В англійській мові є таке прислів’я: Fools rush in where angels fear to tread. Українською його можна перекласти так: «Дурні вриваються туди, куди бояться ступити ангели». Я памʼятаю це прислівʼя ще зі шкільних часів і пригадала його, коли дізналася про нещодавню словесну перепалку у твіттері. Це нагадувало битву дурнів, якої розумні люди всіма способами уникатимуть. Ті, хто стояв за дописом у твіттері, і ті, хто його коментував, були варті одні одних за рівнем невігластва. Уся дискусія точилася навколо образу, автор якого ризикнув змішати непоєднуване: Мерилін Монро й індуїстську богиню-матір Калі. Ви можете запитати, що спільного в образах, крім того, що обидва набувають форми жінки, і хто це створив.
Автор зображення Максим Паленко, мабуть, може пояснити, завдяки якому польоту творчості вирішив створити такий малюнок. Я намагалася заглянути глибше. Основним приводом для цієї творчості був стовп диму від пожежі на нафтобазі в Севастополі, що утворював хмару у формі спідниці. Ні, не Свята Богородиця Покрова, яка символізує захист, а Мерилін і Калі стали вибором художника. Спідниця, сукня та золотаві підняті кучері робили образ більш схожим на відому голлівудську зірку. Водночас темно-синє обличчя, намисто з черепів, відкритий рот з язиком і зубами створили віддалену асоціацію з богинею Калі. Це також могли бути й тибетські богині.
Не можна контролювати й цензурувати творчу уяву та бачення художника. Усе має право існувати. Але чи думав він, що спровокує очевидно «творчий» еклектичний кітч? Ні, не думав. Не подумала про це й людина, яка опублікувала зображення в офіційному твіттері Міністерства оборони України з коментарем «витвір мистецтва». Основний меседж, вочевидь, полягав у тому, що успішна атака на нафтобазу в Севастополі була віртуозною роботою українських військових, і її начебто благословила богиня Калі. Нічого надзвичайного! Проте це жахливий промах! В Україні герої та героїні борються, віддають життя. Збройні сили України мають великі досягнення та показують їх, але без використання цього не надто розумного малюнка.
За якихось десять годин, поки допис висів у твіттері Міноборони (пізніше його видалили), він устиг завдати великої шкоди: 5500 ретвітів, армія тролів і звичайних користувачів соцмереж здійняли галас, що майже дорівнював вибуху в Криму! Ці люди стверджували, що малюнок Максима Паленка спотворила образ Матері Калі й так принижувала релігійні почуття індуїстів. До «армії» приєднався Канчан Ґупта — радник Міністерства інформації та телерадіомовлення Індії, який назвав Калі індійською богинею, що конституційно неправильно, оскільки Індія залишається світською державою, а Калі — індуїстська богиня.
Читайте також: Нове індійське кіно на Нетфліксі. Герої, напівбоги та реальні проблеми
Тут потрібно чітко розрізняти індуїстське (Hindu) та індійське (Indian). Крім того, Калі належить світу, а не тільки Індії. Боги та богині належать релігіям, а не окремим країнам. Наприклад, у Непалі богиню Калі дуже шанують і моляться їй. Чомусь забули, що Непал, на відміну від інших держав, розташовуючись між двома велетнями — Китаєм та Індією, — добре розуміє становище України й надає голос підтримки Україні під час голосувань в ООН! Чомусь про маленькі держави завжди забувають!
На цьому Канчан Ґупта не зупинився та нагадав Україні про всі її гріхи: системну непідтримку Індії в ООН, постачання танків Пакистану тощо. Подібні хвилі критики України характерні для індійського сегмента соцмереж. Також основні засоби масової інформації час від часу добирають той чи інший привід, щоб лише ганьбити Україну.
Recently #Ukraine Dy Foreign Minister was in Delhi soliciting support from #India
Behind that fakery lurks the real face of Ukraine Govt. Indian goddess Ma Kali has been caricatured on a propaganda poster.
This is an assault on Hindu sentiments around the world.@UkrembInd https://t.co/r84YlsUtZc pic.twitter.com/q7jSG0vGXH— Kanchan Gupta (Hindu Bengali Refugee)🇮🇳 (@KanchanGupta) April 30, 2023
Українці перепросили. Перша заступниця міністра закордонних справ України Еміне Джапарова написала зворушливий твіт, де висловила глибокий жаль, але коментарі під її твітом, а також довгі статті в різних індійських ЗМІ зі скриншотами твіта Міноборони продовжували педалювати тему та роздмухувати вогонь. Розсудливі й розумні голоси заглушили.
Qui bono? Кому ж стає вигідно? Звісно, не дивно, що російські джерела та їхня величезна база підтримки в Індії активізувалися, щоб вести пропаганду проти України, використовуючи цей інцидент. Раніше, у 2022 році, росіяни не сказали жодного слова, коли в соціальних мережах поширювали зображення Калі з відрізаною головою президента Путіна. Можливо, тому що його не опублікували на жодній офіційній сторінці у соцмережах. Натомість подібне зображення з відрубаною головою президента Зеленського розсилають зараз. У бажанні захистити честь Матері Калі індійські тролі, як мені здається, стають подібними до нетерпимих фанатиків, безвідповідальних громадян, а їхні манери не нагадують загальноіндійські суспільні цінності.
