Алла Лазарева головна редакторка «The Ukrainian Week, Edition Francaise», керівниця напрямку іномовлення, власна кореспондентка «Тижня» у Парижі

Штати поставили під санкції російський скраплений газ, європейці вагаються

7 Листопада 2023, 21:04

Державний департамент США додав російського виробника скрапленого газу «Арктичний СПГ-2» до переліку активів, на які поширюються санкції. Гігантський російський проєкт потужністю приблизно 27 млрд. кубометрів має розпочати експортні поставки у найближчі місяці. Наразі санкції США стосуються лише проєкту «Арктичний СПГ 2», коли ж «Ямал» — провідний російський експортер цього продукту — продовжує безперешкодно працювати, зокрема й у партнерстві з французькою TotalEnergies. Але цим кроком Вашингтон дав союзникам чіткий сигнал: не треба міняти російський газ з газогонів на скраплений.

«Мова — лише про чотири загадкові рядки в прес-релізі, опублікованому в четвер Держдепом, — зазначає французький економічний часопис Les Échos. — Але рядки ці можуть мати далекосяжні наслідки для енергетичного ринку, в першу чергу в Європі та Азії. Вашингтон запровадив санкції проти Росії, націлені на осіб і активи, «пов’язані з російською військовою агресією та іншою злочинною діяльністю». Держави Європейського Союзу натомість не припинили імпорт російського скрапленого газу.

Західна преса наголошує, що це  — перший випадок потрапляння російських СПГ-активів до американських санкційних списків. До цього часу скраплений газ Московії експортувався по всьому світу, зокрема в Європу. «Щоб компенсувати припинення поставок російського газу трубопроводами, Європейський Союз заповзявся експортувати скраплений газ, переважно зі США і Катару, але також… з Росії», — наголошує Les Échos. «За перші сім місяців року імпорт російського ЗПГ до Європи зріс майже на 40% порівняно з аналогічним періодом 2021 року, за рік до початку повномасштабної війни в Україні, – повідомляє французький щоденний часопис Le Monde. – У період з січня по липень Європейський Союз
закупив 52% виробленого в Росії скрапленого газу, і його частка на ринку різко зросла.
У 2022 році Євросоюз купував лише 49% російських обсягів, а в 2021 році — 39%».

Читайте також: Газ і геополітика

Станом на сьогодні, провідними імпортерами російського скрапленого газу стали Іспанія, Бельгія і Франція. Разом з Китаєм і Японією, ці держави входять до п’ятірки найбільших світових споживачів російського СПГ. За підрахунками Інституту енергетичної економіки та фінансового аналізу (IEEFA), в 2022 році Франція імпортувала скрапленого газу з Росії на суму 5,4 млрд євро.

Загалом, згідно з даними Європейської Комісії, російський газ все ще становить майже 15% споживання в ЄС, і половину становить скраплений газ. Нехай ця залежність значно й зменшилася (до повномасштабної війни вона становила понад 40%), але російський газ все ще залишається стратегічно важливим для європейського споживача. «Арктика не повинна стати для Москви новим маршрутом для монетизації її енергоресурсів», —  дають зрозуміти у Вашингтоні, поки що не уточнюючи умови санкцій. Станом на сьогодні, європейські експерти не прогнозують критичних наслідків американських обмежень для ринків держав ЄС. Проте якщо санкційний список згодом розшириться також на концерн «Ямал», вони можуть стати суттєвішими.