спільних інвестицій, коли йдеться про оборонну промисловість», — зазначив Туск.

Як пише інше польське медіа wnp.pl, Дональд Туск раніше розмовляв про будівництво європейського «Залізного купола» із премʼєр-міністеркою Данії Метте Фредеріксен ще у середині квітня.

У свою чергу минулого тижня Польща і Греція звернулися до Європейської комісії з проханням допомогти у розробці і фінансуванні загальноєвропейської системи протиповітряної оборони. В інтервʼю польському телебаченню Дональд Туск тоді зазначив, що разом із грецьким колегою Кіріакосом Міцотакісом надіслав листа до ЄК щодо спільної європейської оборонної політики. «Вже є дуже позитивна реакція Єврокомісії щодо того, щоб зробити протиракетну оборону спільним завданням для Європи, тому що це величезні кошти», — сказав у коментарі польський премʼєр.

Водночас, публікація британського видання Financial Times, зазначає, що ситуація із протиповітряною оброною східного флангу НАТО потребує негайного покращення. «Згідно із інформацією осіб, ознайомлених із розробленими минулого року конфіденційними оборонними планами, країни НАТО здатні забезпечити менше 5% потужностей протиповітряної оборони, необхідних для  захисту членів Альянсу в Центральній і Східній Європі від повномасштабного нападу», — пише видання.

Читайте також: Ганна Шелест про американські підрозділи ППО в Україні: “Відповідно до Конституції, іноземні військові бази не можуть бути розташовані на території нашої країни”

FT також цитує одного із високопоставлених дипломатів Альянсу, який каже, що здатність захищатися від ракет і повітряних ударів є «основною частиною плану захисту Східної Європи від вторгнення». На його думку, зараз НАТО не може захистити свої країни від повномасштабного нападу.

«Активне використання Росією ракет, безпілотників і дуже руйнівних «крилатих бомб» радянських часів в Україні додало терміновості зусиллям членів НАТО щодо збільшення оборонних витрат після десятиліть скорочення військових бюджетів», — пише FT.

Раніше у європейській та американській пресі зʼявлялися повідомлення про те, що не лише східний фланг НАТО, але й такі країни як, наприклад, Велика Британія недостатньо захищені від атак з неба. Так, нещодавно британський канал Sky News із посиланням на ветеранів Холодної війни та військові джерела писав, що Сполучене Королівство «стає все більш вразливим перед загрозою ракет і безпілотників після десятиліть скорочення витрат з метою економії, які зруйнували її колись світову систему протиповітряної оборони».

Financial Times також відзначає, що відмова європейських країн НАТО в останні місяці надати Україні додаткові засоби протиповітряної оборони виявила обмеженість запасів цих дорогих і повільних у виробництві систем на континенті.