DIE Welt: Майже безнадійна боротьба постраждалих від наслідків вакцинації

Економіка
18 Травня 2023, 17:36

Довкола Еріка Ланцароне сліди його боротьби. Електронна скринька адвоката з французького портового міста Марсель переповнена дослідженнями, експертними висновками та запитами від клієнтів. На робочому столі гора документів. Виросла вона з клопотань, якими він обмінюється у судовому процесі зі своїм опонентом: Pfizer, однією з найпотужніших фармацевтичних компаній світу.

Битва параграфів між Ланцароне, засновником юридичної фірми з чотирма працівниками, та Pfizer, яку представляють одні з найвідоміших юристів Франції, триває вже понад рік. Нерівна битва почалася з удару долі, якого зазнав тоді 13-річний хлопець з Марселя.

Невдовзі після вакцинації проти Covid-19 він майже повністю осліп. Доля хлопчика не давала спокою Ланцароне. Хоча його юридична фірма спеціалізується на праві про державні закупівлі, він взявся за цю справу. «Не може бути такого, що Європейська комісія звільнила виробників вакцин від відповідальності практично у всіх випадках, а люди з можливими серйозними побічними діями вакцин покинуті напризволяще», говорить юрист.

Майже щодня на пошту Ланцароне приходять нові звернення від людей, переконаних, що вони зазнали серйозної шкоди від вакцинації проти Covid-19. Зараз він представляє інтереси близько 280 осіб. Але Ланцароне – не єдиний, хто взявся за цю справу.

Адвокат Ерік Ланцароне. Джерело: LaProvence

Його опонент у процесі також вдався до несподіваних маневрів. Наприклад, у Франції компанія Pfizer нещодавно заявила, що вона невідповідний адресат для позовів про відшкодування збитків. Вакцину, мовляв, виробила німецька компанія Biontech та її дочірня компанія Pfizer у Бельгії. «Зараз я систематично подаю всі позови про можливі серйозні побічні ефекти вакцини у Франції проти обох корпорацій – Pfizer і Biontech», – говорить Ланцароне. Biontech і Pfizer відмовились коментувати процеси.

Читайте також: Богдан Бернацький: «Ми не можемо розглядати вакцинацію лише як медичну історію, бо вона багатогранніша»

Федеральний міністр охорони здоров’я Карл Ляутербах (СДПН) на початку квітня оголосив про завершення пандемії коронавірусу в Німеччині. Скасували всі загальнонаціональні заходи проти передачі вірусу. Але із відступом небезпеки вірусу, починається й процес опрацювання наслідків надзвичайної програми вакцинації останніх двох років.

Ніколи досі в історії медицини вакцини не розробляли і не затверджували так швидко, як вакцини проти коронавірусної інфекції. Попри успіх масової вакцинації, виробники дедалі частіше стикаються з критичними питаннями. А також із судовими позовами.

Зараз в Німеччині розглядають понад 180 цивільних позовів проти виробників вакцин від ймовірних жертв вакцинації. Зважаючи на мільйони введених доз, це майже ніщо. Але позивачі стверджують, що зазнали серйозних побічних ефектів від вакцинації, як-от тромбоз чи запалення серцевого м’яза.

Однак довести це важко. Так нещодавно окружний суд в Гофі відхилив позов жінки про відшкодування збитків проти AstraZeneca. Підстава – відсутність доказів, що співвідношення ризику і користі від вакцинації негативне для всіх вакцинованих.

Досі судові процеси проти виробників вакцин у Німеччині завжди відкладалися

Численні цивільні позови у Німеччині розглядають і проти виробника вакцин Biontech з Майнца, який продає свою діючу речовину у партнерстві з американською компанією Pfizer. Рішень ще немає. Усі відомі громадськості судові процеси проти Biontech наразі відкладені.І окружний суд у Франкфурті-на-Майні, й окружні суди у Франкенталі та Дюссельдорфі перенесли заплановані дати судових засідань. На думку спостерігачів, ці затримки пов’язані переважно зі складністю справ, які потребують більше часу на підготовку.

Тим часом, у сусідній Франції перші цивільні позови проти виробника Pfizer розпочалися ще минулого року. За інформацією WELT AM SONNTAG, деякі з цих позовів тепер можуть бути спрямовані й проти Biontech. Так концерн заслухали як потенційного відповідача у двох судових процесах, що тривають у Франції. Окрім того, адвокат Ланцароне хоче подати ще три цивільні позови проти Biontech і Pfizer. Biontech не хоче це коментувати. В інших країнах також уважно стежать за початком судових процесів проти фармацевтичного гіганта з Майнца.

Наприклад, компанія, що фінансує судові процеси з Ліхтенштайну, збирає справи людей із можливими шкодами від вакцин, щоб підготувати колективні позови проти органів влади або виробників вакцин. У Німеччині юридична фірма з Майнца також вивчає нові способи отримання компенсації для ймовірних жертв вакцинації у правовому спорі з компанією Biontech.

