Світові медіа про зустріч щодо України у Саудівській Аравії: Поліпшення іміджу Ер-Ріяду та шанси залучити Китай

2 Серпня 2023, 17:35

29 липня американське видання The Wall Street Journal опублікувало матеріал про те, що 5-го та 6-го серпня у Саудівській Аравії відбудуться другі переговори щодо миру в Україні між ключовими партнерами Києва на Заході, Україною та найбільшими країнами глобального Півдня, які поки зберігають нейтралітет у питанні російської агресії проти України.

Перші такі переговори відбулися минулого місяця у Копенгагені. Як зазначає видання, Україна та її партнери на Заході сподіваються, що ці зусилля завершаться самітом миру наприкінці цього року, де «світові лідери підпишуть спільні принципи вирішення війни».  «Вони сподіваються, що ці принципи можуть сформувати майбутні мирні переговори між Росією та Україною на користь Києву», — зазначає видання.

З часу публікації матеріалу чимало світових видань відреагували на цю новину. Зокрема, увагу привернуло місце проведення переговорів   — місто Джидда у Саудівській Аравії. Ще у початковій публікації WSJ йдеться, зокрема про те, що Саудівська Аравія намагається відігравати більшу роль у дипломатії щодо України після того, як минулого року Білий дім звинуватив її у прихильності до Росії, оскільки королівство тримало ціни на нафту високими, зміцнюючи таким чином фінанси Москви.  Саудівська Аравія вже раніше сприяла обміну військовополоненими та приймала президента України Володимира Зеленського на саміті Ліги арабських держав у травні.

Читайте також: Зеленський у Польщі: З розмовами про минуле і планами на майбутнє

Видання також писало, що західні дипломати обрали Саудівську Аравію місцем проведення других таких переговорів невипадково, а частково в надії переконати взяти в них участь Китай, який підтримує тісні зв’язки з Москвою.

«У “парії” буде велика можливість для реабілітації», – пише німецьке видання Die Welt про другі переговори щодо миру в Україні, також акцентуючи увагу на місці їхнього проведення — Саудівській Аравії. Під час своєї передвиборчої кампанії саме «парією» Джо Байден називав саудівського кронпринца та дефакто правителя королівства Мухаммеда ібн Салмана. Однак нині Ер-Ріяд має можливість стати важливим політичним гравцем через посередницьку участь у переговорах щодо миру в Україні, але також і у звільненні військовополонених.

Водночас видання вважає, що ширше залучення Саудівської Аравії не лише допоможе країні відбілити свій авторитет, але й може покращити ситуацію із залученням деяких країн глобального Півдня, зокрема Китаю, через близькість між країнами.

The New York Times у матеріалі, який зʼявився 1 серпня, пише з посиланням на анонімні дипломатичні джерела, що на зустріч були запрошені кілька країн, зокрема Сполучені Штати, країни ЄС, а також Бразилію, Китай та Індію, однак поки невідомо, хто з них точно братиме участь.

Британське видання Financial Times також звертає увагу на посередницькі прагнення Саудівської Аравії. Зустріч є останнім кроком Ер-Ріяду у його прагненні позиціонувати себе як мирного посередника між Росією та Україною. «Королівство намагалося позиціонувати себе як середню силу, що має вплив за межами свого регіону, водночас балансуючи у зв’язках зі США, Росією та Китаєм», – пише виданя. Виконання ролі посередника продемонструвало б ефективність такого підходу, прокоментував виданню один із експертів, знайомих із позиціями уряду.