Протягом понад 60 років США інвестували мільярди доларів у десятки програм розроблення власної версії технології гіперзвукових ракет. Ці програми або закінчилися невдачею, або були скасовані, не маючи шансу на успіх, пише у своєму матеріалі The WSJ. Така ситуація мала кілька причин. Найперша полягає у воєнних викликах, які стояли перед США. Вашингтон десятиріччями протистояв терористичним загрозам. Гіперзвукові ракети мало помічні для таких цілей. Однак тепер він знову сфокусувався на цьому видові озброєння. Утім, як пише американське видання, проблеми Пентагону щодо виробництва цього виду зброї нині турбують багатьох американських чиновників.
«Гіперзвукові ракети в руках таких держав, як Китай чи Росія, можуть змінити стратегічний баланс, який уже давно лежить в основі оборонної політики США. Хоча американські збройні сили все ще найпотужніші у світі, гіперзвукові ракети можуть допомогти противнику кинути виклик цій перевазі, ухиляючись від американських систем раннього попередження, призначених для виявлення нападів на Північну Америку, або завдаючи ударів по військово-морських об’єктах США, включно з авіаносцями, а також по ключових базах за кордоном», — пише видання. Отже, навіть найсучасніший військовий корабель США в Південнокитайському морі може виявитися беззахисним перед гіперзвуковою атакою.
Видання зазначає, що гіперзвукові ракети поєднують швидкість зі здатністю літати на малій висоті й маневрувати в польоті, що ускладнює радарам або супутникам можливість їх виявити. Це робить їх майже невловимими для перехоплення сучасними системами.
«У битві в Південнокитайському морі Пекін може використати гіперзвукові ракети, щоб більш ніж подвоїти свій радіус дії, залишивши американські кораблі в регіоні майже беззахисними, і навіть завдати удару по Гуаму, де дислокуються тисячі американських військовослужбовців і розташовані ключові військові об’єкти», — пише The WSJ.
Дослідження щодо розробки гіперзвукової зброї в США розпочалися в 1950-х, однак щоразу їх не вдавалося довести до успішного завершення. Тож нині Вашингтон активно інвестує вже в системи протиракетної оборони, які призначені для знищення гіперзвукових ракет. «Однак такі системи все ще на стадії зародження, і очікується, що їх не вводитимуть в експлуатацію ще принаймні 10 років», — пише видання.
Водночас за останнє десятиліття Китай провів сотні льотних випробувань цього нового покоління зброї. Пекін уже має готову до розгортання гіперзвукову зброю у своєму арсеналі, а Москва, своєю чергою, уже застосовувала цей вид зброї проти України. Хоча американська розвідка не повідомляє, який великий арсенал цього виду зброї в Китаю та Росії.
Читайте також: Російський флот: стан, можливості та сумнівні перспективи
Важливо також те, що і Росія, і Китай наростили своє розроблення гіперзвукової зброї, базуючись на американських дослідженнях, які були у відкритому доступі в наукових журналах. «Ми, по суті, навчили світ гіперзвукових технологій», — каже в коментарі The WSJ Річард Галліон, експерт, що уважно стежить за розвитком цієї технології вже понад 50 років.
Розвиток цієї технології в США гальмує також те, що немає потрібної для тестування інфраструктури. «Розроблення зброї потребує випробувань в аеродинамічних трубах, які можуть відтворити унікальний аеродинамічний тиск гіперзвукового польоту», — пише The WSJ. У США є близько 26 аеродинамічних труб, здатних випробовувати гіперзвукову зброю, які належать уряду, промисловості та академічним організаціям, але черга на їх використання заброньована на рік уперед.