У переліку найбільш серйозних проблем для населення та бізнесу на другому місці після початку повномасштабної агресії РФ перебуває корупція. Порівняно з попередніми роками ця проблема зросла, свідчать результати дослідження Info Sapiens «Корупція в Україні 2023 рік: розуміння, сприйняття, поширеність».
Крім війни та корупції, серйозними викликами для бізнесу протягом минулого року були міграція населення, а тому дефіцит робочої сили, несправедливість у системі правосуддя, висока вартість життя й низькі доходи.
«Понад 80 % опитаних представників бізнесу вважають, що корупція в Україні дуже поширена. Однак, треба зазначити, що такий високий рівень її сприйняття не завжди корелює з реальною обізнаністю про те, що таке корупція та які випадки можна вважати корупційними», – наголосив під час дискусії «Як бізнес сприймає корупцію» Павло Бульдович, керівник відділу координації інформаційної політики Нацагенства з питань запобігання корупції.
Найбільш корумпованою за підсумками минулого року підприємці називають митницю. Скаржаться переважно на недоброчесність під час проходження митних формальностей, оформлення авто, визначення митної вартості, зберігання товарів, транспортних засобів на складах митних органів тощо.
Друге місце серед найбільш корумпованих сфер підприємці віддають публічним закупівлям послуг з будівництва, ремонту та обслуговування доріг. У п’ятірку лідерів також входить судова система, публічні закупівлі послуг з реалізації інфраструктурних проєктів та гуманітарна допомога у зв’язку з війною.
Читайте також: Тест на витримку. Пожвавлення у внутрішній політиці – це непогано, але важливо не забути про головне
«Очевидно, що під час збройної російської агресії інтенсивність експортно-імпортних операцій зросла, з’явилися нові ринки збуту, нові умови торгівлі передусім з країнами ЄС. Унаслідок цього увага підприємців більшою мірою нині прикута до митниці. Однак це не означає, що проблем з корупцією у податковій сфері стало менше. До прикладу, ті ж проблеми з податковими накладними», – каже Павло Бульдович.
На думку бізнесменів ключову роль у протидії корупції відіграє Офіс президента та безпосередньо голова держави. Далі у переліку Національне антикорупційне бюро, Верховна Рада, Нацагенство з питань запобігання корупції та Кабмін.
Про факти корупції готові повідомляти близько 27 % опитаних українських підприємців. При цьому близько 60 % представників бізнесу негативно ставляться до корупційних проявів. А близько 90 % схвалюють діяльність викривачів корупції.
Щоправда фактична частка підприємців, яка реально повідомляла про факти корупції, за результатами 2023-го становить лише 14 %.
«Причиною невисокого рівня повідомлень про корупцію може бути звичка і культура замовчування. Бізнес та населення мають зрозуміти, що корупція – зло. Якщо не зважати на провокації та не порушувати норм закону, то підприємці вкладатиму гроші найперше у свій розвиток. Водночас, якщо факт корупційного порушення виявлено й підтверджено, то без жорсткого покарання усіх учасників цього процесу боротьба з корупцією буде не ефективною», – пояснює Олександр Васильчук, керівник відділу доброчесності в бізнесі НАЗК.
При цьому саме по собі покарання не здатне бути абсолютним та ефективним засобом стримання корупції. Потрібно створити умови, які будуть усувати будь-які можливості для корупції.
«Найперше потрібно ідентифікувати ключові проблеми в різних сферах суспільного життя, економіки. На основі цього розробити і втілити конкретні заходи: від створення реєстрів до ухвалення законопроєктів, запровадження регуляційних заходів, які усуватимуть причини для корупції. До прикладу, на сайті НАЗК є інформаційна система моніторингу, де можна перевірити, який орган на якій стадії прогресу по подоланню корупції перебуває. Там можна залишити свій відгук. Цей інструмент зокрема й для бізнесу, як для однієї з найбільш активних груп громадянського суспільства», – говорить Павло Бульдович з Нацагенства з питань запобігання корупції.