«На офіційному рівні жорсткі заяви уперше прозвучали в ході візиту в Україну віце-прем'єра Росії Ігоря Шувалова», – відмітив один із співрозмовників видання.
Пан Шувалов побував в Києві 2-3 березня і провів ряд зустрічей, у тому числі з першим віце-прем'єром Андрієм Клюєвим і главою адміністрації президента Сергієм Льовочкіним. «Шувалов попередив, що у разі позитивного завершення переговорів з ЄС Україну чекають ускладнення у взаєминах з Росією, що називається, на усіх фронтах», – розповів один з учасників переговорів.
Москва хоче переконати Київ в необхідності вступу в Митний союз Росії, Білорусії і Казахстану, замість зони вільної торгівлі з ЄС, погрожуючи ускладненням двосторонньої торгівлі і відсутністю прогресу в переговорах по делімітації Азово-Керченської акваторії. Зокрема, йдеться про зменшення квоти на експорт українських труб (зараз – 260 тис. т в рік, основні експортери – підприємства груп "Метінвест" та "Інтерпайп"). Москва також має намір, ввести низку тарифних і нетарифних бар'єрів при їх експорті в Росію.
Водночас, Росія готує список преференцій, які Київ зможе отримати, якщо відмовиться від європейського вектора розвитку.
За даними видання джерела, у період між 11 і 15 квітня в Київ з робочим візитом прибуде глава російського уряду Володимир Путін саме для обговорення цього питання.
«В ході цього візиту тема наслідків для України від створення зони вільної торгівлі буде головною», – заявив один із співрозмовників видання, зауваживши, що Путін планує зустрітися з з президентом Віктором Януковичем і прем'єром Миколою Азаровим.
Нагадаємо, наприкінці березня лідер партії «Батьківщина» Юлія Тимошенко заявила, що українська влада не виконує порядок денний щодо підготовки та укладення з Європейським Союзом Угоди про асоціацію України та зону вільної торгівлі.
Водночас, комісар Євросоюзу з питань розширення і політики сусідства Штефан Фюле стверджує, що нинішня українська влада не зупиняє процес євроінтеграції.
Як відомо, 1 січня 2010 у рамках Євразійського економічного співтовариства діє Митний союз Росії, Білорусі й Казахстану. З липня 2011 року митні кордони між Росією і Казахстаном, а також між Росією і Білоруссю мають повністю зникнути. З 1 січня 2012 країни об`єднаються в єдиному економічному просторі, на якому застосовуватимуться єдині принципи роботи бізнесу. Крім того, лідери країн планують створити єдиний валютний простір.
Українська влада неодноразово заявляла, що Україна не вступатиме у Митний союз. Зокрема, міністр закордонних справ Костянтин Грищенко наголошував, що Україна не може бути членом Митного союзу і одночасно утворювати зону вільної торгівлі з Європейським союзом.