Читайте також: Віруючі американці більше довіряють релігійним лідерам у питаннях вакцинації, ніж держслужбовцям

Що означає одночасно подавати позови проти двох фармацевтичних концернів, клієнти адвоката Ланцароне можуть побачити по рахунках від його юридичної фірми. Оскільки Pfizer також називає Biontech співвідповідачем у судових позовах проти спільної вакцини Comirnaty, Ланцароне тепер подає позови і проти компанії з Майнца. Кожен документ, який він подає проти Biontech, доводиться перекладати німецькою мовою. 30 сторінок перекладу коштують близько 800 євро.

І це ще найменша частина витрат. Деякі з клієнтів французького адвоката вже не витримують фінансових витрат, які тягнуть за собою судові процеси. Тому для деяких із них Ланцароне працює безкоштовно.

Натомість його опонентів у судовому процесі фінансова сторона ледве чи лякає. Як і Федеративна Республіка Німеччина, французька держава дала виробникам вакцин далекосяжні обіцянки, серед іншого і взяти на себе відповідальність за витрати, пов’язані з судовими процесами. Таким чином, французькому платникові податків доведеться сплатити рахунки за можливі компенсації, навіть якщо виробники програють процеси.

Анґела Меркель разом із розробником вакцини проти Covid-19 Угуром Шахіном у лабораторії

За понад 800 кілометрів від Марселя компанії Biontech загрожує ще одна судова справа. Адвокатка д-р. Івонне Шульд з юридичної фірми Dr. Schuld у Майнці, яка спеціалізується на медичному та господарському праві, представляє інтереси двох осіб, які, як вони стверджують, мають серйозні побічні ефекти від вакцинації.

Виробники та установи приховують інформацію про вакцини

Але, щоб вимагати відшкодування збитків від Biontech, Шульд мала б спершу дізнатися більше про вакцину Comirnaty та її побічні ефекти. «Проблема в тому, що ані влада, ні Biontech не надають точної інформації про побічні ефекти та сумісність вакцини», говорить Шульд.

Щоб більше дізнатися про побічні ефекти активної речовини Biontech Comirnaty та кількість відомих випадків побічних ефектів, адвокатка з Майнца подала цивільний позов проти Biontech з інформаційними вимогами.

Шульд вважає позов лише першим кроком у боротьбі за відшкодування збитків. «Лише коли ми отримаємо відповідні дані від Biontech, ми зможемо судити про те, чи дійсно Biontech вчасно повідомила владу про всі побічні ефекти вакцини.

Якби в цьому процесі були затримки, шанси на успіх у позовах про відшкодування збитків значно зросли б», говорить Шульд. Biontech заявляє, що фахова інформація та інструкція із застосування вакцини Comirnaty «завжди відповідала актуальному станові науки».

Читайте також: Die Welt: Справжня причина страху перед вакцинацією

Адвокатка Шульд не хоче подавати потерпілим надто багато надії: «Судові процеси проти виробників займуть багато часу, вони дорогі, а результат непевний». Вона радить людям, які ймовірно постраждали від вакцини, вдаватись до судового процесу лише у разі, якщо кошти покриє, наприклад, юридична страховка.

Але що, якщо станеться неймовірне? Якщо юристи з невеликих юридичних фірм, як-от Ланцароне чи Шульд, візьмуть гору над фармацевтичними важковаговиками? Саме цим питанням займається Вольфганг Ендер, голова правління Erste Allgemeine Schadenshilfe (EAS), компанії-фінансувальника судових процесів з Ліхтенштейну. І Ендер вже підготувався.

Ендер спеціалізується на судових процесах з великою кількістю потерпілих. Наприклад, EAS фінансувала позови ігроманів проти онлайн-казино з Мальти. EAS також брала участь у скандалі з маніпуляціями з дизельними автомобілями і взяла на себе судові витрати та ризик судових позовів постраждалих покупців дизельних авто в Австрії. Від своїх клієнтів Ендер бере від 20% до 45% – чим вищі шанси на успіх, тим менший внесок.

Тепер Ендер сподівається на новий дохід: позови про відшкодування збитків від ймовірних жертв вакцинації проти Covid 19. За даними EAS, вона вже залучила сотні таких справ і розділила їх відповідно до шансів на успіх. 60% становлять клієнти з Австрії, 30 – з Німеччини і десять відсотків зі Швейцарії.

EAS співпрацює зі спеціалізованими юридичними фірмами і зараз уважно стежить за поточними та майбутніми судовими процесами проти виробників вакцин, органів влади та лікарів. «Щойно буде винесено перше рішення на користь наших клієнтів, ми масово подамо позови. Для нас абсолютно неважливо, чи вони будуть проти органів влади чи виробників вакцин», говорить Ендер.

Суди консультуються з медичними експертами

Попри весь опір, французький адвокат Ланцароне здобув першу етапну перемогу над Pfizer. У численних справах Ланцароне домігся того, щоб суди залучали медичних експертів для з’ясування того, чи могла вакцинація бути причиною хвороб його клієнтів. Однак стосовно відбору лікарів тривають суперечки.

Тим часом, адвокатка Шульд ще чекає на дату судового розгляду справи проти Biontech. На швидке вирішення справи вона не сподівається. «Ані адвокати, ні судді не зможуть швидко допомогти тим, хто ймовірно постраждав від наслідків вакцинації», говорить Шульд. «Це може зробити лише політика».