Я також маю великі сумніви, чи індійці, які публікують потворні коментарі про Україну, справді поклоняються Матері Калі. Як писав [індійський філософ — Ред.] Свамі Вівекананда, який поклонявся Матері Калі та якого високо шанує сам прем’єр-міністр Індії Нарендра Моді, Мати Калі — найвища, Її слід шанувати, але не боятися. Дорога пізнання до Калі для Вівекананди була дорогою розуму, логіки й перевірених знань, відданості й суспільного служіння всім. Калі виступає за правду та справедливість, а не за брехню та гноблення. Раджа-йога, Карма-йога, Джняна-йога та Бгакті-йога — це лише декілька творів Вівекананди — важливих джерел із філософії веданти. Богиня Калі завжди стоїть поруч зі стражденними та пригнобленими й допомагає їм звестися на ноги. Один із хоспісів Місіонерів милосердя Матері Терези розташований зовсім поруч — за стіною знаменитого храму Калі в Калігаті, у місті Кольката, місці паломництва прихильників Калі. Це дуже близько до моєї батьківської хати.
Премʼєр-міністр Нарендра Моді відвідує Храм Калі у Дакшинешварі, 2015 рік
Як оповідає міфологія, боги молилися до сили Вищої Матері, і вона з’явилася в образі Калі, щоб знищити злого демона Рактабіджу та принести у світ порядок і світло. Вона тримала в руках відрубану голову демона, який відроджувався щоразу з кожної краплі крові, що падала на землю, і його було неможливо знищити. Калі довелося випити всю кров демона Рактабіджі. Її палкий гнів міг знищити всесвіт, тож Шива ліг біля ніг дружини, умовляв, просив заспокоїтися, і тоді вона випадково затоптала його. Потім прикусила язика на знак жалю й сорому через те, що затоптала чоловіка. Тому ми завжди бачимо Калі з висунутим язиком. Ця її форма також відома як Чамундика, або Чандіка. Сотні таких історій містяться у священних текстах Деві Магатм’ям, що означає «Слава Богині» (не сплутайте з Магатмою, що означає «Велика душа»). Це лише одна історія. Велика традиція тантри як духовної практики пов’язана з богинею Калі.
Заведено вважати, що поєднання автохтонних релігій та їхня асиміляція в індуїзм створили й збагачували низку міфологічних традицій і духовних течій. Шакти поклоняються богині Шакті, інші її імена — Дурґа, Калі та Чандіка. Вайшнави поклоняються Вішну, кришнаїти — Крішні, шайви — Шиві і так далі.
Але повернімося до нашої історії. Джерело цього непорозуміння між Україною та Індією — недостатні знання країн одна про одну. Українці менше знають про Калі та більше — про Крішну завдяки кришнаїтам. Вони бачать образ Калі й думають про неї як про богиню, що втілює жах. Вони не знають численні 108 форм великої богині Магашакті, або Магадеві, в основному втілених у різних жіночих постатях. Форми Калі, або Дурґи з її десятьма руками перевершують все: добро та зло, життя та смерть, темряву та світло. Вони дарують ту перемогу, яка не лише знищує зло, а й долає його, коли сторона-переможець ніяк не повинна нагадувати переможене зло. Так само форми Магалакшмі та Магасарасваті — це богині процвітання та знання й мистецтва відповідно. Людям, які не знають, важко зрозуміти, що Велика Богиня може мати сотні форм і кожна форма пов’язана з окремою легендою, чіткими якостями та має власне ім’я. Їм моляться в певну пору року та певним способом.
Проте багатьом українцям відомий бог Шива та його символ Трішул. Це щось близьке до державного герба України — тризуба. А багато індійців не знають про тризуб. Вони не знають багатого українського фольклору, дохристиянських обрядів і традицій, прикрас і звичаїв, навіть забобонів, які багато в чому нагадують індійські традиції. Упевнена, що жоден із галасливих дописувачів твіттеру не зможе скласти іспиту на знання бодай загальних фактів про Україну. Я також сумніваюся, що більшість редакторів і зірок головних ЗМІ пройдуть такий тест. Тому замість того щоб повторювати російські наративи про Україну, вони повинні вивчати Україну й знати про її історію колонізації та експлуатації Росією. Тоді краще розумітимуть Україну й причини нинішньої геноцидної війни Росії проти України безпосередньо, без допомоги третьої руки.
Темряву долає світло. Невігластво долає поширення знань, а не боротьба та демонстрація егоїзму. Ми не маємо бути дурнями й поспішати з висновками, не розуміючи суті справи. В обох наших суспільств — індійському та українському — є завдання подолати цей вакуум, будувати мости, а не спалювати їх. І ми повинні бути вкрай обережними щодо будь-якої третьої сили, яка заохочує стагнацію чи поглиблення та розширення цієї прірви між нами.