Десята розповідь літературознавця Ростислава Семківа з циклу «Український сміх», записана для проєкту «Тижня» «Skovoroda auditorium».
Говоримо про найновіші зміни в українській сфері комічного, пов’язані з повномасштабним вторгненням.
Війна пришвидшила процеси національного самоусвідомлення, що уможливило формування нової ціннісної позиції та постання відмінного типу української сатири, спрямованої проти ворога-окупанта. Досі квола через століття утисків, тепер українська сатира звучить на повен голос і промовляє в багато способів.
У лекції говоримо про візуальну сатиру мемів у соціальних мережах, та про фахових авторів політичних плакатів і карикатур Андрія Єрмоленка та Юрія Журавля, а також про меми пов’язані з «чорним гумором».
Окрема частина розмови присвячена сатиричним пісенним композиціям – зокрема, створеним виконавцями та гуртами «Пирятин», МС Papa, Quatoshi. Трохи детальніше зупиняємося на композиції «Масква» гурту «Спів братів».
На завершення говоримо про дві сатиричні книги, що з’явилися вже в часі війни, проте ще до повномасштабного вторгнення – антиутопію «Помирана» Тараса Антиповича та збірку кіноновел «Укри» Богдана Жолдака.