Відсторонення мера Чернігова. Що відбувається в прикордонному місті

Політика
20 Лютого 2023, 15:51

Вперше міський голова Чернігова Владислав Атрошенко заявив, що його буцім хочуть прибрати з посади, влітку 2022 року. До того, у лютому-березні, і Атрошенко, і голова обласної військової адміністрації В’ячеслав Чаус всіляко демонстрували, що працюють спільно. В оточеному місті та одразу після деблокади Чернігова публічно хвалили одне одного. Атрошенко не мав претензій до центральної влади й навпаки.

Хоч так не було до повномасштабної війни.

Що відбувалося в Чернігові на політичному рівні до 24 лютого?

Під час місцевих виборів 2020 року Владислава Атрошенка переобрали мером майже вісімдесятьма відсотками голосів виборців. Переможець лишив далеко позаду кандидата від «Слуги народу» («СН»). Також Атрошенко, який за життя встиг сходити на вибори й з Ющенком, і з Януковичем, і з Порошенком, цього разу створив власну локальну партію «Рідний дім» («РД»).

Партія сформувала у міськраді власну монобільшість, а в обласній раді взяла третину кнопок. Атрошенко почав подавати себе лідером окремої політичної сили, заточеної на «своїх». Популярність на Чернігівщині, якщо коротко, мер наростив завдяки децентралізації та реконструкціям у місті.

Дуже скоро Атрошенко продемонстрував амбіції вийти на всеукраїнський рівень. Шансів на виборах до Верховної Ради (ВР) у новоствореної місцевої політсили небагато, тож мер оголосив про об’єднання з партією мера Києва Віталія Кличка, у якому, за його ж словами, він бачить «національного лідера». Тож люди міського голови мали балотуватися від УДАРу. Об’єднання партії мера Чернігова з УДАРом супроводжувалося обшуками СБУ в міському управлінні капітального будівництва. Причина – розслідування ймовірно недобросовісних тендерів та підрядів. Ці слідчі дії так нічим і не закінчилися, принаймні публічно.

Атрошенко і Кличко у 2021-му. Фото: udar.party

Приблизно у той час загинув нардеп Антон Поляков («СН»), який обирався за 206-им чернігівським округом. Атрошенко та УДАР виставили свого кандидата на довибори у ВР. Ним став Олександр Ломако – колишній заступник мера, а нині секретар міськради, й, вочевидь, права рука в партії, найближча людина мера в керівництві містом. «Слуги» навіть не запропонували конкурента. Втім, вибори у березні 2022-го так і не відбулися. Згадка про них до літа ще залишалася хіба на прострелених білбордах довкола міста.

Повернення політичної боротьби

Перші кілька місяців після деблокади Чернігова, політична ситуація видавалася спокійною. Втім, напруга почала повертатися. У червні 2022 року Атрошенко заявив, що його не випустили на кордоні до Польщі, де він мав підписати угоду про партнерство з містом Жешув. Вже за два з лишком тижні – у липні – Атрошенка не випустили знову – тепер до Швейцарії, на конференцію щодо відбудови України в Лугано. Туди, за словами мера, його запросила швейцарська сторона. Від України ж офіційно поїхала велика делегація на чолі з прем’єром Денисом Шмигалем.

Атрошенко апелював до того, що центральна влада не дає йому залучати кошти на відбудову Чернігова і діє проти інтересів мешканців. До Лугано не випустили також і мера Миколаєва Олександра Сєнкевича, втім без проблем виїхав мер Львова Андрій Садовий.

Читайте також: Дружба містами

Тут і сталася зав’язка історії з відстороненням мера Чернігова від посади. До Швейцарії Атрошенко вирушив на своєму авто Tesla Model X. Закордоном він планував зустрітися з дружиною і передати їй це авто. Адже 24 лютого вона з дітьми виїхала з міста на службовому авто мера.

Службове авто міський голова мав забрати назад до Чернігова. Але прикордонники розвернули Атрошенка на кордоні. Тож далі на Tesla поїхав службовий водій міського голови, щоби таки обміняти авто. І як твердить мер: він не наказував водію, водій сам попросився зробити це. Втім, із цим не погодилися у НАЗК. Тож подія лягла в основу судової справи.

Після того, як Атрошенка не випустили до Лугано, він записав публічне відео до президента. Мовляв, підлеглі глави держави намагаються усунути мене, законно обраного мера з посади. Бо мер, мовляв, говорить правду і захищає інтереси чернігівців.

Владислав Атрошенко, вочевидь, натякав на тоді ще заступника керівника ОП – Кирила Тимошенка. І той одразу ж йому відповів, буцім деякі мери забули, що в країні війна, але можна справитися і без них. Президент публічно не втручався.

Також відомо, шо свої закордонні поїздки Атрошенко погоджував з головою ОВА В’ячеславом Чаусом. Чаус не дав дозвіл на від’їзд мера через «нагальніші справи» у місті. Натомість порадив приєднатися до конференції через відеозв’язок. Імовірно, Атрошенко продовжив шукати можливість виїзду через когось іншого. У будь-якому разі це нічим не скінчилося.

Після відеозвернення до президента видання «НВ» опублікувало інтерв’ю з мером, де той заявив, що військову адміністрацію в Чернігові можуть ввести за кілька днів, а на місце Атрошенка поставлять неназваного генерала-майора. Втім, цього не відбулося. Та партія мера продовжила підігрівати тему повалення Атрошенка, попри те, що Чаус сказав: потреби вводити в місті військову адміністрацію – немає.

