Підлітків запитали про корупцію: 53% погодилися, що це «невід’ємна частина українського менталітету»

29 Червня 2023, 13:03

87% опитаних юних українців називають корупцію в Україні досить або дуже поширеним явищем. Боротьба з ним, на думку респондентів, має бути колективною. Стосовно відповідальності за поширення корупції, то 42% покладають її на владу (без уточнень), по третині — на президента (36%), усіх громадян (33%) та антикорупційні органи (32%). Такі результати опитування, проведеного соціологічною компанією InfoSapiens на замовлення платформи «Вокс Україна» серед українських підлітків віком 15-18 років.

Коли респондентів спитали, що саме вони вважають корупцією — то переважна відповідь «хабарі». На другому місці «зловживання владою», далі «крадіжка (нецільове використання) державних коштів.

Інше запитання демонструє, що значна частина підлітків — 53% — скоріше чи повністю згодні з твердженням про те, що хабарі або корупція є «невід’ємною частиною українського менталітету». Позицію підлітків стосовно ще низки поширених кліше, а також про відповідальність за неї дивіться на слайдах нижче:

Також виявилося, що 34% підлітків не знають жодного антикорупційного органу в країні. При цьому серед названих органів найпопулярніший варіант — поліція (38%). НАБУ назвали 34%, суди в цілому — 29%.

Хоча значна частина питань в опитуванні стосуються сприйняття підлітками корупції, є також блок присвячений їхньому повсякденному життю та планам на майбутнє. Зокрема, спитали про вибір майбутньої професії. З нею визначилися 63% опитаних. Найпопулярніший варіант — програміст (17%). Робітничу професію планують здобувати 11%. Повний перелік нижче:

Також підлітки переконані, що для досягнення успіху в житті треба передусім багато вчитися (65%). Для порівняння, варіант «мати зв’язки» набрав 17%.

Також підлітків опитали про довіру до людей та організацій і джерела отримання новин. Найбільше довіряють сім’ї та друзям, трохи менше вчителям та громадським організаціям. Пасуть задніх у питанні довіри — блогери, відомі люди, ЗМІ та народні депутати. При цьому дуже високий показник довіри у президента країни. Серед джерел отримання новин поза конкуренцією Telegram (81%). Для порівняння онлайн-видання назвали 12%. «Старі» соцмережі як фейсбук та твітер — у межах статистичної похибки — 1%.


З повними результатами можна ознайомитися за посиланням. Опитування провели по всій Україні, за виключенням тимчасово окупованих територій, які не представлені або недопредставлені у вибірці (Луганська, Донецька, Херсонська, Харківська, Запорізька, Миколаївська). Всього проведено 1563 інтерв’ю з підлітками та молоддю у віці 15-17 (18) років, що навчаються у закладах середньої та професійної освіти, із них 801 інтерв’ю з хлопцями та 762 інтерв’ю з дівчатами. Польовий етап відбувся у січні 2023-го. Після польового етапу застосоване зважування за такими параметрами: вік, стать, область проживання до 24 лютого 2022 року, розмір населеного пункту проживання до 24 лютого 2022 року відповідно до даних Державної служби статистики про розподіл населення станом на 1 січня 2022-го.

Автор:
Тиждень