Професор стратегічних досліджень в Університеті Сент-Ендрюса в Шотландії Філліпс Пейсон О’Браєн на шпальтах The Atlantic пише, що відносна стабільність на лінії фронту в Україні, яку спостерігають останніми тижнями, наштовхує на думку, ніби Росія незабаром знову піде в наступ.
Те, що О’Браєн називає «затишшям у війні», підігрує побоюванням, що російські війська відновлять сили на полі бою завдяки накопичуванню своїх резервів. Відтак фахівець припускає, що Україна «має мало надії на остаточний тріумф над повністю мобілізованою Росією».
Утім, логістичні, планові та організаційні збої, які гальмували просування Росії й дали змогу Україні зробити успішні контрнаступи, теж, ймовірно, продовжуватимуться. Не останню роль у цьому відіграє підтримка партнерів з НАТО.
Читайте також: «Велика вітчизняна спецоперація». Як Путін зруйнував свою угоду з росіянами
Поза тим, що Росія очевидно намагається мобілізувати якнайбільше призовників, чисельність армії сама по собі не є вирішальним фактором у сучасній війні, вважає О’Браєн. Нещодавно мобілізовані до моменту потрапляння у військо чинили опір, утім не мали достатньо мотивації уникнути війська, щоб наважитись на втечу. Аби завдати суттєвої шкоди на полі бою, солдати мають пройти щонайменше піврічне навчання. Цього часу росіяни просто не мають, як і багатьох інших важливих для перемоги факторів, пояснює професор:
«Важливо, що всі нові стажисти також потребують сучасного нового обладнання. Якість може бути вирішальною. Під час Другої світової війни армії суперників постійно вдосконалювали свої системи озброєння. Утім, Росія не модернізує своє обладнання та не розширює виробництво, і, схоже, неспроможна відновити більш ніж частку шкоди, якої вона зазнала за останні 11 місяців».
Незалежні фотодокази свідчать, що Росія втратила щонайменше 1600 танків, тоді як українські військові кажуть про 3 100 ліквідованих ворожих танків. І їх залишилось не так багато, переконує автор, адже напередодні війни річний обсяг виробництва фронтової техніки в Росії був напрочуд малим.
Наприклад, з 2014 по 2021 рік там вироблялось трохи більше ніж 200 основних бойових танків на рік. Сьогодні через санкційні обмеження на імпорт технологій та неефективність російського військового ланцюжка постачання, зберегти довоєнний рівень продуктивності навряд чи можливо.
Читайте також: Вірогідність втручання НАТО в Україні у 2023 році не є нульовою, –The Telegraph
Крім того, українські чиновники стверджують, що навіть найкращі російські підрозділи, наприклад, елітні ВДВ, працюють із поганою технікою. Нерідко для транспортування використовують машини, яким вже десятки років (зокрема, бронетранспортери БМП-1 із радянських часів). Професор робить висновок, що російські потужності не можуть забезпечити армії силу 24 лютого 2022 року:
«Коротко кажучи, Росія не збирає свою силу в нову потужну армію. Вона збирає погіршену версію сили, з якою розпочала війну».
Натомість українська обороноздатність вдосконалюється. Останнім часом передове обладнання починає «важчати», а уряди, які певний час були невпевнені в можливостях України, надсилають все важливішу техніку. Автор зауважує, що незабаром Україна може отримати високотехнологічні бронетранспортери та бойові танки. Зокрема, Leopards німецького та Challenger II британського виробництва.
«Зараз багато лідерів НАТО вірять не лише в те, що Україна може пережити російських загарбників, але й у те, що вона повинна. Будь-що, окрім повної української перемоги, стане певним підтвердженням зіпсованості російської бойової тактики… Останніми днями Норвегія, Фінляндія, країни Балтії, Польща, Чехія та Словаччина пообіцяли продовжувати підтримку Україні. Ці донори не вірять, що лише членство в НАТО захистить їх від російського військового втручання; їхня безпека зараз залежить від перемоги над путінською Росією», – пише автор.
Ця підтримка мала б переконати адміністрацію Джо Байдена надіслати Україні необхідні військові технології, серед яких сучасні транспортні засоби та далекобійні артилерійські системи, переконаний О’Браєн. Тоді б Україна нарешті змогла якісно завдавати ударів по російських військах на окупованій території. Професор пропонує надати керовані ракети ATACMS, які б розширили радіус дії систем HIMARS. Відтак українська армія значно посилиться у порівнянні із лютневим станом 2022 року.
Читайте також: Росія може розпастися через 10 років, а Китай напасти на Тайвань до 2024-го – опитування Atlantic Council
«У найближчі місяці війна може стати жахливо кривавою, якщо російські генерали продовжать посилати в бій велику кількість погано навчених солдатів. І все ж Україна має більшість переваг, які зазвичай вирішують результат війни», — резюмує професор, — «Рішучість більшості українців, ймовірно, залишиться сильною, частково тому, що у них немає іншого вибору, окрім як перемогти».