Команда Атрошенка почала збір підписів на сайті президента за петицію «Черніговом має керувати обраний мер, а не призначений чиновник, – громада міста». Петицію зареєстрував секретар міської ради, член партії мера, та один із найближчих помічників Атрошенка, той самий Олександр Ломако, якого мер намагався завести у парламент з партією Кличка. Попри велику популярність мера, 25 тисяч підписів збирали досить довго, майже всі три місяці, виділені під це.

Читайте також: Чернігів. Образ нездоланного мера й неспокійні довибори

У медіа Чаус говорив: військову адміністрацію в Чернігові введуть лише за необхідності, конфлікту з Атрошенком немає, але декому не варто «ліпити із себе жертву». Водночас голова ОВА додавав, що вважає Атрошенка мудрим керівником, і гадає, «що це не його гра, а його команди». На відміну від Кирила Тимошенка – Чаус залишався беземоційним. Атрошенко заявляв же, що ОВА не запрошує його на події, зустрічі, делегації. Також завуальованого говорив про зневагу Чауса до себе та жителів міста, які його обрали. Адже коли Чаус не випускає його закордон, місто буцім страждає.

У вересні телеканал, на який має вплив міський голова, опублікував сюжет про «розкрадання гуманітарки», натякнувши, що ОВА тримає на складах консерви, крупи, у яких закінчується термін придатності, замість видати їх нужденним.

У грудні СБУ повідомило, що розслідує кримінальне провадження за купівлю комітетом Чернігівської міськради трансформатора для Чернігівської ТЕЦ. Трансформатор купили, мовляв, дорожче ринкової вартості. Статті серйозні – державна зрада та диверсія.

Кидки одне в одного почалися навіть на рівні культури. Під час презентації журналістської книги про березневі події у Чернігові, начальник управління культури міської ради (обраний від мерського РД) звинуватив львівську авторку в заполітизованості, натякаючи, що в книзі багато згадок обласної влади, а не міської.

Відсторонення Атрошенка

У грудні 2022 року районний суд на Львівщині за справою про конфлікт інтересів (справа переправляння Tesla службовим водієм) позбавив мера Чернігова права обіймати посади, зокрема міського голови, на рік. На суди за Атрошенком їздили керівники місцевих управлінь та його депутати, приїздив мер Києва Кличко й приходив мер Львова Садовий, виявляючи солідарність. Та, вочевидь, розуміючи, це може бути сигналом від центральної влади й для інших міських голів.

Атрошенко подав апеляцію, але апеляційний суд не змінив покарання. 1 лютого 2023 року суд остаточно заборонив Атрошенку обіймати посаду мера. Також мер виплатить штраф. Андрій Садовий заявив – Асоціація міст України шукатиме справедливості в європейських судах.

За законом – обов’язки мера мав виконувати секретар міської ради – Олександр Ломако. Оскільки Ломако людина цілком з орбіти мера, тож формально відсторонення мало що означало.

Одразу після відсторонення, голова чернігівської ОВА Чаус сказав журналістам: військову адміністрацію в місті введуть лише, якщо влада на місцях не справлятиметься з обов’язками. Від себе він додав, що все гаразд, і причин для її введення в Чернігові немає.

Читайте також: 200 грам юшки для двох на добу: страшні подробиці окупації Ягідного на Чернігівщині

Втім, 11 лютого пізно ввечері на сайті президента з’явився указ про утворення міської військової адміністрації у Чернігові. Указ датовано ще 7 лютого. Загалом, президент має права призначати адміністрації у міста, якщо є така потреба. Втім, обгрунтування поки ніхто не надавав. У тому ж Запоріжжі немає мера. Лише – виконувач обов’язків. Але військової адміністрації там не створювали. Секретар міської ради Ломако виконував обов’язки лише декілька днів і важко сказати, що могло піти не так. Якщо говорити про потребу в підготовці до відбиття нового наступу з боку Білорусі чи Росії, то Суми є також прикордонним містом, втім там нині також обходяться лише ОВА. Тож вся ця ситуація виглядає радше як політичні суперечки.

Ще за тиждень після появи указу призначили керівника новоствореної міської адміністрації – Дмитра Брижинського. Він – не генерал-майор, як говорив Атрошенко. Брижинський – полковник Збройних Сил, який очолював оборону Чернігова у лютому-березні. У жовтні 2022 року Брижинський пішов на цивільну посаду керівника патронатної служби апарату облдержадміністрації.

Досі передача влади у місті проходить спокійно та цивілізовано. Керівники міських управлінь не стали бунтувати абощо. Усі залишаються на посадах, в.о. мера Олександр Ломако оголосив, що мерія допоможе новим керівникам розібратися у справах.

Попри війну, яка триває, політичні амбіції жодної зі сторін, зокрема на наступні вибори, не відійшли на другий план. Команда президента намагається приборкувати місцеве самоуправління, непідконтрольне центру вповні.  Незначна справа зі службовим авто, яка призвела до значних наслідків, може бути показовим прикладом для інших. Водночас міський голова Чернігова продовжує ту саму боротьбу, закликаючи людей на свій захист і подаючи ОП як причину бід міста.