У квітні 2023-го знімальна група проєкту «Український Свідок» змогла потрапити прямо у Бахмут, зафільмувати руїни, на яке перетворилось місто, та зробити інтерв’ю з бійцями 93-ої ОМБр «Холодний Яр», які ведуть там оборону.
Звуки вибухів та стрілянини постійно супроводжують відеоряд. «Треба розуміти різницю між Бахмутським напрямком та Бахмутом, – каже пресофіцерка бригади Ірина Рибакова із позивним “Риба”. – Можна знімати “арту”, якусь техніку, але дістатись піхоти на першій лінії буває дуже непросто. Ще складніше потім звідти виїхати».
За словами комбата Ярослава Голівця («Паркер»), основна перевага окупантів – у їхній кількості та підтримці артилерії. Судячи зі слів полонених, Бахмут і далі штурмують силами «зеків», які можуть перебувати у стані наркотичного сп’яніння і не мати шляху назад, де їх просто розстріляють. Навіть погано навчені бійці ворога можуть просуватися вперед через ці обставини. Водночас «Паркер» не впевнений, що Часів Яр повторить долю Бахмута, якщо все ж доведеться відійти.
Читайте також: «Так хочеться, щоб вдержали. Не тільки вдержали, а й погнали далі». Як живуть люди в селі на околицях Бахмуту
«До Часового Яру ще є поля. Війна у полях буде набагато простішою. Тут місцевість забудована, тому дуже важко побачити переміщення противника. Навіть якщо його помічаєш і відкриваєш вогонь артилерії – він забіжить у дім і сидітиме там. Їх “викурити” дуже складно. У полях все просто. Там буде складно отак спокійно пересуватися. Як не крути, а окоп є окоп. Чим глибше закопався – тим краще. А в місті закопатися складно. Можеш закопатися праворуч-ліворуч будинку, але ж нічого потім не бачитимеш перед собою», – розповідає командир.
Прес-офіцерка Рибакова ділиться думками про інформаційну складову війни і те, як слід подавати інформацію про реальні події на фронті:
«[У нас] ставляться до суспільства трошки як до дітей, яких треба оберігати, чогось не договорювати. Звісно, ми не можемо розкривати всі карти, бо це може використати ворог. Але казати зовсім протилежні речі, коли ми втрачаємо Бухмут і постійно відступаємо… Це видно по кількості загиблих, по-перше […] І казати: “Ура! Ми контрнаступаємо?” Чим ми контрнаступаємо? Звісно, якби ми мали ті сили, то на нашому боці була б перевага. На жаль, ми їх не маємо».
При цьому вона не погоджується і з твердженням, що між цивільними і військовими існує «прірва»:
«Поки прірви не буде великої, бо майже кожна родина в Україні якимось чином постраждала від війни. Хтось бізнес утратив, навіть на простому побутовому рівні, а хтось взагалі перемістився […] у когось в родині хтось загинув».
Дивіться набагато більше у відео:
Один із бійців бригади, який під час зйомки намагався збити ворожий дрон, загинув у Бахмуті 24 квітня 2023 року. Його ім’я Олег Дорошенко, позивний «Дом». Вічна пам’ять загиблому героєві.
«Український свідок» – проєкт, створений 25 лютого 2022 року – на другий день після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Головна мета проєкту – документування подій війни та поширення фото і відео-матеріалів в Україні і за кордоном.