Зазвичай реєстрація доменів – це дуже швидкий процес. Головне, щоб домен був вільний, а ви змогли коректно прив’язати його до сервера.
Алгоритм такий:
- обрати доменне ім’я і переконатися, що воно вільне;
- замовити і оплатити;
- прив’язати до сервера.
Придбання домена
Купівля домену – це насправді оренда на той чи інший строк. Домени, для яких термін оренди не було вчасно продовжено, повертаються для вторинного продажу. Втім купувати домен, який уже був у використанні – не дуже хороша ідея. У нього може бути історія, яка нашкодить просуванню: наприклад, якщо домен з якихось причин уже був під санкціями пошуковиків, йому буде складніше піднятися на перші рядки видачі. Іноді імена перекуповують, навіть дорожче, ніж вони коштували початково, але це – окремі випадки. В такому потрібна ретельна перевірка історії домену.
Звичайна практика – реєстрація доменного імені, яке з’явиться в мережі уперше.
Для цього слід вигадати власне унікальне ім’я сайту – бажано, коротке, яке легко набрати з пам’яті. Воно може бути назвою вашого проекту або поєднанням ключових слів. Головне, щоб їх не було багато: що довше ім’я сайту і що більше в ньому неприроднього спаму ключовими словами, то гірше для подальшого просування і для взаємодії з користувачами.
Далі слід обрати доменну зону. Це може бути звична .com, .info, .net, або одна з нових доменних зон. Нові доменні зони покривають найрізноманітнішу тематику – .store, .dance, .fitnes, .cafe, зустрічаються навіть кольори та хобі.
Також існують і географічні зони, що відповідають певним регіонам світу. Географічна зона .ua відкрита тільки для проектів з зареєстрованою торговельною маркою. Але зона .com.ua доступна для всіх, не треба жодних додаткових документів. Існують і зони різних міст – наприклад, lviv.ua, kharkov.ua. Використовувати географічні зони варто лише в тому випадку, якщо ви оперуєте відповідному регіоні.
Можна купити домен в Україні в будь-якій доменній зоні. Варто лише слідкувати, щоб зона вдало поєднувалася з іменем сайту, і відповідала тематиці проекту хоча б приблизно.
Чи вільний домен
Перед купівлею потрібна перевірка домену на зайнятість. Для цього практично всі реєстратори доменів і хостери надають пошуковик, в який можна ввести бажане ім’я сайту чи повну адресу. Сервіс покаже, чи зайнятий обраний домен, і в яких ще доменних зонах можна обрати ім’я.
Якщо домен виявляється зайнятим – а таке з розвитком інтернету і забитістю назвами популярних тем стається все частіше – можна подивитися в бік близьких за темою нових доменних зон.
Після того, як перевірка доменного імені завершена, купити домен – справа кількох кліків.
Як прив’язати домен
Найпростіший варіант – це коли домен і хостинг придбали у одного й того самого провайдера. Тоді потрібна лише реєстрація домену, і потім він з’явиться у вашій панелі керування.
Якщо ж сервер VPS знаходиться в одному місці, а домен зареєстровано у іншого реєстратора, то потрібно прив’язати їх таким чином, щоб при запиті доменного імені браузер зв’язувався з правильним сервером. Для цього використовують так звані NS-сервери або сервери імен.
Можна робити це двома способами:
- використати сервери імен у реєстратора;
- використати сервери імен у хостера.
Щоб використати сервери імен у реєстратора, слід ознайомитися з інструкцію, яку ви отримаєте після сплати за домен. Треба буде зайти в особистий кабінет на сайті і обрати NS-сервери реєстратора, а далі прописати ваш сервер в ресурсному записі А через його IP-адресу. Дізнатися її можна у хостера.
Якщо ви плануєте використати NS-сервери у хостера, треба перескерувати домен туди. У цього методу є превага: надалі і доменом, і сервером можна буде керувати в одній адміністративній панелі. Вам знадобиться адреса NS-серверів хостингу. Далі потрібно увійти в особистий кабінет у реєстратора і видалити з налаштувань адреси його серверів імен, натомість прописати NS-сервери свого хостера.
Оскільки йдеться про віртуальний виділений сервер VPS, то можна також створити власні NS-сервери, і скерувати все на них. Для цього використовують одну з реалізацій віртуального сервера імен – наприклад, BIND. Доступ до неї є зазвичай в адміністративній панелі. Порядок дій такий: ви створюєте користувача, тоді – нові сервери імен. Далі ви прописуєте нові NS-сервери і отримуєте автоматично IP-адреси для них. Ці адреси в подальшому треба буде так само прописувати в налаштуваннях доменного імені у реєстратора.