П’ять сценаріїв завершення війни у Лівії

22 Квітня 2011, 13:24

Видання відзначає, що Захід застосував уже чимало зусиль для повалення Каддафі – повітряні бомбардування, військові консультації, додаткове озброєння повстанців, ймовірність введення наземних військ, однак режим полковника не здається.

За першим сценарієм завершення війни, який називає Der Spiegel, Каддафі іде в екзил. Раніше повідомлялося, що США шукає країну, яка б надала притулок лівійському диктатору. Головною перешкодою у здійсненні цього задуму є звинувачення та позов Міжнародного кримінального суду (МКС) проти Каддафі та членів його сім’ї. Тобто, необхідно знайти країну, яка не ратифікувала статут МКС. Як відзначає видання, пошуки тривають.

Другий сценарій передбачає припинення військових дій та проведення мирних переговорів – національного діалогу між повстанцями та прихильниками Каддафі. Видання відзначає, що раніше запропонований Туреччиною план не передбачав відходу Каддафі від влади, а тому не отримав підтримки серед повстанців та був відкинутий опозицією.

Водночас, лівійське керівництво все ж ще сподівається на варіант розв’язання конфлікту залишивши Каддафі при владі. «Якщо припиняться військові дії, існують шанси протягом шести місяців вирішити усі питання та провести демократичні вибори під наглядом ООН», – заявив в інтерв’ю телеканалу BBC міністр закордонних справ Лівії Абдул Аті аль-Обейді.  

Проте, пише Der Spiegel, наразі не виглядає, що Захід та національна опозиція готові припинити військові дії та піти на діалог з Каддафі.

Згідно із третім сценарієм, після припинення вогню відбудеться поділ країни на дві окремі країни: західні території перейдуть під командування Каддафі, а східні – належатимуть повстанцям.

Цей варіант розглядався, проте, наразі не отримав підтримки серед країн-членів НАТО. Так, міністр закордонних справ Франції Алан Жюппе на нещодавній конференції НАТО в Берліні розкритикував такий розвиток подій, оскільки в такому випадку НАТО мало б на довго затриматися в Лівії. 

Журналісти нагадують, що НАТО уже має досвід у допомозі новоствореним країнам, зокрема Косово. Незалежність країни з самого початку отримала підтримку НАТО. Косово уже три роки незалежна, проте незалежність Балканської країни визнало лише 40% країн-членів НАТО. Крім того, в країні ще й досі перебувають миротворчі війська Альянсу, а кінця 12-річної миротворчої операції не видно.    

Більш того, пише видання, сценарій Косово порівняно з Лівією був набагато оптимістичнішім і тривав всього три місяці до моменту, коли колишній президент Сербії Слободан Мілошевиич вивів війська з Косово.

Сценарій четвертий, за версією Der Spiegel: повалення режиму Каддафі і зміна влади. Повстанці уже кілька тижнів просять західних союзників ввести наземні війська для боротьби проти диктатури в Лівії. Наразі ж союзники не виявили бажання порушити резолюцію ООН та продовжували завдавати повітряних ударів по військових базах Каддафі, надавати гуманітарну допомогу та захищати мирних жителів.

Видання відзначає, що жоден з урядів країн-союзників: Британії, Франції та США, не зацікавлені в другому Афганістані. Звичайно варіант введення наземних військ дозволив би швидко змінити ситуацію та вирішити конфлікт. Проте, існує загроза того, що на землі вести воєнні дії проти вірних військ Каддафі означало б повтор негативного досвіду Іраку.  До того ж, введення наземних військ є неможливим. Адже, не всі країни члени НАТО підтримують варіант порушення резолюції ООН.

П’ятим варіантом розвитку подій в Лівії є надання гуманітарної допомоги мирному населенню країни, зокрема надання військових консультацій.  Видання відзначає, що цей варіант виглядає найбільш реальним, однак може призвести до нових проблем. «Проблема ж полягає в тому, що кораблі та автомобілі, які перевозять гуманітарну допомогу супроводжують не лише озброєні конвої, але й війська НАТО. Додатково, сходження військ Альянсу на сушу необхідне для забезпечення безпеки лікарень, захисту біженців та відновлення місць колишніх бойових дій. Водночас, якщо при перевезенні гуманітарної допомоги такі супроводжуючі загони НАТО будуть обстріляні військами Каддафі, це спровокує вогонь у відповідь. А отже, буде продовженням конфлікту», – пише Der Spiegel.