Цифрова підтримка
Компанія Google разом із Міністерством цифрової трансформації запустили освітній онлайн-хаб «Google Знання». Україна стала першої країною, для якої такий проект було локалізовано. Цей сайт є каталогом посилань та джерел, які допоможуть українцям і у покращенні професійних навичок, і у роботі чи навчанні в школі.
Компанія Meta, власник найбільших соціальних платформ Facebook та Instagram, виділила $1,5 млн на підтримку українського малого та середнього бізнесу. Українські бізнеси можуть отримати купони в розмірі $1000 на рекламу у Facebook та Instagram. Таким способом соціальна платформа хоче підтримати українських підприємців та допомогти їм у пошуках клієнтів. Купон на рекламу може отримати бізнес, зареєстрований в Україні (окрім регіонів, на які поширюються санкції США – йдеться про Донецьку та Луганську області, а також АР Крим). Компанія повинна мати україномовну бізнес-сторінку у Facebook і мати рекламний обліковий запис. Програма триватиме до 31 грудня цього року.
А найбільший розробник програмного забезпечення, корпорація Microsoft, повідомила про технологічну допомогу на суму понад $100 млн. Компанія надать можливість українським урядовим структурам безкоштовно використовувати хмарні технології від Microsoft та допоможе у цифровій трансформації різних сфер діяльності держави.
Успіхи української ІТ-армії
Цього тижня особливо відзначились українські хакери. Українці з IT ARMY of Ukraine повідомили про злам «військово-банківських закладів» Банку Росії та про доступ до банківських операцій російського Міноборони й персональних даних російських військових. Особливо важливими виявились документи щодо діяльності спеціалізованих банківських систем, їх принципів взаємодії та інших важливих технічних нюансів.
Час від часу українським хакерам вдається отримати доступ до трансляцій російських каналів у Криму. Цього разу українські ІТ-фахівці розповіли глядачам про те, що російські військові кораблі є законною військовою ціллю, а злочини часів війни не мають терміну давності.
Цифрова блокада
Навряд чи «Вікіпедія» перестане працювати у Росії, хіба горезвісний Роскомнадзор заблокує онлайн-енциклопедію. Виключати це не можна, особливо на тлі розробки в Росії своєї «правильної» альтернативи. Але штрафи російський розділ «Вікіпедії» отримує більш ніж регулярно. Вже півроку ці штрафи стосуються війни проти України. Останній штаф у розмірі 2 млн рублів отримала організація Wikimedia Foundation, а його причина – дві статті, що стосуються війни. У статтях йдеться про опір українського народу в ході війни й про оцінки вторгнення Росії в Україну. Суд, очікувано, заявив, що у статтях містилась неправдива інформація про «спецоперацію».
Хоча більшість великих технологічних компаній давно покинули російський ринок, гра «встигни вийти з бізнесу в Росії» триває. Цього тижня в неї вирішили зіграти акціонери компанії VK, що володіє соцмережею «ВКонтакте». Вони просто безоплатно списали свою частку на користь компанії. Тобто, по суті, відмовились від своєї частки. Ці акції VK продала по ринковій ціні топ-менеджменту. Таким чином, нідерландська Prosus, яка володіла часткою у VK, вирішила навіть не повертати свої вкладення, і все – щоб не мати ніякого стосунку до токсичної держави-агресора.
Корисні сервіси часів війни
Український музикант Philipp Markovich створив музично-воєнний проєкт, що отримав назву Silence of Sirens («Мовчання сирен»). Він складається з 25 аудіотреків і дозволяє почути, як звучить сигнал повітряної тривоги у різних містах України.
В Україні запрацювала національна платформа з цифрової безпеки NADIYNO. На сайті цього корисного сервісу є загальні рекомендації щодо захисту своїх пристроїв та акаунтів, а іще – поради людям, які опинились на окупованих територіях щодо того, як захистити себе й приховати свої цифрові сліди від окупантів. На сайті є перелік корисних статей, а також можливість отримати консультацію від операторів з питань цифрової безпеки та власного захисту.
Точки доступу до Wi-Fi, які працюватимуть навіть у випадку відсутності електрики, планують встановити у громадських місцях великих міст України. Це дозволить забезпечити людей зв’язком та доступом до інформації у складних умовах. Ці точки доступу використовуватимуть акумулятори Tesla Powerwall і термінали Starlink.